قدرت گرفتن ریال در برابر دلار

ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا به بالاترین سطح خود طی پنج ماه اخیر رسید.در معاملات روز چهارشنبه نرخ برابری هر دلار به ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد رسید و نسبت به دو هفته قبل رشد ۱۷ درصدی نشان داد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۴ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ ، «ماسیج وویتال» بنیانگذار و مقام ارشد سرمایه گذاری در موسسه «آمتلون کاپیتال» آمستردام گفت: چشم انداز آزادسازی میلیاردها دلار از وجوه بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کشورهای دیگر و احتمال معافیت از تحریم های نفتی ایران، باعث افزایش تقاضا برای ریال ایران شده است.

بلومبرگ همچنین در ادامه این گزارش به کاهش بیش از ۷۰ درصدی ارزش ریال مقابل دلار از ماه می ۲۰۱۸، زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از توافق هسته ای خارج شد و تحریم های سختی را علیه ایران اعمال کرد، اشاره داشت.

بایدن که در زمان انجام مذاکرات هسته ای برای دستیابی به توافق، معاون دولت باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا بود، از تمایل برای بازگشت به برجام و برداشتن مجازات ها سخن گفته است، مشروط بر اینکه تهران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای عمل کند.
پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، احتمال آزادسازی پرداخت های نفتی ایران را که در حساب های بانکی فرامرزی بلوکه شده، مطرح کرده است.

پس از استعفای رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، شاخص بورس به دلیل نوسات عمده در بازار در روز سه شنبه، رشد ۳ درصدی داشت.

پاسخ دادن