قراداد ۳۰ میلیارد دلاری نفتی بین ایران و روسیه

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که شرکت ‘روسنفت’ روسیه و شرکت ملی نفت ایران قراردادی به مبلغ سی میلیارد دلار منعقد کرده اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ آبان ۹۶

رویترز به نقل از ایگور سچین، مدیرعامل ‘روسنفت’ افزود: طبق این قرارداد دو شرکت ایرانی و روس بر روی تعدادی از پروژه های راهبردی همکاری خواهند کرد.
رویترز افزود: همکاری آینده شرکت ‘روسنفت’ روسیه، موقعیت این شرکت را در خاورمیانه تقویت خواهد کرد. این شرکت قبلا تعدادی قرارداد نفتی با کشورهای منطقه منعقد کرده که شامل مشارکت برای ساخت خط لوله کردستان عراق می شود که بیشتر سهام آن به شرکت ‘روسنفت’ تعلق دارد.
این قراردادها بخشی از راهبرد ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برای گسترش نفوذ سیاسی این کشور می شود که پس از فروپاشی اتحاد شوروی دچار ضعف شدید شده است.
موافقت اصولی این قرارداد در جریان دیدار پوتین از تهران به امضای مدیران عامل این ۲ شرکت ایرانی و روس رسید.

سچین گفت: امضای موافقت اصولی این قرارداد، مقدمه ای برای متن اصلی قرارداد است که طی یک سال آینده تکمیل خواهد شد. این پروژه با هدف تولید یک میلیون و یکصد هزار بشکه نفت در روز معادل ۵۵ میلیون تن نفت در سال تعریف شده است.
سچین به خبرنگاران گفت: ما در مورد میدان های نفت و گاز مطالعه می کنیم و برای توسعه آنها با شریک ایرانی خود ( شرکت ملی نفت ایران) همکاری خواهیم کرد.
وی افزود: روسیه از ایران دعوت کرده است برای توسعه میدان های نفتی ساحلی روسیه با روسنفت همکاری کند.
هنوز سقف سرمایه گذاری مشترک شرکت ملی نفت ایران و شرکت روسنفت روسیه اعلام نشده است.
روسیه و ایران قبلا یک قرار داد همکاری بیست میلیارد دلاری امضا کرده بودند که بر مبنای تجارت پایاپای نفت در مقابل کالا بود.
سچین گفت: قرار داد نفتی بین شرکت ملی نفت ایران و ‘روسنفت’ نیز بر مبنای مبادله پایاپای نفت و مشتقات نفتی است.

در حاشیه سفر پوتین به تهران؛ایران و روسیه ۶ تفاهمنامه نفتی امضا کردند

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی از امضای شش تفاهم‌نامه با شرکت‌های نفتی روس در حاشیه سفر ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه به تهران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، امیرحسین زمانی نیا با اعلام این خبر درباره جزئیات تفاهم‌نامه‌های امضا شده، اظهار کرد: نخستین تفاهم‌نامه که به امضای بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه رسیده، همکاری راهبردی در حوزه انرژی است.


وی با بیان اینکه «این تفاهم‌نامه‌ها از همکاری تحقیقاتی آموزشی تا توسعه میدان‌های نفت و گاز را شامل می‌شود»، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران دو تفاهم‌نامه با گازپروم و دو تفاهم‌نامه با روسنفت امضا کرده است.
زمانی نیا گفت: تفاهم‌نامه شرکت ملی نفت ایران و روسنفت به امضای علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ایگور سچین، مدیرعامل روسنفت رسیده است.
معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی، تفاهم‌نامه امضا شده میان شرکت ملی نفت ایران و روسنفت را فراتر از یک تفاهم‌نامه دانست و افزود: یکی از تفاهم‌نامه‎هایی که میان کاردر و سچین امضا شده، تفاهم‌نامه رازداری و محرمانگی است.
۶۹,۵ درصد سهام شرکت روسنفت روسیه متعلق به دولت روسیه و ۱۹.۷۵ درصد از سهام آن در اختیار شرکت بی‌پی انگلیس است. دفتر مرکزی این شرکت، در منطقه بالچوگ، در نزدیکی کاخ کرملین، در شهر مسکو مستقر است.
روسنفت در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک واحد سازمانی، از سوی دولت وقت روسیه تاسیس شد و با تزریق دارایی‌های شرکت «روس‌نفته‌گاز»، فعالیت عملیاتی خود را آغاز کرد.
این شرکت پس از خرید دارایی‌های بزرگترین شرکت نفتی روسیه، یوکاس، در مزایده دولتی، به یک شرکت نفتی بزرگ تبدیل شد. فعالیت عمده شرکت روسنفت، در اکتشاف، استخراج و پالایش نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید محصولات پتروشیمی متمرکز است.
از ماه مارس سال ۲۰۱۳ در پی خریداری سومین شرکت بزرگ نفتی روسیه؛ تی‌ان‌کی-بی‌پی، از سوی روسنفت، این کمپانی به‌عنوان بزرگترین شرکت نفتی روسی، شناخته می‌شود. هم اکنون سچین که از نزدیکترین متحدان ولادیمیر پوتین است، مدیرعاملی این شرکت را بر عهده دارد.
زمانی نیا درباره دیگر تفاهم‌نامه امضا شده شده در حاشیه دیدار رؤسای جمهوری ایران و روسیه هم گفت: این تفاهم‌نامه میان اینجانب و مارکلف، معاون الکسی میل (Alexey Miller)، مدیرعامل گازپروم امضا شد.
گازپروم بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی و یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان است، در میان شرکت‌های گازی، شرکت روسی گازپروم، به واسطه ذخایر گازی و در اختیار داشتن بیش از ۱۵۲٫۲۰۰ کیلومتر خط لوله گاز طبیعی، بزرگ‌ترین شبکه خطوط لوله انتقال گاز در جهان، جایگاه ویژه‌ای دارد. دفتر مرکزی شرکت گازپروم، در شهر مسکو قرار دارد.
گازپروم، ۲۵ درصد از گاز طبیعی مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند و بزرگترین شرکت روسیه به شمار می‌رود، این شرکت همچنین بزرگترین تامین‌کننده گاز طبیعی اروپاست.

پاسخ دادن