قطار باربری چین در راه ایران

یک قطار باربری از مغولستان چین، حرکت خود را روز گذشته به سمت تهران کرد و آنطور که مقامات چینی گفته اند تا ۱۵ روز دیگر وارد تهران پایتخت ایران خواهد شد.


تهران- اقتصاد برتر- ۲۲ اردیبهشت ۹۷

این حرکت نشان می دهد که چین قصد دارد به رغم تحولاتی که اخیرا در خصوص توافق هسته ای از جمله خروج آمریکا از آن به وجود آمده است به مناسبات تجاری گسترده با ایران ادامه دهد.
قطار باربری چین که حامل یکهزار و ۱۵۰ تن دانه و بذر گل آفتابگردان است از ایستگاه ‘بایانور’ در منطقه مغولستان داخلی چین به سمت ایران حرکت کرده و تا دو هفته دیگر به تهران می رسد این مسیر یکی از تازه ترین مسیرهای انتقال کالا و تجارت بین دو کشور است.
گزارش حاکی است که با وجود برخی فشارهای آمریکا، اقدام چین در اعزام این قطار باربری به سمت ایران نشان می دهد که راهبردهای پکن به هیچ وجه با واشنگتن همسو نیست.
همزمان ‘گینگ شوانگ’ سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته اعلام کرد هر تحولی که رخ دهد چین به مناسبات عادی و معمول تجاری با ایران ادامه خواهد داد.
وی افزود که همکاری های چین با تهران در عرصه اقتصاد و تجارت بسیار شفاف است و هیچ معاهده بین المللی را نقض نمی کند و ادامه خواهد یافت.
سخنگوی چین گفت که کشورهای دیگر نمی توانند به بهانه مسایل و قوانین داخلی خود به صورت یکجانبه به کشورهای دیگر فشار آورده و خواست خود را بر آنها تحمیل کنند.
آمارها نشان می دهد که ایران بیشترین صادرات خود را در میان کشورها به چین دارد و در سال ۲۰۱۷ میلادی میزان صادرات کشورمان به چین در مقایسه با یک سال قبل از آن ۲۵ درصد رشد کرده است

*ایران اکونومیست

پاسخ دادن