قبل از اصلاح نرخ سود بانکی، تورم را کاهش دهید

یک استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد گفت: نرخ سود بانکی باید با حساسیت بیشتری تعیین شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آبان ۹۹

علی ابراهیم نژاد کارشناس اقتصاد گفت : نرخ سود بانکی یا نرخ سپرده‌ها یکی از عواملی است که آحاد جامعه در تصمیمات سرمایه گذاری خود لحاظ می‌کنند. وی اظهارداشت: معمولا زمانی که نرخ سود سپرده‌ها کاهش پیدا می‌کند تمایل به نگهداری وجه نقد افزایش پیدا می‌کند و برعکس زمانی که نرخ سود سپرده‌ها افزایش پیدا می‌کند تمایل به نگهداری وجه نقد کاهش پیدا می‌کند پس می‌تواند یک عامل اثرگذار باشد. این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد گفت: اینکه تاثیر نرخ سود بین بانکی در بازار سهام چقدر است به نظر می‌رسد این یک سئوال ثانویه است چرا که خود متغیر نرخ سپرده بانکی به اندازه کافی متغیر با اهمیتی از جهات مختلف در بخش واقعی اقتصاد است. وی افزود: در اقتصاد‌های توسعه یافته هر زمانی که بخواهند نرخ بهره را تغییر دهند در حد ۲۵ صدم درصد یا یک درصد این تغییرات را اعمال می‌کنند به دلیل اینکه این کل برنامه برنامه ریزی‌های آحاد اقتصادی و کل روال ورود و و خروج نظام بانکی را به لحاظ درآمد و هزینه تحت تاثیر قرار می‌دهد یعنی هر واحد درصد تغییر در نرخ سود می‌تواند برخی از بانک‌ها را در کشور از سودده بودن به زیان ده بودن و بالعکس تغییر دهد. ابراهیم نژاد گفت : اگر اقتصاد در تعادل باشد منطق حکم می‌کند کسی در نرخ سود بانکی مداخله نکند یعنی مشابه سایر قیمت گذاری‌هایی که مخل کارکرد بازارها و اقتصاد هستند در اینجا هم می‌تواند بسیار آسیب زا باشد.

وی گفت : برای مثال اقتصادی که تورم ۳۰ درصدی دارد تعیین نرخ سود سپرده ۱۸ درصد و پائین تر به این معناست که نرخ سود واقعی منفی ۱۰ تا ۱۲ درصد و یک فاجعه بزرگ است و تخصیص منابع را در اقتصاد دچار مشکل می‌کند. این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد گفت: برای اصلاح نرخ سود در گام اول باید به سراغ سیاست‌های کاهش تورم رفت یعنی بجای افزایش سود باید به سمت کاهش تورم حرکت کرد و راهکار آن هم کنترل کسری بودجه، جلوگیری از استقراض از بانک مرکزی و همینطور تامین کسری بودجه از محل‌هایی مثل انتشار اوراق است.

وی افزود: وقتی تعیین نرخ سود را به ساز و کار بازار واگذار می‌کنید اگر بانک‌های مشکل دار و ناسالمی به لحاظ سلامت مالی (داشتن مطالبات معوق قابل توجه) داشته باشید اینها در یک چرخه جنگ نرخ سود می‌افتند و نرخ‌های سود را بالا می‌برند و بانک‌های سالم را هم دچار آسیب می‌کنند بنابراین بدون کنترل کردن و نظارت سفت و سخت بر بانک‌های دارای مشکل افزایش نرخ سود به نظر کمکی نخواهد کرد. ابراهیم نژاد یادآورشد: اگر این شرایط اتفاق بیفتد منطق درست اینکه هرکسی در بانک سپرده گذاری می‌کند باید یک نرخ سود واقعی یعنی چیزی مازاد بر تورم را دریافت کند.

پاسخ دادن