فرصت داغ جاذبه‌های برفی

اقتصاد برتر

خاطرات سفرهای خانواده‌های ایرانی را که ورق بزنید تا جایی که چشم کار می‌کند مسافرت‌های تابستانی است و تعطیلات عید و بهار که زمینه سفرهای دسته‌جمعی فراهم می‌شود؛ اما پاییز و زمستان کمتر شاهد استقبال از جاذبه‌های برفی و رونق گردشگری زمستانی هستیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، استان‌های مختلف کشورمان دارای ظرفیت‌های متعدد و زیادی در حوزه گردشگری زمستانی هستند که می‌توان با فعال کردن این قابلیت‌ها بستر درآمدزایی در این بخش و رونق اشتغال را فراهم کرد.

*زمستان فرصتی برای جذب گردشگر در همدان

زمستان و فصل سرما که در پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین همدان از راه می‌رسد کم‌کم حضور مردم در دامنه‌ها و قله‌های کوهستان الوند جلوه دیگری به خود می‌گیرد چراکه ظرفیت گردشگری زمستانی در مناطق برفی کشور ازجمله همدان رخ می‌نماید.

همدان یکی استان‌هایی است که بهترین آب‌وهوا را در بین استان‌های کشور دارد به‌طوری‌که در شش ماه نخست سال آب و هوایی دلپذیر و بهاری دارد و دمای متعادلی را تجربه می‌کند و حتی در اوج تابستان که مردم در بسیاری از استان‌ها از گرمای بسیار بالا رنج می‌برند و به کولرهای گازی و آبی رو می‌آورند همدانی‌ها به نسبت هوای مطبوع و دلپذیری را تجربه می‌کنند که به همین علت میزان ورود گردشگر نیمه نخست سال در همدان بسیار چشمگیر است.

اما چند سالی است که مسئولان استان همدان از روی دیگر سکه در این زمینه نیز استفاده می‌کنند و در شش‌ماهه دوم سال که هوای این استان شاهد سرما و ریزش برف است نیز برنامه‌هایی برای جذب گردشگر دارند.

در همین راستا مسئولان با ارائه راهکارهایی نظیر برگزاری جشنواره‌های زمستانی به دنبال آن هستند که پویایی گردشگری را با برگزاری این دست جشنواره‌ها در همدان حفظ کنند چراکه برف و کوهستان الوند فرصت ارزشمندی است که اگر به‌درستی از آن استفاده شود منابع درآمدی سرشار را عاید این منطقه خواهد کرد.

همدان با داشتن پتانسیل ورزش‌های زمستانی می‌تواند به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری زمستانی در کشور معرفی و انتخاب شودآنچه مسلم است اینکه امروزه ورزش می‌تواند به رشد گردشگری به‌ویژه در استانی که داعیه سرآمدی در برخی رشته‌ها را دارد؛ کمک کند کما اینکه دور از انتظار نیست اگر عنوان کنیم همدان باید با داشتن پتانسیل ورزش‌های زمستانی نظیر پیست اسکی تاریک دره و کوهستان الوند که راحت‌ترین فضای دسترسی از شهر را نیز دارند می‌تواند به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری زمستانی در کشور معرفی و انتخاب شود.

امروزه در سطح جهان و در کشورمان تعداد علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی کم نیست و این موضوع در استان همدان نیز قابل‌توجه است و ازآنجاکه معمولاً گردشگری ورزشی را به ۳ نوع گردشگری رویدادهای ورزشی، گردشگری ورزشی فعال و گردشگری ورزشی نوستالژیک تقسیم می‌کنند همدان می‌تواند در هر ۳ نوع این گردشگری ورزشی فعال باشد.

به اعتقاد کارشناسان برگزاری یک رویداد خاص و مهم در رشته اسکی و در پیست تاریک دره می‌تواند کمک بزرگی به ورود گردشگران به همدان کند و از طرفی هیأت کوهنوردی نیز می‌تواند با دعوت از گروه‌های کوهنوردی داخلی و خارجی کوهستان الوند را به‌عنوان یکی از بهترین کوهستان‌های کشور برای صعود زمستانی معرفی کند.

*کوهستان الوند و پیست تاریک دره ظرفیت‌هایی تمام‌نشدنی

یکی از کارشناسان حوزه گردشگری با اشاره به نقش ورزش و زمستان در توسعه گردشگری اظهار داشت: گردشگری ورزشی یک بازار روبه رشد است که شهرها و کشورهای زیادی در تلاش هستند تا با فراهم کردن زیرساخت‌ها، سهمی از این بازار پرسود داشته باشند.

علیرضا موحدی افزود: گردشگری ورزشی درواقع سفر به اقصی نقاط دنیا برای شرکت در یک رویداد یا فعالیت ورزشی یا تماشای یک مسابقه‌ ورزشی است که اگر این رویداد در ورزش‌های زمستانی دنبال شود پویایی گردشگری در زمستان نیز محقق خواهد شد.

موحدی با بیان اینکه استان همدان با جاذبه‌های متعدد بهترین مقصد برای گردشگران داخلی و خارجی است اما شاهد هستیم در زمستان به دلیل برودت شدید هوا و ریزش برف ورود گردشگر به همدان کاهش پیدا می‌کند، گفت: در این موقعیت ورزش می‌تواند کمک بسیاری به گردشگری زمستانی همدان داشته باشد.

این کارشناس حوزه گردشگری با اشاره به گردشگری ورزشی در زمستان بیان کرد: کوهستان الوند و پیست اسکی تاریک دره پتانسیل و ظرفیت بسیار مهم در رشد گردشگر به همدان در فصل زمستان هستند که می‌توانند مسئولان بر روی این دو سرمایه‌گذاری خوبی انجام دهند.

وی عنوان کرد: اگر شاهد برگزاری و میزبانی‌های خوب رشته ورزشی اسکی در همدان باشیم گردشگران زیادی حتی از خارج کشور جذب همدان خواهند شد و می‌توانیم زیبایی‌های همدان را در فصل زمستان معرفی کنیم.

موحدی با اشاره به کوهستان الوند بیان کرد: در دنیا علاقه‌مندان به رشته‌های کوهستانی بسیار زیاد هستند و باید با تبلیغ کوهستان الوند به‌عنوان بهترین کوهستان برای صعود زمستانی از تمامی کوهنوردان برای تجربه کوهنوردی زمستانی در کوهستان الوند دعوت کنیم.

این کارشناس حوزه گردشگری افزود: همچنین می‌شود جشنواره آدم‌برفی را به دلیل بارش کم در سطح شهر در منطقه گنج‌نامه یا میدان میشان با حضور علاقه‌مندان برگزار کرد و باید پویایی را در این دو منطقه ایجاد کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در همین زمینه با اشاره به نقشه ورزش در توسعه گردشگری اظهار داشت: امروزه گردشگری در تمام دنیا به یک صنعت عظیم و بسیار سودآور تبدیل‌شده که ورزش نیز از مهم‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند به رشد گردشگر کمک کند.

محسن جهانشیر با بیان اینکه همدان در زمستان با داشتن پیست تاریک دره به‌عنوان سومین پیست مطرح کشور و پناهگاه میدان میشان به‌عنوان بهترین پناهگاه کوهستانی کشور و امکانات بسیار فراوان در جذب گردشگر ورزشی در زمستان حرف برای گفتن دارد، گفت: باید همه در راستای جذب گردشگر تلاش کنیم.

*تلاش همدان برای میزبانی اسکی آلپاین

وی بابیان اینکه باید درزمینهٔ گردشگری ورزشی برنامه‌ریزی‌های صحیح صورت گیرد، گفت: در بحث ورزش اسکی با توجه به اینکه رئیس فدراسیون این رشته سال‌های بسیار زیادی مدیرکل ورزش همدان بوده و عرق خاصی نیز به این شهر دارد باید بتوانیم با یک برنامه‌ریزی خوب میزبانی اسکی آلپاین را در همدان برگزار کنیم.

جهانشیر بابیان اینکه در این روزها در بیشتر استان‌های کشور سرما و برف دیده می‌شود اما آنچه مسلم است اینکه ورزش باوجود برف تعطیل نمی‌شود، گفت: باید با برنامه‌ریزی و تغییر نگرش‌ها؛ ورزش استان همدان را در فصل زمستان پویاتر کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان بابیان اینکه با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توانیم به تمام اهدافمان در این زمینه دست پیدا کنیم، بیان کرد: هیأت‌های ورزشی استان باید در فصل زمستان‌ها برنامه‌های متعددی برگزار کنند.

نایب‌رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان نیز با اشاره به نقش ورزش‌های زمستانی در توسعه گردشگری همدان اظهار داشت: طی سال‌های قبل تلاش شد تا با برگزاری جشنواره زمستانی موتور گردشگری همدان در زمستان به حرکت دربیاید اما در این میان ضعف‌هایی وجود داشت.

عباس چشمه قصابانی بابیان اینکه متولیان پایه برگزاری جشنواره زمستانی را به بارش برف گره می‌زدند و درزمانی که برف نمی‌بارید شاهد بی‌رمقی جشنواره زمستانی بودیم، افزود: اگر بخواهیم در این زمینه از تجربیات سایر کشورها بهره ببریم نباید برگزاری جشنواره را به یک اتفاق گره بزنیم.

*کوهستان الوند بهشت کوهنوردان برای صعودهای زمستانی

نایب‌رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان با اشاره به وجود برف در کوهستان الوند بیان کرد: کوهستان الوند می‌تواند مرکز گردشگری زمستانی همدان باشد و به کشور معرفی شود چراکه همواره کم یا زیاد هرساله شاهد ریزش برف در ارتفاعات همدان هستیم و باید با مانور دادن روی بحث ورزش؛ توریست‌های قابل‌توجهی را به همدان جذب کنیم.

وی بابیان اینکه هفته‌ای نیست که در کوهستان الوند تیمی خارج از استان به ارتفاعات الوند صعود نکند به‌طوری‌که به قطعیت می‌توان گفت بهشت کوهنوردی در زمستان؛ کوهستان الوند است، گفت: کوهستان الوند به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی نظیر نزدیکی به شهر و امکانات بسیار عالی در مناطق صعود مانند پناهگاه میدان میشان که از مجهزترین پناهگاه‌های کوهستانی ایران است، ظرفیتی برای توسعه گردشگری زمستانی است.

چشمه قصابانی بابیان اینکه می‌توانیم هفته‌ای حداقل ۲ هزارتا ۳ هزار توریست را در کوهستان الوند داشته باشیم، گفت: در زمستان علاقه‌مندان به ورزش کوهنوردی نسبت به فصل تابستان کمتر که نمی‌شود هیچ حتی بسیار بیشتر نیز می‌شود.

نایب‌رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان یادآور شد: باید بتوانیم از این پتانسیل ورزش کوهنوردی در توسعه گردشگری استان در فصل زمستان بهره ببریم اما این امر نیازمند تبلیغات وسیع است.

در این میان پیست اسکی تاریک دره همدان که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی جاده گنج‌نامه و در دامنه‌های کوه‌های الوند قرارگرفته و در بین پیست‌های اسکی کشور، کم‌ترین مسافت را تا مرکز شهر دارد ظرفیتی است که نمی‌توان به‌راحتی از آن گذشت و باید با توجه به آنچه در این منطقه وجود دارد برای جذب گردشگر زمستانی تلاش کرد.

پاسخ دادن