فقر رایزنی اقتصادی در سفارتخانه ها  

در شرایط تحریم که همه سفارتخانه های ایران باید رایزنان اقتصادی باشند ، کشور با فقر رایزن اقتصادی مواجه است و از ۱۵ کشور همسایه تنها ۳ رایزن فعال هستند.

تهران – اقتصاد برتر –  ۳۱ تیر ۹۹

رایزنان بازرگانی جزو فعالان اقتصادی هستند که نقش زیادی در توسعه تجارت کشور دارند. رایزنان بازرگانی با توجه به ظرفیت تجارت هر کشور با ایران، به تعداد مشخصی در کشور‌های هدف مستقر می‌شوند و اقدام به شناسایی بازار‌ها و نیاز مردم نسبت به تولیدات داخلی می‌کنند. طبق اظهارات کارشناسان اقتصادی، هرچه تعداد رایزن‌های فعال ایرانی در کشور‌های دنیا بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانیم نیاز بازار‌های جهانی را شناسایی و این نیاز‌ها را به کمک صادرات محصولات ایرانی بر طرف کنیم. برخی از فعالان حوزه تجارت خارجی در جهان معتقدند که سهم بسیار زیادی از صادرات خود را مدیون فعالیت رایزنان خود در کشور‌های مختلف هستند همچنین طبق گفته این افراد، کشور‌هایی که در صادرات محصولات خود ضعیف هستند، حتما رایزنان فعالی ندارند. رایزن‌ها روابط تجاری بین کشورها را تسهیل کنند و در تنظیم قرارداد‌های تجاری و اقتصادی نقش اساسی ایفا کنند. فعالیت رایزن‌های بازرگانی می‌توانند تاثیر زیادی در توسعه صنعت گردشگری و سایر صنایع داشته باشند. در دو سال گذشته تعداد رایزنان بازرگانی فعال ایرانی در کشور‌های مختلف کاهش چشم گیری پیدا کرده و بر اساس اظهارات مسئولان این حوزه تنها دلیل آن کمبود بودجه است. در گذشته رایزنان اقتصادی و تجاری معمولا با رابطه تعیین و به کشورهای هدف اعزام می شدند و غالبا تخصصی در حوزه فعالیت مربوطه نداشته اند .

  • وعده ارسال ۲۰ رایزن بازرگانی به کشور‌های مقصد تجارت

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران گفت : سال گذشته مهلت ماموریت ۲۰ رایزن بازرگانی ایران به پایان رسید و به دلیل کمبود بودجه نتوانستیم مهلت آن‌ها را تمدید کنیم در نهایت این تعداد رایزن بازرگانی به کشور بازگشتند. وی افزود: سازمان توسعه تجارت با وزارت صمت برنامه دارند که  بزودی برای ۱۰ تا ۱۵ کشور همسایه تعداد مشخصی رایزن بازرگانی اعزام کنند تا فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: هم اکنون ۵ رایزن بازرگانی ایرانی در ۳ کشور چین، افغانستان و عراق فعالیت دارند که تعداد این کشور‌ها به بیش از ۱۳ کشور افزایش خواهد یافت. زادبوم تصریح کرد: کشور‌های روسیه، هند، قزاقستان، ترکیه و پاکستان جزو کشور‌هایی هستند که در اولویت اعزام رایزن بازرگانی قرار دارند. امیدواریم با تحولاتی که در وزارت صمت ایجاد شده ، رایزنان جدیدی که به کشورهای خارج اعزام می شوند افرادی متخصص و با تجربه باشند که بتوانند در شرایط تحریم درهای اقتصادی کشورهای هدف را روی اقتصاد ایران باز کنند . ضرورت دارد رایزنان اقتصادی در شورایی مرکب از دستگاه های مختلف تعیین شوند که روابط شخصی نقشی در انتخاب رایزنان نداشته باشد .

پاسخ دادن