قایم مقام سایپا : پیش فروش‌های سایپا متوقف شد

مجید باقری قائم مقام گروه خودروسازی سایپا، گفت: به دلیل مصوبه شورای رقابت و تا تعیین تکلیف این موضوع سایپا در سال ۱۴۰۰ پیش فروش نمی کند و در سال جاری فقط فروش فوق العاده خواهیم داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

باقری درباره فروش و خدمات پس از فروش گفت: یکی ‌از ملاک‌ها و شاخص‌هایی که شرکت‌های خودروسازی را مورد سنجش قرار می‌دهند، به طور قطع شاخص‌ میزان‌ تعهد و میزان معوقات است.

باقری گفت : اهمیت این شاخص بدون‌ تردید اجتناب ناپذیر است و ارتباط مستقیمی با عملکرد تمام ارکان شرکت‌های خودروسازی دارد. اگر برنامه ریزی دقیق در تولید نداشته‌ باشیم نمی توانیم متناسب با برنامه فروش تعهدات را ایفا کنیم، بنابراین‌ در شرکت‌های خودروسازی شاخص میزان تعهدات بسیار مهم است.

قائم مقام سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش گفت: سایپا درباره این موضوع با چالش زیادی مواجه بودیم چرا که ۵۲۰ تعهد وجود داشت و به صفر رساندن آن‌ در شرایط کنونی بسیار مشکل بود، تحریم یکی‌ از این مشکلات بود که اثرات منفی در این صنعت گذاشته بود.

باقری گفت: تحریم‌ها اشتغال شرکت‌های خودروسازی را هدف قرار داد؛ سر فصل‌های سنتی در این گروه داشتیم‌ که باید تعیین تکلیف می‌شد، یک طرح اتوخدمت بود که برای برون رفت از زیان مالی شکل گرفته بود.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش گفت: یکی از مشکلات بعد از تحریم خودروها ساندرو و برلیانسی بود که ثبت نام کرده بودیم و شرکت‌های تامین کننده آنها از کشور رفتند، این‌ کار برنامه‌های ما را دچار مشکل کرد و تحویل این خودروها به مشکل خورد.

باقری با بیان اینکه اکنون که تعهدات به صفر رسیده است گفت: اکنون اتوخدمت (یکی از طرح‌های سایپا ) به پایان رسیده است و ۱۲۰ هزار خودرو به مشتریان تحویل شده و از آن حدود ۲۵۰۰ تعهد باقی مانده است که مشتریان تمایل ندارند از طرح‌های ما استفاده کنند. در حوزه سبد سرمایه گذاری مشکلات را رفع کرده ایم.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با بیان اینکه برای تحویل خودروهای ساندرو طرح‌های مختلف تبدیلی گذاشته ایم گفت: اکنون‌ طرحی برای این متقاضیان در نظر گرفته شده است که ۱۷۰۰ درصد سود برایشان دارد و ۱۸ درصد افزایش آورده آنها است.

باقری با بیان اینکه با وجود اجرایی شدن این طرح، متقاضیان تمایلی به استفاده از این‌ طرح ندارند و چالش‌هایی برایمان ایجاد می‌کنند، گفت: هنوز این طرح توسط برخی از مشتریان مورد استقبال قرار نگرفته است. در طرح تبدیلی ساندرو ۱۰ هزار نفرشرکت کرده اند اما آن‌هایی که شرکت نکرده اند بر این باور هستند که صبر می‌کنند تا خودرو ساندرو خود را تحویل بگیرند.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با بیان اینکه مشتریان می‌توانند در مقابل دریافت خودرو ساندرو از طرح‌های تبدیلی استفاده کنند، گفت: طرح‌های تبدیل برای ساندرو، تحویل‌ انواع خودروهای کوییک است و بهتر است سریعتر این موضوع را تعیین تکلیف کنند.

باقری با اشاره به تحویل خودروهای ولوو توسط سایپا دیزل، گفت: در سایپا دیزل ۱۲۰۰ دستگاه معوق داریم که سایپا نیز در این زمینه سرمایه گذاری کرده و محصول جدیدی را تحت عنوان دانگ فانگ تحویل می‌دهد.

باقری با اشاره به جمع نهایی تحویل خودروها در گروه خودروسازی سایپا، گفت: از ۵۲۰ هزار دستگاه مجموع تحویل، ۱۷۰ هزار تعهد داریم و اعلام میکنم که اکنون با قاطعیت می‌گوییم که هیچ تعهد معوق نداریم و تمام آنها فاکتور شده است.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش با بیان اینکه از اول سال تاکنون ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو فاکتور شده است، گفت: این میزان فاکتور شده نشان می‌دهد ۳۰ درصد افزایش تحویل خودرو نسبت به سال گذشته داشته ایم. خودرو شاهین نیز ۲ روز گذشته فاکتور شدند و در حال حاضر هیچ مشتری نداریم که بگوید زمان دریافت خودرو گذشته است.

او گفت: در کنار توسعه محصولات مشکلاتی داریم؛ اکنون از قیمت گذاری دستوری ضرر کرده ایم و برای تامین جریان مالی با اخلال مواجه هستیم؛ بنا داریم تعهدات را صفر و سرمایه را به سمت تولید ببریم و بودجه ای که داریم روی توسعه محصول نمیتوانیم سرمایه گذاری کنیم.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش گفت: امسال شاهین با گیربکس اتوماتیک تولید می‌شود و در ۳ ماه تولید ۳ محصول شاهین اتوماتیک و آریا و اطلس آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اشکالات مصوبه اخیر شورای رقابت، گفت: شورای رقابت مصوبه ابلاغ کرده که پیش فروش نداشته باشیم و رایزنی‌هایی در این زمینه داریم.

پاسخ دادن