قیمت بنزین در آمریکا و هلند رکورد زد

صف بنزین در امریکا

در پی گرانی نفت، متوسط قیمت بنزین در آمریکا برای نخستین بار به بیش از ۵ دلار در هر گالن و در هلند به ازای هر لیتر بنزین ۲.۵ یورو معادل حدود ۸۰ هزار تومان رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

بگزارش رویترز، متوسط قیمت بنزین بدون سرب در ۱۱ ژوئن برای اولین بار به ۵٫۰۰۴ دلار در هر گالن رسید. این رقم در ساعات اولیه امروز ۴٫۹۸۶ دلار بود.

شهروندان آمریکا و هلند که همیشه وقتی به پمپ‌های بنزین می‌رفتند، باک بنزین خود را پر می‌کردند؛ بخاطر گرانی مجبورند هر بار که به پمپ بنزین می‌روند ۱۰ تا ۲۰ گالن بنزین بگیرند که بتوانند هزینه آن را پرداخت کنند.

بایدن از اهرم‌های مختلفی برای پایین آوردن قیمت بنزین استفاده کرد. از جمله آن آزادسازی بی سابقه نفت از محل ذخایر استراتژیک این کشور، معافیت از قوانین تولید بنزین تابستانی و تکیه بر کشورهای عضو اوپک برای افزایش تولید است. اما هنوز قیمت نفت در سراسر جهان به علت بهبود تقاضا، تحریم‌های نفتی روسیه و کاهش ظرفیت پالایش در حال افزایش است.

سفر جاده‌ای در آمریکا حتی با وجود افزایش قیمت‌ها، نسبتا بالا مانده و اقتصاددانان انتظار دارند اگر قیمت‌ها برای یک دوره ثابت، بالای ۵ دلار در هر بشکه باقی بماند، تقاضا شروع به کاهش می‌کند.

قیمت بنزین در پمپ بنزین‌های هلند نیز به بالاترین میزان رسید که ناشی از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی است. بر همین اساس مردم هلند باید به ازای هر لیتر بنزین ۲٫۵ یورو معادل حدود ۸۰ هزار تومان بپردازند.

طبق اعلام کارشناسان، تصمیم اتحادیه اروپا برای توقف واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری تاثیر زیادی بر روی قیمت بنزین هلند دارد و قیمت‌ها باز هم افزایش می‌یابد.

افزایش قیمت، نفت، گاز و برق بسیاری از مردم و شرکت‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سراسر اروپا تحت تاثیر قرار داده و بر اساس دفتر آمار دولتی هلند نرخ تورم دو رقمی شد.

پاسخ دادن