قالیباف: ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت است

قالیباف: ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت است

 رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی از استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی امروز کشور ناشی از ضعف مدیریت است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خانه ملت، قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ظرفیت‌های نهاد مجلس را برای کمک به نمایندگان در راستای حل مشکلات پای کار آورده‌ایم تا نمایندگان فقط از توان شخصی خود استفاده نکنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: نظارت را بر قانوگذاری دارای اولویت می‌دانیم. مشکل اصلی ما ضعف‌های نظارتی است. در قانون‌گذاری بیشتر با تورم قوانین و غیر اجرایی بودن قوانین یا معطل گذاشتن قوانین روبرو هستیم و با نظارت به این موضوع رسیدگی می‌کنیم.

قالیباف بیان کرد: امام علی به مالک اشتر می‌فرمایند: برای دورترین مسلمانان، همانند نزدیک ترین آنان، سهمی مساوی وجود دارد و تو مسئول رعایت آن می‌باشی.

وی همچنین تصریح کرد: حق نداریم استان‌های محروم را به دلیل دور بودن و به چشم نیامدن فراموش کنیم. سیستان و بلوچستان، سرزمین گنج‌های پنهان است ولی مردم به ضروریات زندگی مثل آب و بهداشت و آموزش عمومی دسترسی ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: شاخص‌های پیشرفت در استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان‌های کشور اصلا قابل قبول نیست.

قالیباف اظهار داشت: ساختار غلط بودجه و کسری بودجه ما را با مشکلات اقتصادی روبرو کرده است. اصلاح ریشه‌ای مشکلات اقتصادی در اصلاح بودجه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: هر گوشه از سیستان و بلوچستان را ببینیم، فرصتی بزرگ برای پیشرفت یافت خواهد شد. کشاورزی و معدن و ترانزیت و دریا و موضوعات دیگر از فرصت‌های ویژه استان برای پیشرفت هستند.

وی افزود: یکی از ثمرات نظارت میدانی این است که می‌فهمیم چه تصویب کرده‌ایم و چه اجرا شده است. مدیران اجرایی می‌دانند که بدون حضور عملیاتی، نمی‌توان انتظار داشت کار پیش برود.

رئیس مجلس ادامه داد: برنامه هفتم توسعه را با توجه به نیازهای محلی خواهیم نوشت و نیازهای ملی را هم درنظر خواهیم داشت.

وی همچنین تصریح کرد: باید از آرزونویسی‌های غیرقابل اجرا در برنامه‌های توسعه پرهیز کنیم.

قالیباف در ادامه سخنانش اظهار داشت:ریشه همۀ مشکلات کشور، سوء مدیریت است نه تحریم. با صد میلیارد دلار درآمد سالانه هم کسری بودجه داشتیم و حالا هم که کاهش درآمد داریم دچار همان مشکل هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: چشممان فقط به ردیف بودجه‌های دولتی نباشد. ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی می‌تواند به رفع مشکلات مردم در این شرایط سخت کمک کند.

۷۰ درصد مشکلات اقتصادی امروز کشور ناشی از ضعف مدیریت است

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طی سه دهه اخیر که در سطوح مختلف کشور توفیق خدمت داشته ام، با افراد متخصص بیطرفی در ارتباط بودم که موضوعات را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار داده اند. یکی از موضوعاتی که مورد بررسی قرار گرفته و حتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ارائه شد، موضوع تاثیر تحریم به ویژه در حوزه نابسامانی های اقتصادی است که حاصل این تحقیق نشان می دهد ۷۰ درصد نابسامانی های اقتصادی ناشی از ضعف مدیریت در حوزه داخل و ۳۰ درصد مشکلات اقتصاد تحت تاثیر تحریم هاست.

وی با بیان اینکه من نیز چنین اعتقادی دارم تصریح کرد: مهمترین مشکل امروز کشور چالش مدیریتی است و باید در نظر داشت که با بکارگیری ظرفیت های کشور می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

قالیباف با یادآوری اینکه استان سیستان و بلوچستان نیز ظرفیت های بسیار مختلفی در حوزه های دریا، شیلات، تبادلات تجاری، معادن و گردشگری دارد، اظهار کرد: در همه این حوزه ها می توان با استفاده از ظرفیت های استان، بسیاری از مشکلات را حل و فصل کرد. مردم این منطقه نیز بسیار مهربان، صابر و شاکر هستند.

امام جمعه زاهدان: شهروندان استان باید احساس مشارکت در امور را داشته باشند

در ادامه آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان بر استفاده از ظرفیت های استان تاکید و عنوان کرد: چنانچه یک نقشه راه جامع برای توسعه متوازن استان وجود داشته باشد، علی رغم همه محرومیت ها در آینده نزدیک شاهد رشد استان خواهیم بود، هرچند وضعیت توسعه ای امروز سیستان و بلوچستان قابل قیاس با سال های پیش از انقلاب نیست.

وی یکی از ایرادات محرز در استان را ضعف مدیریت برشمرد و اضافه کرد: حتی در مواردی که تزریق اعتبارات نیز وجود دارد، به دلیل همین ضعف مدیریت، اعتبارات در جایی که باید، هزینه نشده است.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: نکته دیگر در توسعه استان، موضوع مشارکت مردم از همه اقوام و مذاهب و گروه هاست. این مشارکت باید حتی در بخش های نظامی و انتظامی نیز وجود داشته باشد تا همه شهروندان احساس مشارکت در امور را داشته باشند.

آیت الله محامی، رسیدگی فوری به وضعیت بازارچه های مرزی را یکی دیگر از مسائل استان برشمرد و اضافه کرد: موضوعاتی از قبیل بازارچه های مرزی و سوخت به نحوی معضل آفرین است که این احساس در مردم وجود دارد که مافیای سوخت و صادرات، اجازه حل این مسائل را نمی دهند.

وی گفت: متاسفانه چهره امنیتی استان باعث شده سرمایه گذار رغبتی به سرمایه گذاری در این استان نداشته باشد، این چهره باید از استان برداشته شود، چرا که ظرفیت های بسیاری به دلیل هم مرزی استان با پاکستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد که می تواند سیستان و بلوچستان را تبدیل به مرکزیت علمی، درمانی، تجاری و توریستی کند، اما متاسفانه امروز این استان یک منطقه ممنوعه شناخته می شود.

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات استان وجود اتباع مهاجر فاقد شناسنامه است، با بسته شدن مرز، مشکلات این افراد دوچندان شده که امیدواریم با حضور و نظارت میدانی شما این مشکلات حل و فصل شود.

پاسخ دادن