فروش نفت توسط بخش خصوصی

اوجی وزیر نفت قول داد در آینده نزدیک نفت توسط بخش خصوصی و به روش تهاتری فروخته خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

بر اساس برنامه‌های اعلامی وزیر نفت، بخش خصوصی در حوزه فروش نفت فعال خواهد شد.

مروری بر برنامه‌های جواد اوجی، وزیر نفت نشان می‌دهد وی برنامه کاری خود را بدون نگاه به لغو تحریم و به فرض ماندگاری تحریم‌ها با هدف دور زدن آن و افزایش فروش نفت با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و… تدوین کرده است.

 ایران در یکی از سخت‌ترین تحریم‌های نفتی به سر می‌برد. از سال ۱۳۹۷ با خروج ترامپ از برجام، ایران بار دیگر با تحریم فروش نفت مواجه شد. این در حالی است که ایران در اوایل دهه نود نیز با تحریم‌های شدید نفتی روبرو شده بود.

وی در برنامه تدوین شده خود تاکید کرده است: اطمینان می‌دهم با استفاده از توان نیروهای متخصص توانمند و استفاده از توان همه نیروهای خدوم کشور و اتخاذ رویکرد فعال برای دور زدن تحریم‌ها پیش می‌رویم و با استفاده از تجربه‌های موجود و دیگر روش‌ها که امکان بازگویی آن نیست، اقدام‌های مهمی را برای فروش نفت در پیش خواهیم گرفت، همچنین از ظرفیت بخش خصوصی و ظرفیت همه دستگاه‌های اجرایی در فروش نفت استفاده می‌کنیم.

 در برنامه اوجی تاکید شده است: اخذ مجوزهای لازم و اختیارات کافی از سایر ارکان نظام به وزارت نفت جهت فروش نفت با رعایت صرفه و صالح کشور.

تهاتر نفت با کالا یا تهاتر نفت با سرمایه‌گذاری به‌عنوان یکی از روش‌های دور زدن تحریم‌ها عنوان شد.

وی تاکید کرده است: دیپلماسی قوی و تنظیم روابط بین‌الملل در حوزه نفت و گاز با استفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌الملل منطقه‌ای از جمله اوپک، مجمع کشورهای صادرکنندگان گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) برای حفظ و پس گرفتن سهم و جایگاه ایران در اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) و بازارهای نفت را به‌طور جدی پیگیری می‌کنیم.

تلاش برای گسترش همکاری با کشورهای همسایه و حاشیه خلیج‌فارس و دریای خزر برای اکتشاف و تولید سرمایه‌گذاری مشترک در میدان‌های نفت و گاز از جمله وعده‌های اعلامی وی است.

پاسخ دادن