فرصت استفاده از پایان تحریم تسلیحاتی

اقتصاد برتر

روز یکشنبه تحریم تسلیحاتی ایران پس از ۱۰ سال پایان یافت و از این پس صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و مقصد ایران از منظر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بلامانع است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ مهر ۹۹

این موفقیت در شرایطی حاصل شده است که آمریکا از ماه‌ها پیش تلاش بی وقفه ای را با پول‌های عربستان برای دایمی کردن تحریم تسلیحاتی ایران انجام داد و پمپئو بارها اعلام کرده بود که این تحریم‌ها یا دایمی خواهد شد و یا تمدید می‌شود اما در تصویب هیچیک از قطعنامه‌ها موفق نبود و نتوانست حلقه آخر زنجیره فشار حداکثری را تکمیل کند.

ناکامی آمریکا برای تمدید تحریم‌های ایران بازتاب گسترده ای در محافل بین المللی و رسانه‌های غربی داشت و غالب رسانه‌های خارجی از پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، به عنوان دستاورد مهم برجام و همچنین تمایل دیگر کشورها برای توسعه همکاری‌های نظامی با تهران یاد کردند.

جا دارد این موفقیت و شکست قطعی آمریکا را به بخش دیپلماسی کشور تبریک بگوییم و اکنون که به این موفقیت نایل آمده ایم همه دستگاه‌ها تلاش کنند آن را تثبیت نموده و از این دستاورد در جهت منافع ملی کشور به خوبی استفاده کنند و برای شکست‌های بعدی آمریکا در صحنه بین المللی برنامه ریزی کنند.

ناگفته نماند در پی شکست آمریکا در تمدید تحریم ها، واشنگتن بیکار نخواهد ماند و قطعا به روش‌های دیگری کشورهای جهان را از نزدیک شدن به ایران منع خواهد کرد. این نکته به این معنی است که مقابله با آمریکا در حوزه تسلیحاتی پایان نیافته بلکه ابتدای راه است و نباید موضوع را به سادگی رها کنیم. تفاوت این بار با قبل این است که از نظر حقوق بین‌الملل؛ ایران منع قانونی ندارد چراکه برنامه‌های شورای امنیت بویژه وقتی تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل باشد، ضمانت نامه اجرایی دارند.

خوشبختانه صنعت دفاعی کشور از بخش‌های موفقی است که طی چند دهه گذشته توانسته توفیقات فراوانی در تولید انواع مختلف جنگ افزار و بومی سازی آنها به دست آورد لذا جا دارد اکنون که تحریم‌های تسلیحاتی به پایان رسیده، دستگاه‌های مرتبط با صنعت دفاعی و دیپلماسی با حمایت سایر دستگاه‌ها برای بهره برداری حداکثری از شرایط ایجاد شده برنامه ریزی کنند.

اکنون زمان عملی ساختن فشار حداکثری دشمن به فرصت حداکثری است تا آمریکا جرات ورود به چنین صحنه‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران را نکند. بسیاری از کشورها در جهان وجود دارند که نیازمند تسلیحات تولید شده در داخل ایران هستند که دیپلماسی ما می‌تواند در این حوزه نیز فعال شده و از شرایط ایجاد شده بهره بگیرد.

*حمیدرضا صدیقی – سردبیر روزنامه اقتصاد برتر

پاسخ دادن