قطع شاهرگ اقتصادی عروس خاورمیانه

انفجارهای اخیر لبنان در حالی رخ داد که این کشور ماه‌هاست با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است. بندر بیروت بر اثر این انفجارهای مهیب کاملا نابود شد.

تهران-اقتصادبرتر-۱۵ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اسکای نیوز عربی ، این بندر شاهرگ اصلی اقتصاد لبنان است. لبنانی‌ها می‌گویند: «بحران اقتصادی در کشور ما که همین حالا رو به وخامت گذاشته تشدید خواهد شد». المنار در گزارشی نوشت: «۹۰ درصد انبار ذخایر داروهای بیماری‌های صعب‌العلاج در منطقه کارنتینا بر اثر انفجار از بین رفت». این انفجار مهیب همچنین باعث آسیب دیدن بزرگ‌ترین سیلوی غلات این شهر و سایر تاسیسات منطقه شد. بر اساس گزارش‌های خبری و اظهارات تحلیلگران علاوه بر سیلوی غلات، یک پایانه غلات هم در انفجار آسیب دید. حدود ۸۰ درصد از واردات لبنان از طریق این بندر انجام می‌گیرد. به گفته «النا نروبا»، تحلیلگر بازار در شرکت مکسی گرین، این سیلوها جمعا ظرفیت ۱۲۰ هزار تن غلات را داشتند. این سیلوها شامل ۴۸ سلول بزرگ با ظرفیت نگهداری ۲۵۰۰ تن غلات در هر کدام و ۵۰ سلول کوچک با ظرفیت ۵۰۰ تن بودند. طبق اعلام شرکت بازرگانی «منا کامادیتیز»، این سیلوها مخازن استراتژیک لبنان بودند که ۸۵ درصد از غلاتش را در آنها نگهداری می‌کرد. با این حال تصور می‌رود که سیلوهای مذکور در زمان انفجار، حاوی مقادیر زیادی غلات نبودند زیرا این کشور در تلاش برای رفع کمبود نان بود که اخیرا به دلیل بحران مالی ایجاد شده است.

لبنان که دچار بحران مالی شده است، به واردات گندم برای تامین غذا نیاز دارد زیرا تولید داخلی تنها ۱۰ درصد از مصرف کشور را پوشش می‌دهد. تقاضای داخلی لبنان برای گندم ماهانه بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تن است. در حالی که عمده واردات گندم توسط شرکت‌های خصوصی انجام می‌گیرد اما دولت لبنان اوایل امسال برای نخستین بار در شش سال اخیر به‌دنبال نگرانی‌ها پیرامون تامین نان در وضعیت پاندمی ویروس کرونا، به فکر واردات افتاد. اکثر واردات گندم لبنان از روسیه و اوکراین انجام می‌گیرد. لبنان هر سال معمولا ۲/ ۱ میلیون تن گندم و ۹۰۰ هزار تن ذرت وارد می‌کند. واردات جو کمتر بوده و سال گذشته به ۷۰ هزار تن رسید. گندم بیش از ۸۰ درصد از واردات کشاورزی لبنان را تشکیل می‌دهد و پس از آن ذرت و جو قرار دارند. عمده این گندم از طریق پایانه‌ای وارد می‌شود که در انفجار آسیب دیده است.

به گزارش اسکای نیوز عربی، «رائول نعمه»، وزیر اقتصاد لبنان در سخنانی درباره انفجار و آتش‌سوزی بندر بیروت اظهار کرد: «سیلوی بیروت در داخل بندر و گندم داخل آن از بین رفته است اما لبنان دارای ذخایر کافی گندم است». او تاکید کرد، هیچ بحران گندم یا نان وجود ندارد. وی افزود: «علاوه بر ذخایر کافی، کشتی‌هایی برای برطرف کردن نیاز مردم در مسیر لبنان هستند». نعمه شامگاه سه‌شنبه گفته بود: «انفجاری که بندر بیروت را لرزاند باعث خراب شدن گندم سیلوی واقع در این بندر شد و لبنان اکنون به شدت نیازمند واردات این ماده غذایی است». وی در ادامه تصریح کرد: «گندم سیلوی بندر بیروت دیگر قابلیت استفاده ندارد و لبنان اقدام به واردات گندم می‌کند اما گندم کافی تا زمان آغاز واردات در کشور موجود است».

«عبود» استاندار بیروت، با اشاره به وجود هشداری از سال ۲۰۱۴ درباره احتمال وقوع انفجار در بندر بیروت، میزان خسارات وارده را سه تا پنج میلیارد دلار برآورد کرد. او دیروز اظهار کرد: «در یک گزارش امنیتی از سال ۲۰۱۴ نسبت به وقوع انفجاری در بیروت هشدار داده شده بود». استاندار بیروت همچنین تاکید کرد: «میزان خسارت‌های وارده حدود سه تا پنج میلیارد دلار و چه بسا بیشتر است و علاوه بر این صدها تن از ساکنان بیروت اکنون مسکن ندارند». عبود افزود: «ابعاد این فاجعه به حدی بزرگ بود که کامیون‌های بزرگی ناپدید شده‌اند. خیابان‌های داخلی بیروت و خود شهر آسیب دیده‌‌اند. نصف شهر ویران شده و هزاران تن نمی‌توانند دو تا سه ماه دیگر به منازل‌شان بازگردند. ۳۰۰ هزار تن در این شهر آواره شده‌اند». «تد رگنسیا» و «لینا الصفین» هم در گزارشی برای الجزیره نوشتند حدود ۲۵۰ هزار نفر خانه‌های خود را از دست داده و آواره شده‌اند. مقام‌ها هم اکنون به دنبال تامین غذا، سرپناه و آب برای آنها هستند.

پاسخ دادن