فیلم «انگل» چهار اسکار گرفت و تاریخ‌ساز شد

فیلم «انگل» چهار اسکار گرفت و تاریخ‌ساز شد

فیلم «انگل» ساخت فیلم‌ساز کره جنوبی بونگ جون‌هو، جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلم بین‌المللی، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اصیل را از آن خود کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، هزار عضو آکادمی فنون و هنر سینما معروف به اسکار، نامزدهای اولیه بهترین‌های سال خود را در رشته‌های مختلف اعلام کردند.

نامزدهای جوایز اسکار روز دوشنبه ۲۲ دی ماه اعلام شد و همان طور که انتظار می‌رفت، فیلم «جوکر» ساخته درخشان تاد فیلیپس، بیشترین نامزدی را به خود اختصاص داد.

این فیلم در ۱۱ رشته نامزد شده که شامل چندین جایزه اصلی اسکار نظیر بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد هم هست.

بیشتر بخوانید: برنده اسکار ۲۰۲۰ لو رفت؟

اما سازندگان سه فیلم دیگر هم روز خوبی را پشت سر گذاشتند: «ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی، «روزی روزگاری در‌هالیوود» ساخته کوئنتین تارانتینو و «۱۹۱۷» اثر سام مندس، هر کدام نامزد دریافت ده جایزه اسکار شده‌اند.

پوستر «ایرلندی»

مراسم اهدای جوایز به برندگان اسکار برگزارشد.

فیلم «انگل» ساخت فیلم‌ساز کره جنوبی بونگ جون‌هو، جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلم بین‌المللی، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اصیل را از آن خود کرد.

این نخستین بار در جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی است که فیلم خارجی‌زبان اسکار بهترین فیلم را به دست می‌آورد.

اما اسکارهای فیلم او در ایستگاه بهترین کارگردانی متوقف نشد و این فیلم جایزه بهترین فیلم سال را هم به دست آورد تا به یک رخداد بی‌سابقه و تاریخ‌ساز در تاریخ جوایز آکادمی تبدیل شود.

رقبای «انگل» عبارت بودند از خرگوش جوُجوُ، مرد ایرلندی، جوکر، زنان کوچک، داستان ازدواج، روزی روزگاری در هالیوود، ۱۹۱۷ و فورد در برابر فراری.

سینمای کره جنوبی با چهار اسکار در یک روز در عین حال نخستین اسکارهای تاریخ سینمای خود را نیز گرفته است. تنها در سال ۲۰۱۸ بود که، «سوختن»، یک فیلم ساخت کره جنوبی به فهرست نهایی فیلم‌های بین‌المللی راه یافته بود.

پیش از اسکار، فیلم «انگل» در ۵۷ جشنواره فیلم در سراسر جهان ۵۵ جایزه به دست آورده بود.

کارگردان‌های رقیب آقای بونگ، مارتین اسکورسیزی (مرد ایرلندی)، تاد فیلیپس (جوکر)، کوئنتین تارانتینو (روزی روزگاری در هالیوود) و سم مندز (۱۹۱۷) بودند.

Phoenix ganz gerührt bei seiner Rede – im vierten Anlauf klappte es mit dem Oscar

 

رنه زلوگر برای بازی در فیلم «جودی» و خواکین فونیکس برای بازی در فیلم «جوکر» اسکارهای بهترین نقش اول زن و مرد را به دست آوردند.

رقبای خانم زلوگر، اسکارلت جوهانسون (داستان ازدواج)، سیرشا رونان (زنان کوچک)، سینتیا اریوو (هریت) و شارلیز ترون (بامب‌شل) بودند؛ رقبای آقای فونیکس، جاناتان پرایس (دو پاپ)، آنتونیو باندراس (رنج و بزرگی)، لئوناردو دی‌کاپریو (روزی روزگاری در هالیوود) و آدام درایور (داستان ازدواج) بودند.

برد پیت نیز با اسکار بهترین نقش مکمل مرد، نخستین اسکار خود را به خانه می‌برد.

بهترین‌ها

بهترین فیلم:

انگل

نقش اول زن:

رنه زلوگر برای بازی در فیلم «جودی»

زنه زلوگر

نقش اول مرد:

خواکین فونیکس برای بازی در فیلم «جوکر»

بهترین کارگردانی:

بونگ جون‌هو، کارگردان فیلم «انگل» (پارازیت)

بهترین فیلم بلند خارجی:

انگل (پارازیت)، محصول کره جنوبی

فیلمنامه اقتباسی:

تایکا وایتیتی برای «خرگوش جوجو»

نمایی از خرگوش جوُجوُ

نمایی از خرگوش جوُجوُ

بهترین فیلمنامه اصیل:

بونگ جون‌هو و هان جین‌وون برای فیلم «انگل» محصول کره جنوبی

هنرپیشه مکمل زن:

لوران درن در فیلم «داستان ازدواج»

هنرپیشه مکمل مرد:

برد پیت برای بازی در فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»

Da ist das vergoldete Ding! Brad dankte in seiner Oscar-Rede vor allem seinen Kids

 

بهترین موسیقی متن:

هیلدور گوجنادوتیر، برای موسیقی فیلم «جوکر»

بهترن ترانه:

التون جان و برنی تاپین برای ترانه «I’m Gonna Love Me Again» در فیلم «راکت‌من»

بهترین فیلمبرداری:

راجر دیکینز برای فیلم «۱۹۱۷»

تدوین:

اندرو باکلند و مایکل مک‌کاسکر برای تدوین فیلم «فورد برابر فراری»

بهترین پویانمایی بلند:

داستان اسباب بازی ۴

بهترین پویانمایی کوتاه:

موی عزیز

Der große Gewinner: Die „Parasite“-Crew

حواشی اسکار ۲۰۲۰

حضور آل پاچینو و رابرت دنیرو کنار هم روی فرش قرمز برای دوستداران سینما قابی هیجان‌انگیز و دوست‌داشتنی را رقم زد. بازی رابرت دنیرو در نقش فرانک شیران در فیلم حماسی و درخشان اسکورسیزی یعنی «مرد ایرلندی» نادیده گرفته شد اما آل پاچینو و جو پشی برای نقش‌های مکمل نامزد شدند. این اولین‌باری است که دنیرو و پاچینو در فیلمی از اسکورسیزی کنار هم بازی کردند و آخرین بازی این دو ستاره‌ی بزرگ سینما کنار هم مربوط به فیلم «مخمصه» ساخته‌ی مایکل مان بود.

al pacino oscars february 2020 074433894

-مراسم اسکار امسال با یک اجرای موزیکال از فیلم «روزی زیبا در محله» آغاز شد. فیلمی که در آن تام هنکس نقش فرد راجرز مجری افسانه‌ای تلویزیونی برای کودکان را بازی می‌کند. بعد اجرای موسیقی با حضور و رقص کاراکترهایی با لباس فیلم‌های «ما» (us)، «دلمایت اسم من است»، «جوکر» و «نیمه‌ی تابستان» ادامه پیدا کرد. امسال یکی دو فیلم موزیکال خوب مثل «راکت من» و «دلمایت اسم من است» داشتیم. فیلم «جودی» هم به کنسرت‌های جودی گارلند اشاره داشت.

-استیو مارتین و کریس راک دو کمدین معروف در ابتدای مراسم روی صحنه آمدند تا با شوخی‌هایشان مراسم را گرم کنند. آن‌ها با نامزدهای مراسم شوخی کردند از جمله با طولانی‌ بودن فیلم «مرد ایرلندی» مارتین اسکورسیزی.

-یکی از نکات جالب اجرای ترانه‌ی «یخ زده ۲» بود که به جز خواننده‌ی اصلی خوانندگان زیادی روی سن آمدند تا بخش‌هایی از آن را به زبان‌های غیرانگلیسی از تایلندی و فیلیپینی گرفته تا روسی و اسپانیایی بخوانند و نشان بدهند سینما متعلق به همه‌ی زبان‌هاست. اجرایی که با تشویق فوق‌العاده‌ی حضار روبه‌رو شد. البته بلافاصله توییت‌هایی در اعتراض منتشر شد که گویا یخ و برفی در آفریقا وجود ندارد. این توییت در اعتراض به نبودن خواننده‌ی سیاهپوست در میان خوانندگان و خواندن به همه‌ی زبان‌ها جز کشورهای آفریقایی صورت گرفت.

-امینم هم روی صحنه آمد و قطعه‌ی موسیقی مشهور فیلم «۸ مایل» را اجرا کرد و همه را به وجد آورد. ۱۸ سال از زمان ساخته شدن فیلم موزیکال «۸ مایل» می‌گذرد. امینیم سالی که برای «۸ مایل» نامزد و برنده‌ی اسکار شد به مراسم نیامده بود.

-برد پیت وقتی جایزه‌ی اسکار را گرفت گفت: «به من گفته‌اند که این بالا فقط ۴۵ ثانیه فرصت حرف زدن دارم و این بیشتر از مدت زمانی است که این هفته سنا به جان بولتون برای حرف زدن داد. دلم می‌خواهد تارانتینو فیلمی از این ماجرا بسازد و آخرش آدم‌های بالغ کار درست را انجام بدهند.» به این ترتیب ماجرای مضحک استیضاح دونالد ترامپ به اسکار کشیده شد و برد پیت اولین حرف سیاسی امشب را زد. به علاوه اشاره به فیلم‌ «روزی روزگاری در هالیوود» هم دارد که در پایان آن تارانتینو ماجرای تراژیک شارون تیت را تغییر داد.

-یکی از جذاب‌ترین بخش‌های اسکار اجرای ترانه‌ی فیلم «راکت‌من» توسط خود التون جان، اسطوره‌ی موسیقی بود. فیلم «راکت‌من» داستان زندگی این موزیسین است.

-برای جبران نامزد نشدن کارگردان زن، گل گدو و بری لارسون و سیگورنی ویور، تصویر قهرمانان زن در سینما روی صحنه آمدند و بعد از تشویق و معرفی اولین رهبر ارکستر زن برای هدایت گروه نوازندگان اسکار بخش‌هایی از موسیقی متن فیلم‌هایی که نامزد شده بودند پخش شد.

-استیون اسپیلبرگ روی صحنه آمد تا بخش درگذشتگان اجرا شود. بیلی ایلیش آهنگ «yesterday» (دیروز) بیتلز را برای این بخش اجرا کرد. از میان درگذشتگان سال گذشته می‌شود به دوریس دی، بی‌بی اندرسون، استنلی دانن، رابرت ایوانز، آنیس واردا و فرانکو زفیرلی اشاره کرد.

-نکته‌ی جالب این که کره‌ی جنوبی امسال برای اولین‌بار به اسکار راه پیدا کرده بود و شروع طوفانی هم داشت و چند جایزه‌ی اسکار به خانه برد! مسیر درخشش فیلم «انگل» از جشنواره‌ی کن و نخل طلا آغاز شد و به اسکار خاتمه یافت.

 

برندگان اسکار سال گذشته را این جا ببینید: برندگان اسکار ۲۰۱۹ اعلام شد

فهرست برندگان اسکار ۲۰۲۰

▫️ فیلم: «انگل»
▫️ کارگردان: بونگ جون هو برای «انگل»
▫️ بازیگر مرد: واکین فینیکس برای «جوکر»
▫️ بازیگر زن: رنه زلوگر برای بازی در «جودی»
▫️ فیلم بین‌المللی: «انگل» از سینمای کره‌جنوبی
▫️ انیمیشن بلند: «داستان اسباب‌بازی ۴»
▫️ مستند بلند: «کارخانه آمریکایی»
▫️ فیلمنامه ارژینال: بونگ جون هو برای «انگل»
▫️ فیلمنامه اقتباسی: تایکا وایتیتی برای «جوجو ربیت»
▫️ بازیگر مرد نقش مکمل: برد پیت در «روزی روزگاری در هالیوود»
▫️ بازیگر زن نقش مکمل: لارا درن در «داستان ازدواج»
▫️ موسیقی متن: هیلدور گودنادوتیر برای «جوکر»
▫️ فیلمبرداری: راجر دیکنز برای «۱۹۱۷»
▫️ تدوین: اندرو باکلند و مایکل مک‌کاسکر برای «فورد علیه فراری»
▫️ ترانه: «دوباره خودم را دوست خواهم داشت» از التون جان در فیلم «راکت‌من»
▫️ فیلم‌کوتاه: «پنجره همسایه»
▫️ انیمیشن کوتاه: «عشق مو»
▫️ مستند کوتاه: «اسکیت‌بورد سواری آموختن در منطقه جنگی»
▫️ چهره‌پردازی: «بامب‌شل»
▫️ جلوه‌های ویژه: «۱۹۱۷»
▫️ طراحی صحنه: «روزی روزگاری در هالیوود»
▫️ طراحی لباس: «زنان کوچک»
▫️ صدابرداری: «فورد علیه فراری»
▫️ صداگذاری: «۱۹۱۷»

پاسخ دادن