فروش نفت سلف متوقف شد؛ ریزش تاریخی بورس

فروش نفت سلف متوقف شد؛ ریزش تاریخی بورس

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: اقدامی که قرار بود، امروز وزارت نفت انجام دهد، فروش اوراق نفتی با عنوان سلف بود که به آن سود تعلق می‌گرفت؛ این واقعاً فروش نفت بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۶ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، کاهش تاریخی شاخص #بورس تهران که بیشتر کاهش مقداری و سومین کاهش درصدی شاخص بورس در تاریخ بازار سرمایه به حساب می‌آید. زنگ خطر جدی از نوع افزایش قیمت یک شبه بنزین است!

حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به توقف عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس برخلاف اعلام قبلی گفت: چند روز گذشته متوجه بیانیه‌ای شدیم که براساس آن قرار بود، از امروز ۵۰۰ هزار بشکه نفت به صورت اوراق بفروش برسد که بعد از بررسی‌ها مشخص شد، این اوراق نیست بلکه تعدادی بشکه نفت را می‌خواهند به صورت سلف بفروش برسانند.

برگزاری جلسه مشترک مجلس و وزارت نفت برای حل مشکل قانونی فروش اوراق سلف نفتی در بورس

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به عدم صدور مجوزی در بودجه سال ۹۹ برای فروش سلف نفت در بورس انرژی، وزارت نفت چگونه تصمیم به فروش این اوراق گرفته است، گفت: موضوع ماهیتی فروش اوراق سلف نفتی در حقیقت فروش اوراق مشارکت بوده و قرار است، با حضور دیوان محاسبات، کمیسیون برنامه و بودجه، وزارت نفت و سازمان بورس طی جلسه‌ای بررسی و راه حلی برای آن پیدا شود.

وی تصریح کرد: ما می‌خواهیم همان اوراق مشارکتی را که در قانون ذکر شده در این طرح را بفروشیم اما بحث اصلی این است که سازمان بورس باید یک ضمانت نفتی انجام دهد که این موضوع با کمک مجلس بررسی و حل خواهد شد.

همین چند هفته قبل، وقتی قیمت ها در همین سطوح بود، بسیاری می گفتند “بازار حباب است، حالا ۴۵ روز از همان موقع گذشته است. در همان نقطه ای که بسیاری می گفتند حباب است و خریدار چرا حاضر است در این قیمت ها خرید کند حالا همان برخی دیگر می گویند واقعا فروشنده چرا در این قیمت ها میفروشد؟ بازار به این جذابی!

این بحث ها فقط وقت شما را هدر می دهد! یک عده ای همیشه سوال می کنند، همیشه گیج هستند و وامانده! شما جمع استدلال تحلیلگران را کنار هم بگذارید، به جمع بندی خوبی می رسید. بعد خودتان، تصمیم بگیرید …

قیمت های امروز، قیمت های ۴۵روز تا ۲ماه قبل است. اما چند تفاوت ایجاد شده است…

اول اینکه دلار نیمایی ۲۰درصد در این فاصله رشد کرده، یعنی قیمت سهام همان است اما دلار نیمایی ۲۰درصد بالاتر آمده است.

دوم اینکه قیمت های جهانی در بسیاری از کوموها بالاتر از گذشته است. از فلزات تا محصولات پتروشیمی، شرایط بهتر شده است.

سوم اینکه به انتخابات آمریکا نزدیک تر شده ایم و خبرهای سیاسی بسیار پر رنگ تر شده است. اینکه اساسا انتخابات آمریکا باید اثر بگذارد یا نه و اینکه از چه زمانی اثر مهم دارد، به دید سیاسی شما مرتبط است اما به هر حال موضوعی مهم است.

یک نکته ای در خصوص شاخص هم وجود دارد. وقتی شاخص رشد می کرد از یک نقطه ای به بعد بسیاری سهم ها اصلاحی شدند اما شاخص کل، رشد با اهمیتی را ازان نقطه داشته است.

حالا که شاخص نزولی شده، تمام بازار نزولی است و شاخص به اندازه افت قیمت ها، کاهش می یابد. این پدیده مثبتی است.

قبلا اینطور بود که سهام افت می کرد اما شاخص ثابت بود! دولت هم معیارش همین شاخص بود، می گفت ببینید اصلا کاهشی در بورس نبوده است. ازین زاویه، نیمه پر لیوان را ببینیم که حداقل سهام متناسب با شاخص افت می کند لذا می شود روی شاخص بحث کرد که بازدهی شاخص و وضع بازار بورس چگونه است.

مساله بعدی ورود سیاسیون به بازار سهام است. آن جایی که بازار دچار التهاب می شود و نیازمند حمایت سیاسی است، ورود این ها بسیار امر مثبتی است اما امیدوارم که دخالت و اظهارنظر آن ها تداوم نیابد. در بازار بورس این همیشه مرسوم بوده که کسی اظهار نظر کند که مسئول آن کار است اما در همین جریان پالایشی ها دیدیم که هر کسی از یک جایی سر درآورد و مثل یک مسئول صحبت کرد و این قسمت خطرناک ورود سیاسیون به بازار سرمایه است.

من در خصوص بازار یک تصوری دارم که چند کلمه بیشتر نیست. یک نقطه ای بود همه انتظار تعادل بازار را داشتند اما تقاضایی که قابل پیشبینی نبود، بازار را به اهدافی رساند که انتظارش نمی رفت. در اصلاح هم همین شده یعنی یک جایی حتی آن ها که می گفتند حباب است، معترف می شوند که بازار جذاب شده، اما باز یک سری هستند که می فروشند و این همیشه معمای بورس بوده و خواهد بود. شما همیشه با کوه یخ مواجه خواهید بود و این مساله تمامی ندارد.

این بازار هم تا یک نقطه ای اصلاح می کند، نقطه ای که چندان قابل پیشبینی نیست. بعد متعادل می شود و تا نقطه ای که باز هم قابل پیشبینی نیست رشد می کند اما کار تحلیلگر چیست؟ تفاوت سیستم های معاملاتی کجا خودش را نشان می دهد؟

دقیقا بحث اینجاست که اولا شاخص، همچون قیمت سهام در حال نوسان است لذا می شود تا حدی کل بازار را از روی رفتار شاخص تحلیل کرد. دوم اینکه سهام، کالای جانشین است. در منفی ها، برخی شرکت ها عیار خود را نشان دادند. برخی نشان دادند با اولین حمایت تا مثبت های تابلو پیش روی می کنند و برخی دیگر اساسا هیچ حمایتی را جذب خود نمی کنند. هر وقت بازار متعادل شود، پیش قراولان حمله به سقف قبلی، همین هایی هستند که امروز از دیگران بهتر معامله شدند چون ارزشمند تر از دیگران بودند.

سعی کنید یک خط کشی داشته باشید که بهتر بودن را بشود با آن تعریف کرد، در این صورت شما معامله گر موفقی خواهید بود. این خط کش شاید، بنیادی، تکنیکال، یا هرچیز دیگری باشد.

در بازار منفی همه ضرر می کنند، کمتر و بیشتر دارد!
در برگشت بازار، همه سود می کنند، کم و زیاد دارد!

در نزول ها اگر کمتر از دست بدهید و در صعود ها، بیشتر سود بگیرید، شما یک معامله گر فوق العاده خواهید بود. ازین زاویه وقت خودتان را برای تماشای سایت tsetmc هدر ندهید بلکه برای قیاس شرکت ها وقت بگذارید تا پرتفویی بهینه بسازید. این قیاس چیزی است که استراتژی موفق شما تعیین می کند. شاید فیلترنویسی، تکنیکال یا بنیادی، خط کش شما باشد.

نهایتا خیلی به ژست های روشنفکرانه و مصاحبه های سیاسیون در خصوص بازار سهام توجه نکنید. یک حرفی می زنند، فردا یادشان می رود. شما روی تابلو، کاری را بکنید که استراتژی شما به شما دیکته کرده و تمرکز خود را افزایش دهید.

*وحیدهلالات رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار

پاسخ دادن