قهر مردم با بورس

در پی ریزش‌های مکرر بورس در ماه گذشته، صبر مردم به سر آمد و با برگزاری اجتماعات اعتراضی نسبت به سیاست‌های بازار سرمایه انتقاد کردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ دی ۹۹

بازار سهام در چند روز گذشته نیز نتوانست در برابر فشار عرضه‌ مقاومت کند و در نهایت در روز دوشنبه موفق به حفظ کانال ۳/ ۱ میلیون واحد نشد و پس از ۳۶ روز کاری با افت ۹/ ۱ درصدی به محدوده ۲۸۵/ ۱ میلیون واحد رسید.

شاخص کل بورس تهران تنها ۶ درصد تا کف ۲۱۱/ ۱ میلیون واحدی که در ۲۰ آبان ماه ثبت شد، فاصله دارد. در این میان سهامداران حقیقی همچنان تمایلی به خرید سهام گروه‌های کامودیتی‌محور بازار ندارند.

  • فرار سرمایه از بورس

در حالی شاهد تشدید هیجانات منفی در کلیت بازار سهام هستیم که از یک سو ریسک‌های مربوط به انتخابات آمریکا و البته خطر درگیری نظامی مرتفع شده و از سوی دیگر نرخ‌ها در بازارهای جهانی همچنان در سطوح مناسبی از منظر سودآوری شرکت‌ها قرار دارد. دلار آزاد نیز با وجود اینکه روز گذشته به کانال ۲۴هزار تومان نزول کرد اما همچنان از دلار در نظرگرفته شده در محاسبات مالی شرکت‌ها فاصله نگرفته است. آخرین آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر (P/ E forward) بازار سهام به کمتر از ۵/ ۹ مرتبه رسیده است. هراس از وضعیت آینده بازار و البته بی‌اعتمادی نسبت به سیاست‌گذار مانع از تقویت تقاضا در بازار سهام شده است. در این میان اما نگاهی به صف‌های خرید و فروش نشان می‌دهد که سهامداران متقاضی ورود به این بازار هستند اما همچنان مرددند.

پاسخ دادن