قیمت بلیت هواپیما را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند

رفیعی رئیس هیأت مدیره دفاتر خدمات مسافرتی گفت : تعیین قیمت بلیت هواپیما شاخص یا فرمول خاصی ندارد بلکه بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ مهر ۹۹

جلسه بررسی نهایی قیمت بلیت هواپیما با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیران شرکت‌های هواپیمایی که قرار بود صبح روز دوشنبه برگزار شود، به ظهر امروز موکول شد. اسلامی وزیر راه وشهرسازی پیش تر گفته بود : سازمان هواپیمایی کشوری با حضور اعضای انجمن شرکت‌های هواپیمایی جلسه‌ای درباره قیمت بلیت خواهد داشت و هر تصمیمی در این جلسه گرفته شود، ما هم قبول داریم و آن را اجرا می‌کنیم.

در این میان شیوا رئیس شورای رقابت نیز به موضوع قیمت بلیت هواپیما ورود کرده و گفت : شورای رقابت تا بررسی وضعیت کنونی حمل و نقل هوایی، هرگونه افزایش قیمت بلیت هواپیما را متوقف و درخواست کرده نرخ نامه جدید عملیاتی نشود و اکنون شورای رقابت در حال بررسی قیمت ها است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم شرکت‌های هواپیمایی افزایش قیمت بلیت هواپیما را اعمال کنند. رفیعی رئیس هیأت مدیره دفاتر خدمات مسافرتی با بیان اینکه قرار بود روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح جلسه‌ای در رابطه با قیمت بلیت هواپیما برگزار شود، اما به دلیل عدم حضور مدیران بازرگانی ایرلاین‌ها جلسه در این ساعت لغو شد. به گفته این مقام مسئول به نظر می‌رسد که وزیر راه و شهرسازی از صحبت‌های روز گذشته خود عقب نشینی کرده باشد.

  • اجازه افزایش بلیت هواپیما را نمی‌دهیم

رفیعی رئیس هیأت مدیره دفاتر خدمات مسافرتی تصریح کرد: به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که با این بهانه‌ها مجددا قیمت بلیت هواپیما افزایش یابد. وی گفت : بعد از پیگیری‌های زیاد امروز ساعت ۲ مجددا جلسه‌ای با حضور مدیران بازرگانی ایرلاین‌ها و نمایندگان مجلس و وزیر راه وشهرسازی برگزار خواهد شد.

رفیعی گفت : قیمت بلیت هواپیما فرمول خاصی ندارد و تنها براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. گفتنی است، موضوع افزایش قیمت بلیت هواپیما از چند روز پیش واکنش‌های بسیار زیادی را به دنبال داشت به طوری که نمایندگان مجلس و همچنین شورای رقابت برای رسیدگی به این موضوع ورود کرده‌اند. براساس این گزارش یکشنبه شب، اسلامی درباره قیمت گذاری بلیت هواپیما‌ها گفت: نفس قیمت گذاری وظیفه دولت نیست و طبق قانون، قیمت با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. وی گفت : در این شرایط با یک اقدام هیجانی نمی‌توان قیمت‌ها را تعیین کرد. سازمان هواپیمایی کشوری باید جلساتی را برگزار کند و ما جمع بندی و نتایج بررسی‌ها را ببینیم و به یک نتیجه نهایی برسیم. اسلامی گفت : بر اساس آن چیزی که اعلام شده، تغییر قیمت‌ها در اول آبان ماه فعلا متوقف شده است تا نتیجه نهایی بعد از بررسی‌های بیشتر اعلام شود. وزیر راه و شهرسازی گفت: ما اگر بخواهیم به صورت هیجانی و بر اساس حباب ارز تصمیم بگیریم واقعا همه چیز متاثر می‌شود ولی الان زمان تغییر و تصمیم گیری در این بخش نیست. کلام آخر اینکه دستور وزیر راه و شهرسازی برای لغو افزایش قیمت بلیت هواپیما تاثیر بسیار زیادی برای برقراری آرامش در این حوزه داشت که امیدواریم با برگزاری جلسه امروز همچنان این دستور به قوت خود باقی بماند.

پاسخ دادن