قسط ۲.۹میلیون‌تومانی مسکن نیروهای مسلح!!

اجاره خانه ۷۰ متری در مناطق مختلف تهران چند؟
اقتصادبرتر

در حالی دیروز تفاهمنامه ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح بین وزارت راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امضا شد، که نرخ سود تسهیلات آن ۱۸درصد اعلام شده و متقاضی خرید آن ماهانه باید بین ۲.۴ تا ۲.۹ میلیون تومان قسط پرداخت کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، دیروز تفاهمنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح بین وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امضا شد. بر اساس اظهارات وزیر دفاع این تفاهمنامه طی سه سال اجرا می‌شود و در قالب آن هم “سرباز” و هم “افسران” در یک بازه زمانی ۱۵ساله صاحب‌خانه می‌شوند.

امیر حاتمی گفت: زمان اجرای این طرح سه‌ساله است که البته ما طرح‌های کلی‌تری را برای خانه‌دار کردن نیروهای مسلح در دست اجرا داریم که یکی از آنها طرح حکمت است. در مجموع کارکنان پس از ۱۵ سال خدمت، صاحب مسکنی می‌شوند که با مشارکت خودشان، بانک‌ها و کمک سازمان ساخته شده است.

اسلامی وزیر راه نیز درباره جزئیات این طرح به تسنیم گفته بود که نرخ سود تسهیلات ارائه‌شده برای ساخت ۱۰۰ هزار مسکن نیروهای مسلح ۱۸درصد است. بنا بر اظهارات وزیر راه در برنامه مذکور تسهیلات در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد و بانک‌های عامل تا ۸۰ درصد هزینه‌های ساخت را در قالب وام و مصوبه شورای پول و اعتبار در اختیار آنها قرار می‌دهند. پس از آن نیز وام سازنده به خریدار منتقل می‌شود و خریداران می‌توانند با این ویژگی‌ها به تملک واحدهای مسکونی اقدام کنند.

 فروردین امسال مدیر اعتبارات بانک مسکن از مخالفت بانک مرکزی با وام ۲۸۰میلیون تومانی خرید مسکن خبر داده و گفته بود: بر اساس سیاست‌های بانک مسکن وام ساخت به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش یافت.

بیشتربخوانید:احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح تا سال ۹۹

محمدحسن علمداری با یادآوری این‌که “به بانک مرکزی پیشنهاد افزایش سقف وام خرید مسکن به ۲۸۰ میلیون تومان را دادیم که با آن مخالفت شد”، افزود:‌ با توجه به سیاست‌های اعتباری بانک مسکن، وام ساخت برای سازندگان حرفه‌ای دارای صلاحیت را به ۱۴۰میلیون تومان افزایش دادیم. در صورت استفاده از فناوری‌های نوین در ساخت مسکن ۱۷۰ میلیون تومان وام به سازندگان پرداخت می‌شود. صلاحیت سازندگان را ادارات راه و شهرسازی و انجمن انبوه‌سازان تأیید می‌کنند.

مدیر اعتبارات بانک مسکن با ابراز این‌که سیاست‌های اعتباری بانک به شعب ابلاغ شده است میزان سود تسهیلات جدید ساخت را ۱۸ درصد اعلام کرد و گفت: پیش از این وام ساخت ۹۰ و ۱۱۰ میلیون تومان (در صورت استفاده از فناوری‌های نوین) بود.

با توجه به این‌که دوره ساخت واحدهای مسکونی معمولاً ۳ساله است از این رو پس از دوره مشارکت، وام ۱۴۰ یا ۱۷۰ میلیون تومانی به خریدار (کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح) منتقل می‌شود، وامی که سود آن ۱۸ درصد و باید در مدت ۱۲ سال بازپرداخت شود، بر این اساس چنانچه واحد مسکونی با وام ۱۷۰میلیون تومانی ساخته شود، خریدار باید ۱۴۴ ماه و ماهانه حدود ۲٫۹ میلیون تومان قسط پرداخت کند. میزان سودی که خریدار برای این تسهیلات باید پرداخت کند حدود ۲۴۶ میلیون تومان است و مجموع کل بازپرداخت ۴۱۶ میلیون تومان خواهد بود.

در حالت دوم اگر سازنده واحد مسکونی را با وام ۱۴۰میلیون تومانی بسازد، خریدار ماهانه باید بابت آن حدود ۲٫۴ میلیون تومان قسط به‌مدت ۱۲ سال پرداخت کند. سود این تسهیلات نیز کمی بیش از ۲۰۲ میلیون تومان خواهد بود.

 هنوز جزئیات دقیق طرح ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح مشخص نیست؛ اما با توجه به آنچه در سطرهای بالا به آن اشاره شد به‌نظر نمی‌رسد پرسنل و بازنشستگان نیروهای مسلح از عهده پرداخت اقساط ۲٫۴ تا ۲٫۹ میلیون تومانی برآیند، البته در صورتی که دولت پرداخت بخشی از سود ۱۸درصدی را به‌صورت یارانه متقبل شود این احتمال وجود دارد تا زمینه خانه‌دار شدن نیروهای مسلح در زمین‌های واقع در پادگان‌ها فراهم شود.

از سوی دیگر دیروز در مراسم امضای تفاهمنامه ساخت ۱۰۰ هزار مسکن برای نیروهای مسلح فقط مدیرعامل بانک مسکن حضور داشت و خبری از سایر مدیران عامل بانک‌های داخلی نبود. با توجه به تعهدات بانک مسکن در طرح مسکن مهر و بی‌علاقه بودن سایر بانک‌ها به پرداخت تسهیلات بلندمدت مسکن (ساخت یا خرید) به‌نظر می‌رسد تأمین مالی طرح امضاشده روز گذشته با موانعی روبه‌رو خواهد شد.

پاسخ دادن