قالیباف: ریل اقتصاد را به نفع معیشت تغییر می‌دهیم

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اصلاحات بودجه سال آینده، ریل اقتصاد سیاسی کشور را به نفع معیشت و محرومیت زدایی تغییر می‌دهیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از صدا وسیما، آقای محمدباقر قالیباف در آیین بهره برداری از ۲۸ هزار طرح بنیاد برکت گفت: رهبر معظم انقلاب در موضوع تحریم‌ها فرمودند ما دو رویکرد داریم، یکی رفع تحریم‌ها و دیگر خنثی کردن آن، اما مبنا و اساس برای ما، خنثی سازی تحریم هاست که حتی راه را برای رفع تحریم باز می‌کند.

وی افزود: این سخنی حکیمانه و بسیار دقیق و عمیق است که اگر گوش شنوایی و قلب درگرو فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) باشد، قلبی که به عشق مردم و به افتخار این سرزمین بتپد لحظه‌ای از این سخن غفلت نمی‌کند.

 قالیباف دستاورد‌های به نمایش درآمده در نمایشگاه ستاد اجرایی فرمان حضرت (ره) را نمونه‌ای عینی از خنثی کردن تحریم‌ها دانست.
رئیس مجلس با اشاره به نقش موثر این ستاد در مقابله با بیماری کرونا گفت: اگر چالش‌های ابتدای همه گیری این بیماری در کشورمان را با اکنون مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که این نهاد در کمترین زمان، بیشترین امکانات را فراهم می‌کند.
وی افزود: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از تولید ماسک ساده در روز‌های نخست همه گیری کرونا اکنون به تولید واکسن این بیماری رسیده است که آزمایش انسانی آن به زودی آغاز می‌شود.
آقای قالیباف تاکید کرد: عملکرد این نهاد نشان می‌دهد که اگر فرهنگ خداباوری واعتقاد به سنت‌های الهی باشد، می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم و تحریم‌ها را خنثی کنیم.
وی افزود: این همان باوری است که انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند و در دوران دفاع مقدس سبب شد مردم و شهدا با حداقل امکانات و حتی با دست خالی افتخار آفریدند.
رئیس مجلس توجه به مردم را از دیگر الزامات در کنار خداباوری دانست و تصریح کرد: یکی از اشکالات این است که ما مردم را باور نداریم.
آقای قالیباف گفت: بنده هر جا که توفیق خدمت داشتم به ویژه اکنون در مجلس شورای اسلامی، ۴ رویکرد شامل شفاف سازی، هوشمند سازی، مردمی سازی و کارآمدسازی را برای ایجاد تحول در پیش گرفتم و امروز این تحول را در بازدید از نمایشگاه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مشاهده کردم.
رئیس مجلس افزود: امروز هریکی از طرح‌ها را دراین نمایشگاه به دقت نگاه کردم متوجه شدم که این چهار رویکرد در آن وجود دارد و مسئولان این ستاد براساس سنت‌های الهی و خداباوری حرکت کردند.
وی با تاکید بر ضرورت ایمان داشتن مسئولان به توانایی مردم اضافه کرد: در این نمایشگاه هر چه دقت کردم دیدم که سهم مردم حتی بیش از سهم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است و باید توجه داشت که از دید مدیریت، پول، اولویت نخست نیست، بلکه مردم و منابع انسانی در جایگاه نخست هستند. منابع انسانی آنقدر مهم است که پول و مدیریت را در پی خود می‌آورد.
آقای قالیباف تصریح کرد: ​با این حال امروزه متاسفانه فرهنگی بر بخش‌های قابل توجهی از مجموعه‌های اجرایی حاکم است که نسبتی با انقلاب اسلامی و فرهنگ، شجاعت و خلاقیت ایرانی ندارد.

انتقاد رئیس مجلس از نحوه هزینه کرد ارز ترجیحی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در هزینه کرد ارز ترجیحی در کشور هیچ نوع سیاست گذاری، عرضه و کنترل درستی دیده نمی‌شود.
قالیباف در مراسم افتتاح ۲۸ هزار پروژه عمرانی و اشتغالزایی بنیاد برکت، سوء مدیریت و تحریم‌ها را دو عامل اصلی آسیب به کشور دانست و تصریح کرد: به عنوان یک مسئول با شرمندگی باید بگویم؛ امروز در هزینه کرد ارز ترجیحی در کشور هیچ نوع سیاست گذاری، عرضه و کنترل درستی دیده نمی‌شود تا بتوانیم آثار آن را در زندگی مردم محروم ببینیم.
رئیس مجلس گفت: امروز از یک طرف تلاش می‌کنیم تا ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی کنیم، اما از طرف دیگر در ۴ الی ۵ میلیارد دلار طی ۹ ماه گذشته به بدترین شکل ممکن با سوء مدیریت توزیع شده که نتیجه اش مرغ ۳۰ هزار تومانی است.
وی ادامه داد: این‌ها ضعف‌های ما است که تا حلشان نکنیم خدا هم به کار ما برکت نمی‌دهد لذا باید تلاش و مجاهدت کنیم.
آقای قالیباف گفت: ما در اصلاح ساختار بودجه و بودجه ۱۴۰۰ حتماً در این مسیر گام بر می‌داریم.
وی افزود: در حین اینکه نفت برای ما یک نعمت بوده، اما امروز برای به یک نغمت و معضل بزرگ تبدیل شده است؛ نفت آلودگی و اقتصاد متکی بر نفت امروز ما را به این اینجا رسانده است.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: ما در مجلس مصمم هستیم که در این راه گام برداریم و این نظام بروکراسی و دیوانسالاری پرهزینه و کم خاصیت را اصلاح کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز کشور از دو لبه قیچی سوء مدیریت و تحریم آسیب می‌بیند، لذا باید با فرهنگ جهادی، خودباوری، تکیه بر مردم و خنثی سازی تحریم‌ها مشکلات را حل کنیم.

پاسخ دادن