قوانین جدید مقابله با کرونا در استخرها

پروتکل‌های بهداشتی گام دوم مبارزه با کووید۱۹، فاصله‌گذاری فیزیکی و الزامات سلامت محیط و کار در «استخرهای شنا»، ابلاغ شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، این راهنما جهت پیشگیری و کنترل کووید۱۹ برای مدیران، مربیان، ورزشکاران و مراجعان استخرهای شنا بوده و سایر قوانین، آیین نامه ها، مقررات، دستورالعمل‌های مرتبط با بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای به قوت خود باقی است.

یکی از راه‌های کاهش مواجهه و قطع زنجیره انتقال ویروس، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی است و از جمله مواردی که در استخرها باید به آن توجه داشت، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی به طوری که برای هر نفر از خدمت گیرندگان حداقل چهار مترمربع فضا در نظر گرفته شود. فاصله فیزیکی مناسب بین تمامی افراد اعم از کارکنان، مراجعه‌کنندگان به میزان حداقل دو متر رعایت شود و در هنگام صحبت کردن حداقل دو متر فاصله وجود داشته باشد. از ورود افراد بیمار یا مشکوک به بیماری به استخرهای شنا ممانعت به عمل ‌آید و فروش بلیت به صورت الکترونیک و اینترنتی انجام شود، همچنین در هنگام فروش بلیت کنترل کارت ملی با اتصال به سامانه ماسک انجام و برای افراد مبتلا بلیت صادر نشود.

فعالیت استخرهای شنا به صورت شیفتی و حداکثر دو ساعت در هر شیفت مجاز و برگزاری هر گونه تجمع ممنوع بوده و جمعیت خدمت گیرندگان در مناطق زرد حداکثر ۳۰ نفر و مناطق آبی حداکثر ۵۰ نفر است. برای انجام نظافت و گندزدایی استخرهای شنا لازم است بین سانس‌ها نیم ساعت فاصله در نظر گرفته شود و مسئولان بوفه‌ها موظفند، پس از هر شیفت فعالیت، سطوح تماس و وسایل مربوطه را شستشو و گندزدایی کنند، همچنین باید رختکن، دوش و حمام به طور مستمر گندزدایی شود. در عین حال هنگام گندزدایی و نظافت، سالن‌ها باید خالی از افراد بوده و درها و پنجره‌ها باز گذاشته شوند و جهت تهویه بهتر هواکش نیز روشن باشد و از تِی مخصوص فقط برای گندزدایی مکان هایی که امکان آلودگی وجود دارد استفاده شود.

به تازگی و به دنبال تایید و ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی گام دوم مبارزه با کووید ۱۹(کرونا ویروس) فاصله‌گذاری فیزیکی و الزامات سلامت محیط و کار در «استخرهای شنا» از سوی وزارت بهداشت به وزارت ورزش و جوانان ارسال و فدراسیون پزشکی ورزشی نیز این پروتکل بهداشتی را به روسای فدراسیون‌های ورزشی و ادارات کل ورزش و جوانان و هیات‌های پزشکی ورزشی استان‌ها ابلاغ کرده است.

پاسخ دادن