قیمت تخم‌مرغ واقعی نیست

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار گفت: مسئولان تنظیم بازار به تولیدکنندگان قول دادند که قیمت تخم‌مرغ را ۳۱ شهریور مشخص کنند؛ اما جلسه‌ ستاد به دلیل شرایط ایجاد شده به تعویق افتاد و همچنان تولیدکنندگان با ضرر اقدام به تولید می‌کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۳ مهر ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایلنا، ناصر نبی‌پور  با بیان اینکه قیمت تخم‌مرغ در بازار واقعی نیست، اظهار داشت: میانگین قیمت هر کیلو تخم‌مرغ ۳۸ تا ۳۹ هزار تومان است این در حالیست که قیمت واقعی هر کیلو حداقل ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان برای تولیدکنندگان تمام می‌شود. محاسبه قیمت تمام شده تخم‌مرغ آسان است و یک کارشناس هم می‌تواند به راحتی به نرخ واقعی آن برسد؛ یک مرغ برای تولید یک کیلو تخم‌مرغ باید ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم دان بخورد ارزان‌ترین دان کیلویی ۱۴ هزار تومان است. همچنین قیمت جوجه پای تخم که سال گذشته ۵۰ هزار تومان بود امروز ۲۰۰ هزار تومان شده به عبارتی ۴ برابر شده است.

وی با اشاره به تعویق انداختن جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین تکلیف قیمت تخم‌مرغ، افزود: مسئولان تنظیم بازار به تولیدکنندگان قول دادند که قیمت تخم‌مرغ را ۳۱ شهریور  مشخص کنند؛ اما جلسه‌ ستاد به دلیل شرایط ایجاد شده به تعویق افتاد و همچنان تولیدکنندگان با ضرر اقدام به تولید می‌کنند.   تخم مرغ ارزان ترین کالا در سبد پروتئین مردم است و اگر قیمت تخم‌مرغ به شانه‌ای ۱۰۰ هزار تومان هم برسد باز هم خرید آن برای مصرف‌کنندگان به نسبت مرغ و گوشت به‌صرفه‌تر است.

 نبی‌پور در  پاسخ به این پرسش که آیا مصرف تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده است؟ تصریح کرد: در حال حاضر مازاد تولید نداریم و ۳ هزار و ۲۰۰ تن تخم‌مرغ تولیدی را مصرف می‌شود؛ سرانه مصرف ۱۱ کیلو تخم‌مرغ به ۱۳ کیلو رسیده است ریشه این افزایش مصرف به دلیل تمایل مردم و دوست داشتن تخم‌مرغ باز نمی‌گردد واقعیت این است آنها تخم مرغ می‌خرند چون توان خرید تخم‌مرغ را دارند. قیمت خرید گوشت قرمز و مرغ برای مردم سنگین است و درآمد مردم با هزینه‌ها همخوانی ندارد و این وظیفه دولت است که بعد از حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت‌ها از مصرف‌کنندگان حمایت کند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ارزان‌تر از  قیمت اعلامی در بازارگاه عرضه می‌شود، خاطر نشان کرد: در سامانه بازارگاه ذرت کیلویی ۱۱ هزار و ۳۰۰ اعلام شده است اما ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بفروش می‌رسد. همچنین سویا کیلویی ۱۶ هزار و ۵۰۰ بفروش می‌رسد دلیل این کاهش قیمت به این دلیل است که واردکننده نهاده‌ها را با قیمت پایین‌تر در بازار عرضه می‌کنند.

پاسخ دادن