فقدان کمال سیاسی در اختلافات

هر از چند گاهی در کشور شاهد بروز اختلاف بین دو مدیر دستگاه دولتی و یا مسئولان دو قوه از قوای سه گانه هستیم که گسترش آن به سطح رسانه های داخل و خارج آثار شومی برای کشور دارد و در صورتی که این اختلافات مدیریت نشود، آثار زیانباری برای همه بخش‌های جامعه خواهد داشت.  

تهران- اقتصاد برتر- ۲۲ دی ۹۵

از دید جامعه شناسان اختلاف نظر بین انسان ها و گاه مدیران دستگاه ها از موضوعاتی است که در ذات انسان و جوامع نهفته است و در مراحل اولیه امری طبیعی و ذاتی است.

اختلاف اگر با نیت پاک مطرح شود منشاء پیشرفت و در صورتی که با نیات شوم مطرح باشد منشاء تنازع و فساد در جامعه خواهد بود.
اخیرا موضوع شفاف سازی حساب های قوه قضائیه از یک طرف و موضوع حقوق های نجومی و فساد مالی در برخی دستگاه های اجرایی از سوی دیگر موضوع مورد مناقشه سران دو قوه مجریه و قضائیه و به تبع آن مدیران میانی هر دو قوه بود که پس از انتشار اخبار آن در رسانه های داخلی، به سرعت در شبکه های مجازی منتشر شد سپس با انعکاس در رسانه های خارجی به یک موضوع بحث بر انگیز با بازتاب بین المللی تبدیل گردید.
اختلاف نظر دو مدیر ارشد موقعی طبیعی است که منشاء آن دیدگاه های طرفین باشد که نشات گرفته از اطلاعات متفاوت طرفین ، تحصیلات ، تجارب ، تخصص ، فرهنگ و نظایر آن باشد، اما وقتی منافع گروهی، شخصی و منفعت طلبی سازمانی و نظایر آن مطرح می شود این اختلاف نظر نه تنها مفید نیست بلکه باعث منازعات و مرافعات ملی می شود که ویران کننده است و گاه آبرو و اعتبار یک کشور را نزد افکار عمومی جهان به باد می دهد. تجربه گذشته کشور ما نشان می دهد متاسفانه در آستانه انتخابات ها خصوصا انتخابات ریاست جمهوری ما دچار آفت دوم اختلاف می شویم که منشاء منفعت طلبی حزبی، گروهی و سازمانی دارد که می تواند آثار مخربی بر افکار عمومی داخل و خارج کشور داشته باشد. در کشوری که سیستم آن به گونه ای است که حتی برای حل اختلاف بین قوای سه گانه پیش بینی های لازم شده است چه لزومی به کشاندن اختلافات سطوح بالا به رسانه های همگانی و آحاد جامعه دارد که طرح این موضوع جای تعجب بسیار است !
داوری در این نوع ماجرا ها نه در حد و توان ماست و نه نویسنده به عنوان یک روزنامه نگار به دنبال آن است؛ اما برای همه مردم جای سئوال است که چرا سران قوای کشور اینگونه باید با یکدیگر آن هم از طریق رسانه های همگانی و گاهی رسانه های خارجی سخن بگویند !؟
این نوع رفتار ها متاسفانه نشان می دهد جامعه سیاسی و اداری ما هنوز به کمال لایق و آنچه در شان نظام جمهوری اسلامی ایران است نرسیده و یا مسئولان نمی دانند در چه جایگاهی قرار دارند !
امیدواریم اکنون که به زمان برگزاری انتخابات نزدیک تر می شویم و احتمال بروز چنین اختلافاتی وجود دارد مسئولان ذینفع بیش از پیش حرمت یکدیگر و دستکم نظام جمهوری اسلامی ایران را نگهدارند و آبروی و اعتبار یک نظام را وجه المصالحه اختلافات سازمانی، شخصی و یا گروهی خود نسازند و مردم را بیش از این نا امید نکنند.

پاسخ دادن