فردا پارلمان عراق از حاکمیت خود دفاع می‌کند؟

فردا پارلمان عراق از حاکمیت خود دفاع می‌کند؟

نماینده پارلمان عراق: فردا هر کسی که در مجلس پارلمان حاضر نشود تا در خصوص تصمیم گیری برای اخراج نیروهای امریکایی از عراق شرکت نداشته باشد، خائن به وطن تلقی می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، احمد الکنانی نماینده پارلمان عراق از فراکسیون صادقون گفت:  فردا روز حاکمیت یا عدم حاکمیت است، روزی است که یا شهیدان خوشحال می شوند و یا اینکه جانفشانی های آنها به باد می رود، یا به خروج نیروهای اشغالگر رای می دهیم و یا اینکه بی اراده و بدون عزت باقی می مانیم.
-نماینده ای که در رای گیری برای اخراج اشغالگران شرکت نکند، خائن به وطنش است.

احمد الحمدانی، عضو ائتلاف النصر در پارلمان عراق: حلبوسی، رئیس پارلمان، و کردها در برابر قانون اخراج نیروهای امریکایی مانع تراشی خواهند کرد.

عدم حضور رئیس جمهور و رئیس پارلمان در مراسم تشییع دو فرمانده شهید (سلیمانی و مهندس) پیام زودهنگامی بود مبنی بر اینکه که دو گروه کرد و سنی عراق در مقابل ایالات متحده امریکا قرار نخواهند گرفت. احتمالا اکثر نمایندگان این دو گروه در جلسه فوق العاده روز یک شنبه (فردا) پارلمان غایب خواهند بود و یا اگر در جلسه حضور داشته باشند به آن رای نخواهند داد.

کردها روابط راهبردی طولانی مدتی با واشنگتن دارند و سنی ها هم دو گروه هستند؛ برخی امریکا را حامی امنیت مناطق خود می دانند و برخی دیگر نگاهی فرقه ای دارند و دشمنی امریکا را به شیعه منحصر می کنند.

اما در بین گروه های شیعه، ائتلاف النصر که رهبر آن، حیدر العبادی، روابط مستحکمی با واشنگتن دارد، تمایلی به لغو توافق نامه امنیتی ندارد و تنها مایل به اصلاح آن است. برخی از نمایندگان دیگر گروه های شیعه هم به خارج از کشور مسافرت کرده اند تا برای شرکت در جلسه فراد با چالشی مواجه نشوند.
ممکن است پارلمان به حد نصاب نرسد، اما با این حال نشانه های اولیه حاکی از این است که ائتلاف های الفتح، سائرون و الحکمه مصر هستند که با قدرت در جهت لغو توافق نامه امنیتی حرکت کنند و نیروهای خارجی را بیرون کنند. آنها تاکید کرده اند که نمایندگانشان در جلسه فردا حاضر خواهند شد.
ائتلاف های فتح، سائرون و الحکمه خواستار این هستند که اسامی نامزدهای غایب جلسه فردا اعلام شود تا مردم عراق «فهرست ننگ» را بشناسند و آنها را از روند سیاسی کنار بزنند.

پاسخ دادن