فیلم: اوراق اختیار فروش تبعی چیست؟

فیلم: اوراق اختیار فروش تبعی چیست؟

اوراق اختیار فروش تبعی چیست و چه مزایایی دارد؟ در این ویدیو همراه با مثال و توضیحات فراوان با این مبحث بورسی آشنا شوید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر اوراق اختیار فروش تبعی که در ایران به عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله‌ی آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود.

براساس این روش، سهامدار عمده با توجه به شناختی که نسبت به سهم و پتانسیل‌های آن دارد، اوراقی را منتشر می‌کند و کسی که این اوراق را خریداری می‌کند در تاریخ اعمال در صورتی که قیمت سهم پایین‌تر از نرخ توافقی باشد زیان او جبران می‌شود.

فیلم: چطور میتوان اوراق اختیار فروش تبعی خرید؟

نکته حائز اهمیت تا اینجا این است که سهامدار عمده تنها شخصیتی است که می‌تواند از این ابزار استفاده کند. یعنی سهامدار عمده اوراق را می‌فروشد و کسی که این اوراق را خریداری می‌کند، در صورت پایین‌تر آمدن قیمت سهم، زیان وی جبران می‌شود. بنابراین، این اوراق را می‌توان روشی برای به حداقل رساندن ریسک سیستماتیک دانست.

در این ویدیو به طور مبسوط با این اوراق و مزایای آن آشنا می‌شوید. 👇👇

2 نظر از مردم

  1. سلام ممنون از ویدیو خوبتون یه سوالی که پیش اومد تا چه زمانی پس از خرید سهم میتونیم اوراق تبعی اونم بخریم که سهاممون بیمه بشه فرضا سررسیدش اول اسفند باشه من تا کی میتونم اوراق رو بخرم که سهامی بیمه بشه ممنون

    • سلام، ممنون از توجه شما.
      شما تا هر زمان پیش از سررسید می‌توانید اوراق تبعی سهم موردنظر را خریداری کنید. فقط باید به قیمت سهم و قیمتی که برای بیمه اعلام شده توجه کنید. چون اگر زمانی که سهم را خریداری می‌کنید قیمت هر سهم از قیمت بیمه‌شده بیشتر باشد، شما در واقع با خرید اوراق تبعی هیچ سودی نخواهید کرد. برای مثال اگر سهم x در حال حاضر ۲۰۰ تومان به ازای هر سهم هست و قیمت هر سهم اوراق تبعی (بیمه‌شده و نه اسمی) ۳۰۰ تومان، شما با خرید اوراق ۱۰۰ تومان سود تضمین‌شده روی هر سهم خواهید داشت. اما اگر قیمت همان سهم x در حال حاضر ۳۲۰ تومان شده باشد و شما تازه قصد خرید سهم را داشته باشید در عمل با خرید اوراق تبعی هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. البته در زمان ریزش‌های سنگین مثل اتفاق چند ماه اخیر این تضمین را دارید که به اندازه دیگر سهامداران ضرر نکنید وگرنه سودی به شما تعلق نمی‌گیرد. اگر مطلبی گنگ بود، بفرمایید تا توضیح بیشتری بدهم.

پاسخ دادن