قول مساعد همتی به صادرکنندگان سیب ارومیه

قول مساعد همتی به صادرکنندگان سیب ارومیه
اقتصادبرتر

رئیس کل بانک مرکزی برای رفع دو مشکل وارد شدن ارز و صادر کنندگان دچار پیمان سپاری ارزی و صادرات آذربایجان‌غربی قول مساعد داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ مهر ۹۸

به گزارش #رسول جلیلی در خصوص معضلات صادرات سیب استان اظهار کرد: با توجه به تحریم ‌های حاکم بر کشور، وارد شدن ارز به کشور با مشکل مواجه شده و صادرکنندگان دچار پیمان سپاری ارزی هستند و در این راستا خوشبختانه همتی رئیس کل بانک مرکزی برای رفع این دو مشکل و صادرات آذربایجان‌غربی قول مساعد داد تا صادرات بدون مشکل انجام شود.

وی افزود:کارشکنی کشور عراق در خریداری سیب و قرار دادن تعرفه و بهانه های غیر واقعی دیگر به دلیل این که خود کشور عراق امسال دارای محصول سیب بوده، تا حدودی صادرات سیب را به این کشور دچار مشکل کرده است .

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به این که سطح کشت باغات سیب بارور در سال جاری ۵۴ هزار و ۶۵۱ هکتار و سیب غیر بارور پنج هزار و ۴۰۱ هکتار بوده بیان کرد: آذربایجان ‌غربی با تولید یک میلیون تن سیب درختی رتبه نخست کشوری را کسب کرده که بیشترین سیب تولیدی در شهرستان‌های ارومیه، اشنویه، مهاباد، نقده، و میاندوآب بوده است.

وی اظهار کرد: سالانه ۷۰۰ هزار تن از محصول تولید شده سیب به صورت تازه خوری مصرف و یا در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی ذخیره سازی شده که برای فروش روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

جلیلی با اشاره به این‌که ظرفیت کارخانجات در جذب سیب صنعتی در آذربایجان‌غربی بین ۳۷۷ تا ۴۲۰ هزار تن بوده تصریح کرد: در خصوص واحدهای تولید کننده کنسانتره، ۱۹ واحد تولید کنسانتره با ظرفیت ۱۱ هزار و ۵۷۰ تن و با جذب ۵۸۰ هزار تن مواد خام که بیش از ۶۵ درصد آن سیب بوده در آذربایجان غربی فعالیت دارند.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد ارقام سیب درختی از نوع «رد» و۴۵ درصد «گلدن‌دلشیز» بوده و سایر ارقام خارجی از جمله گرانسمیت، گالا، داسپو، استارکینگ، فوجی و ارقام بومی سیب تابستانه بوده است.

وی خاطر نشان کرد: برای حل مشکل انبار سیب در کنار جاده‌ها، مجوز ایجاد مرکز خرید سیب با نظارت و کنترل معاونت غذا و دارو و سازمان جهاد کشاورزی صادر شده که با بازگشایی این مراکز نقش واسطه ‌ها کم رنگ شده و برای جلوگیری از افزایش سیب درجه سه و سیب انبار شده در کنار جاده‌ها، اصلاح و جایگزینی باغات فرسوده در حال اجرا است.

جلیلی بیان کرد: براساس مذاکره و هماهنگی انجام گرفته با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی، تعاون روستایی ایران برای خرید توافقی و حمایتی سیب صنعتی آذربایجان‌غربی اقدامات لازم را انجام می دهد.

پاسخ دادن