قالیباف به بذرپاش: ثابت کنید فرزند گام دوم انقلاب هستید

قالیباف خطاب به مهرداد بذرپاش : در عمل ثابت کنید فرزند گام دوم انقلاب هستید

تهران – اقتصاد برتر –  ۶ مرداد ۹۹

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در مراسم تکریم و معارفه رؤسا و دادستان‌های قدیم و جدید دیوان محاسبات که در محل دیوان محاسبات برگزار شد، خطاب به مهرداد بذرپاش گفت:  هر چه بود گذشت از امروز عمل شما مهم است مردم براساس عمل شما قضاوت می‌کنند، شما در عمل ثابت کنید از فرزندان گام دوم انقلاب هستید. قالیباف گفت : از آقایان عادل آذر و فیاض شجاعی رئیس و دادستان سابق دیوان محاسبات کشور تشکر می‌کنم و برای آقایان مهرداد بذرپاش و علی کامیار رئیس و دادستان جدید این دیوان آرزوی توفیق دارم.رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس یازدهم زمانی شکل گرفت که کشور در شرایط سختی قرار دارد و مردم شریف ایران به علت نجابت خود در حال تحمل مشکلات هستند، اظهار داشت: به همین اندازه مردم از ما توقع دارند لذا نباید مشکلات را پاس کاری کنیم چرا که مردم مجموعه حاکمیت را به صورت یکپارچه می‌بینند و از مجموعه کارگزاران نظام باید یک حرف شنیده و یک عملکرد ببینند. وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب مجلس یازدهم را، مجلسی انقلابی خوانده اند، عنوان کرد: مردم به این مجلس امید داشته و از آن انتظار دارند تا در شرایط سخت از آنها گره گشایی کنیم و ثابت کنیم فرزندان گام دوم انقلاب هستیم. رئیس و دادستان جدید دیوان محاسبات در جریان رقابت جدی، مومنانه و براساس قانون انتخاب شدند. دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه انتخاب دادستان و رئیس دیوان محاسبات دقیقا براساس قانون پیش رفت، اظهار داشت: کمیسیون برنامه و بودجه ۴ نفر را برای کاندیداتوری دادستانی و ریاست این دیوان پس از بررسی‌های بسیار از میان افراد متعددی که کاندیدای این سمت‌ها بودند انتخاب و به صحن علنی معرفی کرد لذا رقابتی جدی و مومنانه میان افراد اتفاق افتاد. رئیس قوه مقننه در ادامه ضمن حمایت از رئیس و دادستان جدید دیوان محاسبات، برای آنها آرزوی توفیق و ابراز امیدواری کرد که آنها با کار و تلاش خود بر انتخاب درست مجلس صحه خواهند گذاشت.

  • اولویت مجلس یازدهم نظارت بر اجرای قوانین است

وی در ادامه با اشاره به دو وظیفه اصلی مجلس مبنی بر قانونگذاری و نظارت، گفت: اولویت مجلس یازدهم نظارت است و ضمن اینکه در اجرای قوانین دخالت نمی کنیم اما بر اجرای قانون نظارت خواهیم کرد چرا که شرایط حاضر بیش از قانونگذاری به نظارت نیاز دارد. دکترقالیباف در ادامه به ساختار نظارتی مجلس بر اجرای قوانین اشاره کرد و افزود: دیوان محاسبات نقش اساسی در نظارت بر اجرای قوانین دارد، همچنین هیات تطبیق مصوبات که بخشنامه‌ها و آئین نامه‌های دولتی را با قوانین کشور مطابقت می‌دهند، وظیفه سنگینی بر دوش دارند که در کنار آنها نظارت ملی و منطقه ای نمایندگان با استفاده از ابزارهای قانونی همچون تحقیق و تفحص، تذکر، سوال و استیضاح قرار می‌گیرد.

  • نظارت دیوان، دقیق و مداوم باشد

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه تصریح کرد: نظارت دیوان بر حسن اجرای قوانین باید اثرگذار، عملگرا، دقیق، منصفانه، مداوم، بازدارنده و کارآمد باشد. وی با تاکید بر ۴ رویکرد مجلس یازدهم برای ایجاد تحول در تمام بخش‌های قوه مقننه، عنوان کرد: عدم شفافیت و تاخیر در تصمیم گیری‌ها با هوشمند سازی دیوان قابل حل است و می‌توانیم به نظارت بر خط قوانین دست پیدا کنیم. دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه کار مجلس در حوزه اجرا نبوده و صرفا مطالبه گری اجرای قوانین است، ابراز داشت: مجلس تاکید دارد تا قوانین به درستی اجرا شود و اگر در حوزه ای با کمبود قانون رو به رو بودیم برای آن قانونگذاری خواهیم کرد.

  • ضرورت همکاری دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه برای اصلاح ساختار بودجه

رئیس مجلس شورای اسلامی کسری بودجه را از مهم ترین علل مشکلات اقتصادی امروز دانست و افزود: مطالبه صریح حضرت آقا در سال ۹۷ و در جمع اعضای هیات دولت، اصلاح ساختار بودجه بود که با گذشت ۲۰ ماه، هنوز اصلاحی در ساختار آن به وجود نیامده است که معتقدیم برای دستیابی به این مهم لازم است دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه در کنار یکدیگر فعالیت کنند تا اصلاح ساختار بودجه را رقم بزنند.

پاسخ دادن