قول سود تضمین شده در بازاربورس به مردم ندهید

تجربه تلخ «هیجان شاخص» تکرار می‌شود؟

یک تحلیلگر بازارسرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه ریسک‌های خاص خود را دارد و نباید به مردم وعده سود تضمین‌شده داد، گفت: بورس ابزار جبران کسری بودجه دولت نیست.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

فردین آقابزرگی تحلیلگر بورس با اشاره به روند صعودی بازار سرمایه طی هفته‌های گذشته تاکید کرد: به نظر می‌رسد که فضای مناسبی پیش روی بازار سرمایه قرار گرفته و بر همین اساس لازم است که روش‌های صحیح ورود به این بازار به مردم آموزش داده شود؛ این در حالی است که افرادی که سکان دولت بعد را به دست خواهند گرفت، نباید این توقع را در مردم به وجود آورند که بازار سرمایه یک بازار بدون ریسک بوده و در آن سود تضمین‌شده توزیع می‌شود.

این تحلیلگر بازار گفت : ایجاد انتظار برای تضمین سودآوری ضربه بزرگی به افرادی خواهد زد که بی‌اطلاع از روند بازار سرمایه، قصد دارند به بهانه دریافت سود بیشتر، وارد این بازار شوند؛ به خصوص اینکه با توجه به رکود در بازارهای موازی، همچنان بازار سرمایه یک بازار جذاب به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: بازار سرمایه، ریسک خاص خود را دارد و پوشش ریسک از طریق ابزارهایی صورت می‌گیرد و اگرچه تنوع ابزارها برای پیشگیری از ریسک بالا است، اما ما تنها موارد ناقصی از این ابزارها را در بازار سرمایه به کار گرفته‌ایم؛ به این معنا که در مواردی همچون اختیار فروش تبعی، اجرا به صورت ناقص صورت گرفته یا برخی موارد همچون بوک بیلدینگ و شورت سل هم اکنون در بازار سرمایه ایران کارایی لازم را ندارند؛ چراکه اختیار فروش تبعی به نحوی تدارک دیده شده که فرد باید دارایی پایه همان سهم را بخرد و معاملاتی در بازار ثانویه وجود ندارد که قیمت به واسطه عرضه و تقاضا کشف شود.

آقابزرگی گفت : در شرایط کنونی که وعده‌های متعددی برای حمایت از بورس از سوی نامزدهای ریاست جمهوری مطرح شده است، از محتوای صحبت نامزدها متوجه می‌شویم که آنها دغدغه‌های اهالی بازار سرمایه را متوجه شده و می‌خواهند رفع مشکل کنند؛ ولی این نگرانی وجود دارد که اگر دانش و اشراف به ادبیات بازار سرمایه را نداشته باشند، این اشراف ناقص، منجر به تصمیمات ناصحیح شود و لطمه دیگری به این بازار وارد کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی این انتظار را ایجاد می‌کنند که گویا در هر صورت، تضمین داده می‌شود که زیان احتمالی سهامداران جبران شود؛ در حالی که جبران ضرر سهامداران در بازار سرمایه، ابزارهای خاص خود را دارد و ایجاد انتظار مبنی بر اینکه سودآوری بالا در کوتاه مدت در بازار سرمایه و بورس تضمین شده است، یکی از ناصحیح‌ترین روش‌هایی است که می‌توان آن را به کار گرفت.

آقا بزرگی گفت: اکنون از زبان نامزدها این طور اعلام می‌شود که بازار سرمایه و بازار پول متولیان مجزا دارند که شامل بانک مرکزی و شورای عالی بورس و سازمان بورس است؛ پس تقویت استقلال سازمان بورس و بانک مرکزی باید صورت گیرد تا این دو، از ابزار قرار گرفتن برای اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت رها شوند؛ البته این به معنای آن نیست که این دو از کمک به اجرای سیاستهای دولت دریغ کنند؛ بلکه بورس که در حال حاضر به عنوان ابزاری برای جبران کسری بودجه دولت وسط میدان آمده، عمل نکند و با انتشار اوراق بسیار هنگفت، بازار را تحت الشعاع خود قرار ندهد.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده و از بازار سرمایه برای کسری بودجه تأمین مالی کرده، نشان از عدم استقلال این دو سازمان دارد. بنابراین باید به استقلال بورس و شورای عالی بورس از یک سو و بانک مرکزی از سوی دیگر، اولویت داد؛ این در حالی است که حتی جای بازنگری در قانون بازار اوراق بهادار به دلیل موانعی همچون ترکیب دولتی شورای عالی بورس وجود دارد؛ چراکه یک رکن اصلی تصمیم‌گیر این شورا وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی است؛ بنابراین باید استقلال این نهادها حفظ شود.

آقا بزرگی معتقد است، در حوزه پرداختن به مسائل بازار سرمایه، اولویت با زیرساخت‌های بازار از قبیل آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اصولی است تا همچون سال ۹۹ که نقطه ضعف اصلی، استفاده از فناوری‌های مرتبط با بحث‌های تحلیلی اعم از تکنیکال و بنیادین بود، این مسائل رخ ندهد.

پاسخ دادن