فری لنسرینگ به زبان ساده چیست؟

فریلنسرینگ یا آزادکاری، طی دهه‌های اخیر مطرح شده است.تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که: یک نفر، بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ اردیبهشت ۹۷

فریلنسرینگ یا آزادکاری، طی دهه‌های اخیر مطرح شده است.تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که: یک نفر، بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.

با ظهور اینترنت و گسترش وب، فعالیت فریلنسرها هم افزایش یافت. این افزایش چنان جدی و چشمگیر بود که امروزه اصطلاحی به نام Freelancer Economy یا اقتصاد فریلنسرها یا اقتصاد آزادکارها شکل گرفته است.

بیشتر فریلنسرها ترجیح میدهند که به صورت تنهایی مشغول به کار باشند به خاطر چند دلیل:

– اینگونه آزادی عمل بیشتری در کار خود دارند.
– میتوانند به هر کاری که علاقه دارند بپردازند.
– کل درآمد از کار، مال خودشان میشود.
– رئیس خود هستند و هر موقع خواستند میتوانند مشغول به کار باشند و یا اینکه استراحت کنند.

بیشتر فریلنسر ها در منزل خود مشغول به کار هستند و تعداد محدودی از آنها برای خود یک دفتر خصوصی دور از خانه به پا کرده اند.

چند شغل برتر در دنیای فریلنسر:

۱٫مترجمی

۲٫طراحی

۳٫نویسنده آگهی های تجاری و مطالب تبلیغاتی

۴٫نویسنده

۵٫مشاور کسب و کار

۶٫متخصص بازاریابی

۷٫ویرایشگر

۸٫توسعه دهنده وب

۹٫دستیار مجازی

۱۰٫توسعه دهنده نرم افزار

بیشتر فریلنسرها ترجیح میدهند که به صورت تنهایی مشغول به کار باشند به خاطر چند دلیل:

۱٫ اینگونه آزادی عمل بیشتری در کار خود دارند.

۲٫میتوانند به هر کاری که علاقه دارند بپردازند.

۳٫کل درآمد از کار، مال خودشان میشود.

۴٫رئیس خود هستند و هر موقع خواستند میتوانند مشغول به کار باشند و یا اینکه استراحت کنند.

تعداد مردهایی که بصورت فریلنسرینگ کار میکنند بیشتر از خانوم ها میباشد و بیشتر فریلنسر ها در منزل خود مشغول به کار هستند و تعداد محدودی از آنها برای خود یک دفتر خصوصی دور از خانه به پا کرده اند.

مزیت های فریلنسینگ:

فریلنسینگ مزایای بسیاری دارد که اگر به آن توجه کنیم تقریبا همه ما دلمان میخواهد به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار شویم در اینجا به تعدادی از مزایای این کار میپردازیم
-شما برای خودتان کار می کنید و هیچ رئیس و مدیری بالای سر شما نیست.
-نوع کار و تعداد انجام آن بر عهده خودتان می باشد و هر مدل کاری که علاقه دارید را میتوانید انتخاب کنید و مشغول به آن کار شوید.
-ساعت کاری شما نامحدود است و هر زمان که دلتان خواست میتوانید مشغول به کار شوید.
-وقت آزاد بیشتری دارید و به جای اینکه وقتتان را در ترافیک و شهر شلوغ بگذرانید با نشستن در منزل کارتان را انجام میدهید.

چند نکته برای فیلنسر ها:

۱٫برای کار های خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید:

اگر برای کار خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید و طبق همان برنامه دقیق پیش بروید به هیچ عنوان کارتان با مسائل دیگر شما مختل نمیشود. برای فریلنسرینگ مهم ترین چیز برنامه ریزی است چون شما در خانه کار میکنید و اگر برنامه مشخص نداشته باشید باعث میشود بامسائل غیر کاری خود اختلاف پیدا کنید یا اصلا نتوانید پروژه خود را سر وقت تحویل بدهید.

۲٫فضای کاری مناسب ایجاد کنید:

در یک قسمت از خانه یا جایی که دارید کار میکنید سعی کنید محیطی راحت و امن و با آرامش برای کار خود ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی به کار خود ادامه دهید گذاشتن گلدان در محیط کار خیلی به انسان انرژی می دهد.

۳٫هزینه هایتان را بررسی کنید :

سعی کنید همیشه حساب درآمد و هزینه های خود را داشته باشید و همیشه هزینه فریلنسرینگ خود را از بقیه هزینه هایتان جدا کنید.

۴٫کمی به خود استراحت بدهید

چون شغل شما طوری است که همیشه در خانه هستید و امکان این است از صبح تا شب پای کامپیوتر باشید و گذر زمان را حس نکنید بنابراین سعی کنید در هفته چند ساعت به خود استراحت دهید تا کار شما بازدهی بیشتری داشته باش.

 معایب فریلنسرینگ:

– همان طور که در این شغل رئیس خودتان خود شما هستید در همه سمت ها هم خودتان باید باشید یعنی نه تنها رئیس خود بلکه حسابدار، کارمند، بازاریاب، و حتی فروشنده باید خودتان باشید و این کمی کار شما را سخت میکند که بخواهید به جای همه این سمت ها باشید.
– به دلیل آنکه شما همیشه در منزل کار می کنید شاید کار شما اختلالاتی با کار های منزل و استراحت شما پیدا کند و همه چیز شما در هم بر هم شود اما شما میتوانید با مدیریت کامل به همه کار خود برسید.
-اگر شخصی اجتماعی و پر حرف هستید و علاقه به کارهای گروهی دارید احتمالا این کار مناسب شما نمیباشد و به دنبال این شغل نیایید.

سایت های زیادی برای فریلنسرها وجود دارد که می توانند در آنجا خدمات دهی کنند. چند سایت فریلنیسگ ایرانی هم وجود دارد که عبارت است از، (doorkar.com)
parsfreelancer.ir
workfa.com
ponisha.ir
سایت های خارجی زیادی هم برای فریلنسرینگ وجود داره همانند www.freelancer.com/
www.peopleperhour.com/ و …

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن