قیمت برنج طی هشت ماه اخیر ۱۳۰ درصد افزایش داشته

به گفته رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل، قیمت برنج از شهریور سال گذشته ( ابتدای فصل برداشت محصول) تا به امروز ۱۳۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایلنا، بعد از افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران، گمانه زنی‌هایی مبنی بر تجدید نظر در مصوبه دستمزد کارگران طرح شد چرا که این باور شکل گرفت که نسبتی بین تورم و افزایش نرخ کالاهای اساسی وجود دارد برای تایید و تکذیب این ادعا با برخی کارشناسان و تولیدکنندگان کالاهای اساسی گفت‌وگو و این پرسش را مطرح کردیم که آیا افزایش دستمزد کارگران باعث بالا رفتن نرخ کالاهای اساسی شده است؟

  • افزایش ۱۳۰ درصدی برنج در ۸ ماه گذشته

حسن تقی‌زاده رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل با بیان اینکه قیمت برنج از شهریور سال گذشته ( ابتدای فصل برداشت محصول) تا به امروز ۱۳۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کرده است، گفت: برنج بودار نشده در بنکداری شهریور سال گذشته کیلویی ۳۰ هزار تومان بود اما نرخ این محصول امروز به کیلویی ۷۸ هزار تومان رسیده است. نرخ برنج سنتی طارم و هاشمی ۱۳۰ درصد و برنج پرمحصول ۱۰۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کرد.

تقی‌زاده با بیان اینکه افزایش دستمزد حقوق کارگران در افزایش قیمت برنج تاثیر نگذاشته، افزود: روند افزایش قیمت برنج پیش از سال جدید آغاز شد از این‌رو افزایش حقوق کارگران نمی‌تواند در این مسأله تاثیر بگذارد. از مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ برنج، افزایش کشت ارقام پرمحصول به جای برنج‌های سنتی طارم و هاشمی، دپو کردن برنج از سوی یک عده خاص و خشکسالی است که باعث بالا رفتن نرخ برنج شد.

 رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل؛ با بیان اینکه قیمت دستوری بعد از ایام نوروز دوباره اجرایی شد، افزود: بعد از عید شاهد افزایش چند درصدی قیمت برنج داخلی بودیم که با تشدید نظارت‌های دولتی و اجرای مصوبه قیمت‌گذاری دستوری قیمت‌ برنج ثابت ماند. قیمت برنج‌های دوباره کشت در بنکداری کیلویی ۹۲ هزار تومان و قیمت برنج کشت اول در بنکداری کیلویی ۸۰ هزار تومان است.

پاسخ دادن