قطعه سازان از مونتاژ کار به تولید کننده تبدیل می شوند

اقتصادبرتر

در شرایطی که نمی‌توانیم با خودرو سازان دنیا ارتباط برقرار کنیم، باید دانش بومی را توسعه دهیم، کاری که اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ توسط خودروسازان شروع شد و اگر ادامه پیدا می کرد، با مشکلات امروز صنعت خودرو مواجه نمی‌شدیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، بازگشت تحریم‌ها، نوسانات ارزی، ورود سرمایه ‌های سرگردان به بازار خودرو و… باعث شدند طی دو سال اخیر قیمت خودرو سر به ‌فلک بکشد و بسیاری از متقاضیان این بازار دیگر توان خرید خودرو صفر داخلی را نداشته باشند؛ ‌از همین رو، تقاضا برای خودروهای خارج از رده و فرسوده افزایش یافت و بحث تامین قطعات برای این خودروها جدی‌تر شد. نادر وهاب آقایی، فعال صنعت قطعه در این زمینه می گوید: «نه‌تنها برای تامین قطعات خودروهای خارج از رده نگرانی وجود ندارد، ‌بلکه بعد از بازگشت تحریم‌ ها فرصتی برای قطعه ‌سازان به وجود آمده است تا با افزایش توان تولید و دانش ‌فنی ا‌شان در آینده و بعد از تحریم‌ها دست به تامین قطعات خودروسازان دنیا بزنند.»

  • تامین قطعه

وی درباره کمبود قطعه در بازار گفت: طبیعی است خودروسازان بعد از پایان دوران خدمات پس ‌از فروش خودرو مسئولیتی نسبت ‌به تامین قطعات محصولاتشان ندارند. بنابراین این قطعه ‌سازان هستند که وارد بازار می‌شوند و برحسب نیاز مردم تصمیم می‌گیرند چه قطعه‌ای را تولید کنند. در چنین شرایطی که تمایل مردم به استفاده از خودروهای فرسوده افزایش یافته است، خواسته‌مان این است که خودرو سازان و دولت به این حوزه ورود پیدا نکنند و بگذارند بازار قطعه به‌ تنهایی نیازش را برطرف کند. بنابراین بازار به ‌تنهایی و بدون دخالت متولیان دولتی به‌راحتی می‌تواند شرایطش را تعریف کند و بسنجد چه قطعاتی موردنیاز است. قطعه‌ سازان و بازرگانانی هم که در این بخش فعال هستند، بر اساس نیاز روز تصمیم می‌گیرند و دست به تولید می‌زنند.

  • سیاستگذاری قطعه را به قطعه سازان واگذار کنید

بنابراین سیاست‌گذاری در زمینه تامین قطعات خودروهای فرسوده را بهتر است به قطعه ‌سازان واگذار کنیم؛ قطعه‌ سازی که خودش می‌تواند بر اساس نیاز مشتری بسنجد چه قطعاتی را تولید کند. با این تفاصیل، نباید برای جلوگیری از کمیاب‌ شدن قطعات این خودروها برنامه‌ریزی کرد؟

مشخص بود با بازگشت تحریم‌ها بسیاری از قطعاتی که در خودروها استفاده می‌شوند، با مشکل تامین مواجه شوند. این نیز فقط به بازار لوازم یدکی خودرو برنمی‌گردد و مشکل خط تولید هم هست.  به ‌همین دلیل دو خودرو ساز بزرگ کشور سیاست داخلی‌سازی قطعات را در پیش گرفتند که این کار زمان‌بر خواهد بود و نباید انتظار داشت طی مدت کوتاهی به نتیجه برسیم. برای مثال گیربکس پژو۲۰۶ قطعه‌ای نیست که توسط ایران به ‌راحتی تامین قطعه شود، یا برخی دیگر از قطعات همچون ECU  منبع خارجی دارند. در نتیجه قطعه‌ سازان برای تولید این قطعات با مشکل مواجه هستند و به همین میزان نیز مشتری را با مشکل مواجه می‌کنند.

در این شرایط شاهد هستیم از وهاب اقایی پرسیدیم، توان مالی مردم برای خرید خودرو صفر اعم ‌از خارجی و داخلی و حتی خودروهای کارکرده مناسب کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل مردم به سمت خودرو های دست دوم با عمر بالاتر می‌روند تا توان مالی ا‌شان اجازه خرید خودرو را بدهد. بنابراین، به نسبت افزایش مصرف این خودروها باید قطعات آن‌ها هم تامین شود که بازار این کار را انجام می‌دهد. این کار هم همان‌طور که در گذشته انجام شده است، صورت می‌گیرد.

بنابراین بعید می‌دانم نگرانی برای تامین قطعات خودروهای فرسوده باشد. به این دلیل که تامین قطعات این خودروها منبع درآمدی است که هیچ وقت تمامی ندارد؛ بنابراین قطعه‌سازان همچنان دست به تولید قطعات این خودروها می‌زنند. در گذشته تامین قطعات این خودرو با مشکل مواجه نبود؛ به این دلیل که بخشی از نیاز این بازار نه در داخل بلکه از کشورهای همسایه مانند هند، ‌ترکیه و غیره تامین می‌شد. حالا تحریم‌ها بر تامین این قطعات اثرگذار نیست؟

وی در پاسخ گفت: یک سری قطعات مرجع داخلی ندارد. برای مثال در مورد قطعه بلبرینگ برغم این‌که در مقطعی بلبرینگ‌ ساز بودیم، اما باتوجه به وجود شرایط نامساعد برای قطعه‌ سازان تمام این قطعات اکنون از طریق واردات تامین می‌شود. البته قطعات خودروهایی همچون پیکان درصورت عبور از موانع تحریم ‌های بانکی و حمل‌ و نقلی، از تمام کشورهایی همچون چین، ترکیه، هند و غیره قابل تامین است.

پاسخ دادن