فروش اجباری کالا همراه با هر کالای دیگر تخلف است

رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: فروش اجباری هر کالایی با کالای دیگر خلاف قانون است و تخلف محسوب می‌شود.

تهران- اقتصادبرتر – ۳۰ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، «عباس تابش» در جلسه ای با نمایندگان شرکت‌های تولیدی و پخش در زمینه فروش اجباری روغن نباتی به همراه سایر محصولات، افزود: باید رفتار همه عوامل فروش، توزیع‌کنندگان و نمایندگی‌های عرضه مورد رصد قرار گرفته و از انجام تخلف موضوعی به‌ویژه عرضه خارج از شبکه و گران‌فروشی جلوگیری شود.

وی گفت: مسئولیت عملکرد همه ویزیتورها و عوامل پخش با واحدهای اصلی بوده و باید کنترل‌های لازم در این خصوص توسط این شرکت‌ها انجام شود.

تابش تاکیدکرد: مطابق دستورالعمل ابلاغ شده این سازمان، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و بازرسان اصناف موظف هستند با برنامه‌ریزی مناسب و انجام بازرسی‌های موردی و مستمر، اقدامات نظارتی و بازرسی خود را بر چگونگی فروش و توزیع روغن خوراکی متمرکز کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: اقدامات نظارتی برای اقلام یارانه‌ای و کالاهای اساسی همچنان با جدیت و با استفاده از توان و ظرفیت همه دستگاه‌های نظارتی در حال پیگیری بوده و تاکنون پرونده‌هایی نیز برای متخلفان تشکیل شده است، اما انتظار داریم با خودکنترلی شبکه فروش، شاهد بروز تخلفاتی از این قبیل نباشیم.

این مقام مسوول تاکیدکرد: همکاران ما در واحدهای صنعت، معدن و تجارت موظف هستند با نظارت لازم، با فروش اجباری کالاها همراه با روغن نباتی یا هر کالای دیگری به شدت مقابله و در صورت مشاهده تخلفات، برخورد قانونی کنند و مردم می‌توانند تخلفات مشاهده شده را از طریق سامانه تلفنی ۱۲۴ سازمان حمایت و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها گزارش کنند.

در این جلسه، شرکت‌های تولیدی و پخش روغن خوراکی با تقبیح هرگونه تخلف از جمله تخلف فروش اجباری اعلام کردند که کارخانجات روغن نباتی هیچ نقشی در فروش اجباری سایر کالاها همراه با روغن نباتی نداشته و فرآیند فروش این محصول در شبکه توزیع مطابق ضوابط انجام می‌شود، اما گاهی اوقات تخلفاتی از سوی برخی عوامل فروش انجام می‌شود که باید با آنها برخورد شود.

 در یکصد و سیزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار با توجه به افزایش قیمت جهانی انواع روغن که مورد تایید کمیته ارزی قرار دارد تغییرات قیمت جهانی بر نهاده‌ها، روغن خام و محصولات نهایی محاسبه و تعیین شد.

قیمت هر کیلوگرم روغن خام سویا و پالم در مبادی ورودی پنج هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت هر کیلوگرم روغن خام آفتاب و کلزا در مبادی ورودی نیز ۶ هزار تومان تعیین شده است.

مصرف روغن خام کشور ماهانه ۱۰۰ هزار تن است و برای تعادل بخشی به بازار، واردات و تولید افزایش یافته و روند توزیع این محصول نیز سرعت بیشتری پیدا کرده است.

پاسخ دادن