فشار رهبران اروپا به اوکراین برای پذیرش پیشنهاد صلح روسیه

زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت : نگران است حضور رهبران سه کشور روسیه، آلمان و ایتالیا در کی یف وی را مجبور به پذیرش صلح روسیه کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا برای ابراز همبستگی با مقاومت مردم اوکراین وارد کی‌یف شدند. در شرایطی که سران کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا برای اعلام همبستگی با مقاومت مردم اوکراین وارد کی‌یف شدند، رئیس جمهور آمریکا از اعطای کمک یک میلیارد دلاری به این کشور خبر داد.

همزمان با سفر سران اروپا به اوکراین، زلنسکی به روزنامه آلمانی بیلد گفت، نگران است این سه رهبر بر کی‌یف فشار بیاورند تا توافق صلحی را که به نفع ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است، بپذیرد. او با اشاره به اظهارات مکرون در ماه جاری مبنی بر اینکه تحقیر نکردن روسیه حیاتی است، گفت: «آنها خواهند گفت که ما باید به جنگی پایان دهیم که باعث مشکلات غذایی و مشکلات اقتصادی می‌شود و باید وجهه پوتین را حفظ کنیم».

بگزارش رویترز، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، روز پنج‌شنبه در سفری مشترک وارد کی‌یف شدند تا حمایت خود را از اوکراین در تلاش برای مقاومت در برابر حمله روسیه نشان دهند. هفته‌ها طول کشید تا ملاقات در پایتخت اوکراین با سه مردی برنامه ریزی شود که به دنبال غلبه بر انتقادات در داخل اوکراین درباره واکنش آنها به جنگ هستند.

مکرون هنگام ورود به کیف گفت: «این لحظه مهمی است. این یک پیام وحدت است که ما برای اوکراینی‌ها ارسال می‌کنیم». یکی از مقامات الیزه در پاسخ به این سوال که چرا این دیدار اکنون انجام می‌شود، گفت که آنها بهترین کار را قبل از نشست هفته آینده سران اتحادیه اروپا انجام داده اند که قرار است در آن در مورد درخواست کی‌یف برای پیوستن به این بلوک ۲۷ کشوری بحث و گفت‌وگو شود. کمیسیون اروپا قرار است روز جمعه درخواست وضعیت اوکراین به عنوان نامزد اتحادیه اروپا را بررسی کند، مسأله ای که بزرگترین کشورهای اروپایی تاکنون نسبت به آن بی‌اعتنا بوده‌اند.

این مقام الیزه به رویترز گفته: «باید تعادلی بین آرزوهای طبیعی اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا در یک زمان بسیار خاص، و توجه به همه کشورهایی که نامزد پیوستن به این اتحادیه اند و در جریان مذاکرات مفصل قرار دارند افتاده‌اند و این واقعیت که ما نباید اتحادیه اروپا را بی‌ثبات کنیم یا آن را در هم بشکنیم». مکرون چهارشنبه در سخنانی در رومانی گفته زمان آن فرا رسیده که اروپا به اوکراین در مورد آرزوهایش در اتحادیه اروپا اطمینان دهد. او بدون اشاره به جزئیات گفت: «در نقطه‌ای هستیم که ما اروپایی‌ها باید سیگنال‌های سیاسی روشنی را، به اوکراین و مردمش، وقتی که او قهرمانانه مقاومت می‌کند، ارسال کنیم».

پاسخ دادن