قالیباف: مجلس برای خرید یا تولید واکسن با دولت همکاری میکند

رئیس مجلس شورای اسلامی : مجلس برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا واردات آن، با دولت همکاری لازم را می کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر  به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، بودجه را مهمترین سند حکمرانی سالانه کشور دانست و افزود : تمامی جهت‌گیری‌های کلان و اساسی اقتصادی در سند بودجه نمود پیدا می‌کند و این امر در زندگی جاری مردم تاثیر ملموس می‌گذارد.

بودجه ۱۴۰۰ نیازمند اصلاحات اساسی

وی گفت : ما معتقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد رشد داشته است و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که درآمد‌ها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: کشور ما فرصت‌هایی همچون حدود ۳ هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی، اموال املاک و دارایی‌های دولتی، معادن و منابع طبیعی بی شماری، سرمایه انسانی و دانش تخصصی بسیاری دارد. چنین کشوری می‌تواند حتی در همین بودجه، کسری تراز عملیاتی اش را کاهش دهد.

وابستگی بودجه به نفت با ید به حداقل برسد

 قالیباف اظهار داشت: وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و بلکه به صفر برسد و منابع نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود. پیشران‌هایی که تولید و اشتغال را رونق می‌دهند باید از این منبع تامین شوند و دولت منابع پایدار ایجاد کند، منابعی که به معیشت و به کسب و کار مردم و به تولید کشور لطمه نزند، منابعی که شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهد.

همانطور که رهبری معظم در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی فرمودند این راهکار‌ها وجود دارد و کارشناسان آن‌ها را پیشنهاد داده اند. امیدواریم نخبگان و صاحب نظران در این ایام، مجلس و دولت را با نظرات کارشناسی خود همراهی کنند.

کسری بودجه ریشه همه مشکلات اقتصادی

رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه این سند مهمترین موضوع تبادل نظر و گفتگو میان جامعه نخبگانی کشور، دولت و مجلس است ادامه داد: جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تاثیری در زندگی آن‌ها می‌گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور در کسری بودجه و شیوه تامین و جبران این کسری بودجه است.
وی تاکید کرد: مردم باید بدانند که شیوه نادرست جبران کسری بودجه، چگونه در زندگی آن‌ها موثر خواهد بود و سفره آن‌ها را کوچک‌تر خواهد کرد و به تورم دامن می‌زند. باید در فرهنگ عمومی بتدریج نهادینه شود که درآمد بی کار و تلاش، چه اختلالی در اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و چگونه باعث افزایش قیمت‌ها و گسترش بیکاری و تورم می‌شود تا بتوان دولت را به سمت استفاده از درآمد با کار و تلاش متقاعد کرد.

آشفتگی سند مالی بودجه باید برطرف شود

 قالیباف گفت: باید در سند بودجه کشور این راهکار‌ها با توافق مجلس و دولت لحاظ شود تا از تورم بیشتر، از بیکاری بیشتر، از شکاف طبقاتی بیشتر، و از فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد جلوگیری کرد. ما نیاز به همت به جدیت و به شجاعت در تصمیم گیری و اجرا داریم آشفتگی‌های سند مالی بودجه را باید تا حد امکان برطرف کنیم و انضباط در نظام بودجه ریزی را اولویت بدانیم.
رئیس مجلس بیان کرد: همکاران بنده در کمیسیون تلفیق بودجه تلاش خواهند کرد، لایحه بودجه سال آینده را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی، به دقت بررسی کنند. صلاح اقتصاد کشور، در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است. ان شاءالله به لطف خدای متعال و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب و تلاش مجدانه همکاران در مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت محترم بتوانیم بهترین تصمیم را به نفع مردم و کشور بگیریم.

یا فاطمه زهرا (س) رمز عبور از سختی‌هاست

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره فرا رسیدن ایام فاطمیه گفت : ایام شهادت حضرت فاطمۀ زهرا (س) فرا رسیده است؛ ملت ایران در عزاداری‌های گذشته، ارادت قلبی خود به خاندان عصمت و طهارت نشان داده اند؛ در این روز‌ها نیز همانطور که مراجع عِظام تقلید تاکید کرده‌اند، لازم است اقامۀ عزای حضرت فاطمۀ زهرا با شکوه و با رعایت دستورالعمل‌ها انجام شود.
وی ادامه داد: همانگونه که در سال‌های دفاع مقدس، رمز بسیاری از پیروزی‌های ملت ما “یا فاطمۀ زهرا (س) ” بود، امروز نیز دست به دعا برمی داریم و از ایشان، عبور از سختی‌های ناشی از همه گیری کرونا و باز شدن گره‌های معیشتی را می‌خواهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: علاوه بر این ایام عزاداری امسال، فرصت خوبی برای بزرگداشت مقام مرد میدان، عاشق واقعی خاندان اهل بیت و خادم مخلص حضرت فاطمه زهرا (س)، شهید حاج قاسم سلیمانی است که با باور واقعی و قلبی، به گره‌گشا بودن عنایات این خاندان، عمر خود را وقف دفاع از مقام انسانیت و تامین امنیت و رفاه و آسایش مردم کرد.

همکاری دولت و مجلس برای تامین واکسن کرونا

 قالیباف در بخش دیگر نطق پیش دستور خود اظهار داشت: در خصوص موضوع همه گیری کرونا لازم است گفته شود که اولویت و تأکید اصلی ما، بر روی سلامت مردم و رفع هرچه سریع‌تر مشکلات و محدودیت‌هاست؛ هر مسیری که ما را سریع‌تر و مطمئن‌تر به هدف رفع دغدغه‌های مردم در خصوص کرونا برساند، باید در دستور کار قرار گیرد. مردم عزیز ما مطمئن باشند که مجلس در این موضوع با استفاده از توان کارشناسی متخصصان، برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا خرید و وارد کردن واکسن، با دولت همکاری لازم را خواهد کرد.

پاسخ دادن