فعال‌سازی معادن کوچک براساس پروژه های زیرساخت

 معاون وزیر صمت  بر اولویت بندی فعال‌سازی معادن کوچک بر اساس اجرای پروژه‌های زیرساخت، تاکید کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه اله جعفری در نشست بررسی عملکرد سال گذشته و برنامه های سال ۱۴۰۱ طرح احیا، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس افزود: باید طرح‌هایی را در اولویت قرار داد که با اقداماتی، تعداد زیادی معدن فعال و احیا شوند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: به تناسب طرح های زیربنایی انجام شده ضروری است تا اثربخشی آنها بر فعالسازی معادن اندازه گیری شود. پارسال ۴۵۳ معدن در طرح احیاء و فعالسازی معادن متوسط و کوچک مقیاس فعال شدند که اشتغالزایی سه‌هزار و ۵۰۰ نفر را به همراه داشت. این در حالی است که از ابتدای طرح تا کنون ۸۵۲ معدن احیاء شده و تعداد ۱۳ هزار ۸۰۰ شغل ایجاد شده است که این امر منجر به رشد تولید ۳۳ میلیون تنی استخراج خواهد شد.

  • ارائه ۳۰ بسته سرمایه گذاری در سال جاری

معاون وزیر صمت اظهار داشت: با توجه به پایش کامل اطلاعات معادن راکد و نیمه تعطیل سراسر کشورو شناسایی ۸۵۰معدن جهت احیاء و فعال‌سازی در سال جاری، ارائه ۳۰ بسته پیشنهادی سرمایه‌گذاری در ۱۹ استان در دستور کار قرار دارد. همزمان با سیر تکمیل و اطمینان از صحت اطلاعات باید بسته های فعال‌سازی را تدوین و هر ماه دست‌کم یک بسته را برای جذب سرمایه گذار به فراخوان گذاشت.

جعفری بر لزوم تقویت رابطه بین سازمان صمت استان‌ها و طرح احیاء به منظور کسب اطلاعات دقیق تر و نظارت بر فعالسازی معادن تاکید کرد. از سوی دیگر “امیر طاهر زاده” مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیز در این نشست اظهار داشت: تاکنون ۱۷۹ پروژه زیرساختی در ۹۲۴ معدن تعریف شده است که از این میزان ۴۲۱ معدن در طرح احیاء معادن کوچک قرار دارند.

وی تصریح کرد: ۲۰ معدن در بندر خمیر استان هرمزگان از اجرای پروژه های زیرساختی منتفع و فعال شده اند. در این نشست مباحثی همچون انعقاد قرارداد و روند اجرای سامانه ستام و نیز مشکلات استفاده از این سامانه، تکمیل و اعتبارسنجی اطلاعات طرح و نیز نحوه ارائه بسته های پیشنهادی سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفتند.

پاسخ دادن