قیمت جهانی نفت نزدیک ۷۰ دلار

اقتصادبرتر

قیمت نفت روز دوشنبه با ۴۳ سنت معادل ۰٫۶ درصد افزایش به ۶۸ دلار و یک سنت رسید که در یک دهه اخیر بیشترین افزایش محسوب می شود. 

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ فروردین ۹۸

در حالی که نگرانی ها از کاهش عرضه نفت، ترس از کند شدن رشد اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است، قیمت نفت پس از ثبت بیشترین افزایش در حدود یک دهه اخیر در سه ماهه نخست امسال  روز دوشنبه افزایش یافت .

بگزارش رویترز قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۴۳ سنت معادل ۰٫۶ درصد افزایش به ۶۸ دلار و یک سنت رسید که در سه ماهه نخست امسال قیمت نفت برنت با رشدی ۲۷ درصدی مواجه بود.

قیمت نفت خام آمریکا نیز که در بازه زمانی ژانویه تا مارس امسال ۳۲ درصد رشد کرده بود، امروز با ۳۲ سنت، معادل نیم درصد افزایش به ۶۰ دلار و ۴۶ سنت رسید.

تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا در کنار کاهش تولید های داوطلبانه سایر اعضای اوپک و همچنین چند تولید کننده دیگر موجب شد علیرغم کند شدن رشد اقتصاد جهان و جنگ تجاری میان آمریکا و چین، قیمت نفت تقویت شود.

به گفته فین زیبل، اقتصاددان ارشد بانک ملی استرالیا، با توجه به کاهش رشد اقتصادی و توانایی تولید کنندگان آمریکایی مبنی بر افزایش تولید در هنگام بالا رفتن قیمت ها، بعید است قیمت نفت بیش از این بالا برود.

وی افزود: «خیلی سخت است قیمت نفت بیش از این بالا برود.»

با این وجود، تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی رویترز، خوش بینی محتاطانه ای در مورد قیمت نفت در سال جاری میلادی دارند.

پاسخ دادن