فیلتر کردن اپلیکیشن TikTok و دیکتاتوری آمریکا!

فیلتر کردن اپلیکیشن TikTok و دیکتاتوری آمریکا!

فیلتر کردن اپلیکیشن TikTok توسط آمریکا نقطه عطفی در تاریخ اینترنت و نشان‌دهنده تسلیم آمریکا در برابر چین است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر در سال ۲۰۲۰ پردانلودترین اپلیکیشن در تمام جهان TikTok بوده است. این اپلیکیشن برای ساختن کلیپ های داب اسمش و رقص استفاده می شود که توانسته بیشتر از فیسبوک، واتس اپ، اینستاگرام و هر اپلیکیشن دیگر در جهان مشتری داشته باشد.

ولی نکته مهم چیست؟
نکته مهم این است که بر خلاف دیگر اپلیکیشن های غول در جهان، TikTok یک اپلیکیشن آمریکایی نیست. به عبارت دیگر، برای اولین بار در تاریخ، صدر جدول غول های اینترنت دست یک شرکت آمریکایی نیست، بلکه به دست یک شرکت چینی افتاده است.

راه حل آمریکا در این رقابت چه بوده است؟
فیلتر کردن تیک تاک!
در گذشته، هر گاه یک کشور دسترسی به یک اپلیکیشن را قطع و فیلتر کرده، آمریکا با محکوم کردن این حرکت علیه آن کشور بیانیه داده است. فیلتر کردن فیسبوک، توییتر، تلگرام و امثال آنها در ایران و چین و روسیه همیشه اهرم فشار بوده است. اینکه شما مجبورید با استفاده از فیلتر شکن و وی پی ان این متن را در تلگرام مطالعه کنید که در ایران فیلتر است، از نظر آمریکا سندی است بر دیکتاتور بودن دولت ایران!

ولی حالا که TikTok گوی سبقت را از آمریکایی ها ربوده و حدود ۱۰۰ میلیون کاربر آمریکایی از آن استفاده می کنند، قضیه فرق کرده است. در گذشته آمریکا با فشار آوردن به تیک تاک آن را مجبور کرده که همه سِرورهایش را از کشور چین خارج کند. آنها را مجاب کرده که مدیران چینی خودشان را عوض کنند و مدیران آمریکایی انتصاب کنند. آنها را مجبور کرده که رابطه خود را با دولت چین به حداقل برسانند. و حتی با وجود انجام همه این کارها توسط تیک تاک، آمریکا باز هم نتوانست آن را تحمل کند!

امروز رئیس جمهور ایالات متحده جلوی دوربین ها ایستاد و گفت که دستور فیلتر کردن این اپلیکیشن را در آمریکا داده است. به چه جرمی؟ به جرم اینکه مبادا کاربران آمریکایی به صورت گسترده از یک اپلیکیشن چینی استفاده کنند.
عجب طنز تلخی. فیلتر و سانسور وقتی به دست مخالفان آمریکا باشد محکوم است، ولی وقتی به دست خود آمریکا باشد جایز و مطلوب! بازی تا وقتی خوب است که آن ها جلو باشند، و به محض اینکه عقب بیافتند، بازی را به هم می‌زنند.

✍️ مصطفی سبزواری

پاسخ دادن