فیلم: تجاوز هواپیمای متخاصم به هواپیمای ماهان در لبنان

فیلم: تجاوز هواپیمای متخاصم به هواپیمای ماهان در لبنان

شبکه خبری المیادین اعلام کرد که «جنگنده‌های اسرائیلی» یا آمریکایی تعمداً اقدام به پرواز در نزدیکی هواپیمای مسافربری ایران کرده‌اند تا پدافند هوایی سوریه، هواپیمای ایرانی را به اشتباه ساقط کند.#هواپیمای_ماهان

تهران – اقتصادبرتر – ۳ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، ارتش #رژیم_صهیونیستی اعلام کرد جنگنده‌ای که برای هواپیمای ایرانی مزاحمت ایجاد کرده اسرائیلی نبوده است.

جنگنده‌های مزاحم آمریکایی بودند

️ یک منبع در هواپیمایی لبنان به شبکه خبری المیادین: به نظر می‌رسد جنگنده‌ای که برای هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه مزاحمت ایجاد کرده آمریکایی بوده است.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» اسرائیلی بودن جنگنده (یا جنگنده‌های) متجاوز به هواپیمای مسافربری ایران را تأیید کرد.

خلبان هواپیمای ماهان: جنگنده ها آمریکایی بودند

بر اساس اعلام خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان ،دوجنگنده ای که این هواپیما در آسمان سوریه تهدید کرده اند آمریکایی بوده اند.

درگفتگویی که خلبان هواپیمای ماهان با خلبانان دو جنگنده برای اعلام هشدار جهت رعایت فاصله ایمن داشته است آنها خود را آمریکایی معرفی کرده اند.

️در صورت تایید نهایی انجام این اقدام از سوی جنگنده های امریکایی انتظار می رود در اولین گام، اقدامات دیپلماتیک و حقوقی به منظور اعلام اعتراض رسمی جمهوری اسلامی نسبت به راهزنی هوایی جنگنده های ارتش تروریست آمریکا و تهدید جان مسافران پرواز مسافری انجام شود.

روابط عمومی ماهان در گفت وگو با فارس:
به دلیل کاهش ارتفاع سریع هواپیما و تصمیم خلبان برای گریز از هواپیماهای جنگنده، چند نفر از مسافران این پرواز مصدوم شده‌اند که با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند و حال بقیه مسافران خوب است.

هواپیما پس از تخلیه مسافران خود در فرودگاه بیروت سوختگیری کرده و به سمت کشورمان بر می‌گردد.
روز آینده در این باره بیانیه رسمی خواهیم داد.

شهادت مسافر هواپیمای ایرانی صحت ندارد

خبر منتشرشده در برخی منابع خبری در خصوص شهادت یکی از مسافران هواپیمای مسافربری ایران که مورد تعرض یک یا دو جنگنده قرار گرفت صحت ندارد و ناشی از اشتباه در ترجمه است.

برخی منابع می‌گویند هواپیمای ماهان دقایقی پیش به سمت تهران پرواز کرده است

واکنش وزارت خارجه به حمله جنگنده های متخاصم به هواپیمایی ماهان

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه امشب برای هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود، اظهار داشت: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.

هیچ شخصیت سیاسی یا نظامی در هواپیمای ماهان نبود

پیگیری‌های از منابع مطلع حاکیست برخلاف برخی شایعات، هیچ شخصیت سیاسی یا نظامی در هواپیمای ماهان که مورد تهدید جنگنده‌ها قرار گرفت حضور نداشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در عین حال در تماس مجید روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتا تاکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سویس در تهران نیز داده شده است.

هواپیمای ماهان وارد حریم هوایی ایران شد

ارتش آمریکا از اظهار نظر درباره ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران خودداری کرد.

مقام‌های آمریکایی رهگیری هواپیمای مسافربری ماهان ایران توسط دو جنگنده F-15 نیروهوایی آمریکا را تایید کردند.

«کارلا باب» خبرنگار صدای آمریکا در «خبری فوری» نوشت که یک مقام آمریکایی مدعی شده همزمان با پرواز «قانونی و روتین» دو هواپیمای آمریکایی در مجاورت پایگاه نظامی التنف، هواپیمای ایرانی هم در حال پرواز بوده است

 رویترز نوشت جنگنده اف١۵ آمریکایی وارد میدان دید هواپیمای ماهان ایران شد اما در «مسیر ایمن» قرار داشت.

این خبر تکمیل می شود……

#هواپیمای_ماهان

پاسخ دادن