قیمت یک لیتر بنزین معمولی در ایران ۱۰۰۰ تومان است اما این فراورده در کشورهای همسایه لیتری ۱۷۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که اگر کارت سوخت حذف شود به طور قطع شاهد قاچاق بنزین خواهیم بود.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۹ فروردین ۹۶

طبق تصمیم قبلی، حفظ و یا حذف کارت سوخت قرار است فردا در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به رای نمایندگان مجلس گذاشته شود تا با رای نمایندگان مجلس مشخص شود که سامانه کارت هوشمند سوخت که از سال ۸۶ توانسته است جلوی افزایش مصرف و قاچاق سوخت را بگیرد به فعالیت خود ادامه خواهد داد و یا به تاریخ سپرده خواهد شد.

گرچه مسئولان دولت و وزارت نفت معتقدند با تک نرخی شدن قیمت بنزین دیگر نیازی به استفاده از کارت هوشمند سوخت نیست برخی از نمایندگان مجلس مانند هدایت الله خادمی به طور صریح اعلام کرده‌اند که اگر کارت هوشمند سوخت حذف و فکری برای استفاده بهینه از کارت سوخت در جریان عرضه بنزین نشود، شاهد افزایش مصرف و قاچاق این فراورده خواهیم بود.

براین اساس باید گفت در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین معمولی ۱۰۰۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین سوپر نیز ۱۲۰۰ تومان است اما قیمت این فراورده در دیگر کشورهای همسایه با ایران بسیار بیشتر است .

این گزارش حاکی است قیمت یک لیتر بنزین در کشور پاکستان با نرخ آزاد ارز معادل ۲۲۵۰ تومان است همچنین قیمت یک لیتر بنزین در کشور افغانستان نیز ۲۵۰۰ تومان است.

براساس آمار و اطلاعات منتشر شده در رسانه های خارجی قیمت هر لیتر بنزین در کشور عراق ۲۱۵۰ تومان در ترکیه ۴۵۰۰ تومان، در ارمنستان ۲۸۰۰ تومان و در جمهوری آذربایجان ۱۷۰۰ تومان است.

با این شرایط به نظر می رسد اگر کارت سوخت حذف شود و سازکاری برای استفاده مجدد این کارت در عرضه بنزین اتخاذ نشود شاهد قاچاق بنزین در کشور باشیم در صورتی که از طرف دیگر واردات بنزین را نیز افزایش خواهد داد.

*فارس

پاسخ دادن