قطعه ۲ آزاد راه تهران شمال امسال تکمیل می‌شود

اقتصادبرتر

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از افتتاح یک باند قطعه ۲ آزادراه تهران- شمال در سال جاری خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ فروردین ۱۴۰۰

خیرالله خادمی درباره برنامه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در سال جاری اظهار داشت: با توجه به اینکه سال گذشته، به سال «جهش تولید» نامگذاری شد و لازم بود در بخش زیرساخت‌های حمل و نقلی، اقدامات متفاوت‌تری نسبت به سال‌های قبل از آن انجام دهیم، بنابراین تصمیم گرفتیم پروژه‌هایی که امکان بهره‌برداری زود هنگام‌تری نسبت به سایر پروژه‌های عمرانی را داشتند، در اولویت قرار دهیم.

وی گفت : ازاین‌رو در سال گذشته اولویت‌بندی پروژه‌های عمرانی، نهایی و در سه بخش آزاد راهی، بزرگراهی و ریلی تقسیم شد.

  • جزئیات پروژه‌های زیرساختی حمل و نقلی اولویت دار

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تصریح کرد: سال گذشته هزار و ۵۳۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید در قالب ۸ پروژه در اولویت قرار دادیم تا در طی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم.

خادمی در خصوص پروژه‌های آزادراهی سال گذشته نیز یادآور شد: هزار و ۲۰۰ کیلومتر پروژه آزادراهی در دست اجرا بود که ۶۶۰ کیلومتر آن در اولویت احداث قرار گرفت. این ۶۶۰ کیلومتر طی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد که توسعه بزرگی در بخش آزادراهی به دنبال خواهد داشت.

وی درباره پروژه‌های بزرگراهی گفت: ۷ هزار و ۸۰۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی در دست اجرا بود که حدود ۲ هزار کیلومتر آن، اولویت ساخت را به خود اختصاص داد و بخشی از آن طی سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

آزادراه غدیر؛ بزرگترین پروژه آزادراهی

وی درباره پروژه‌های آزاد راهی گفت: از ۶۶۰ کیلومتر برنامه‌ریزی شده، تا امروز ۲۲۱ کیلومتر را به بهره‌برداری رسانده‌ایم؛ یکی آزاد راه بسیار مهم غدیر بود که در جنوب استان‌های البرز و تهران افتتاح شد و دیگری آزادراه کنارگذر شرق اصفهان بود؛ تلاش ما این است که مابقی ۷ پروژه آزادراهی باقی‌مانده طی سال جاری به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، متوسط سالانه ساخت آزادراه در کشور طی سال‌های گذشته را ۸۰ کیلومتر معرفی و اظهار داشت: رکورد جدید شرکت ساخت، احداث ۶۰۰ کیلومتر آزادراه ظرف دو سال است که یک اقدام بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

خادمی در خصوص پروژه‌های بزرگراهی تصریح کرد: از ۲ هزار کیلومتر بزرگراه برنامه‌ریزی شده برای ساخت، توانستیم ۹۰۰ کیلومتر را در سال ۹۹ تکمیل کنیم.

  • سرنوشت قطعه ۲ آزادراه تهران- شمال

وی درباره آزادراه تهران – شمال خاطرنشان کرد: قرار است طی سال جاری یک باند از قطعه دو آزادراه تهران – شمال احداث شود. این پروژه با پیشرفت خوبی در حال اجراست. ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به همراه هزار دستگاه ماشین‌آلات راهسازی در این پروژه فعال هستند. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد: این پروژه به منابع مالی سنگینی نیاز دارد. شرکت ساخت به عنوان نماینده دولت تاکنون حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به همراه بنیاد مستضعفان به‌عنوان سرمایه‌گذار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؛ امیدواریم این پروژه طبق برنامه در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

پاسخ دادن