قیمت جهانی نفت ۷۴ دلار شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز سه شنبه ۲۳ شهریور با ۴۴ سنت معادل ۰.۶۰ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۹۵ سنت رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

بگزارش رویترز، به دنبال انتشار خبرهایی در مورد احتمال وقوع طوفانی دیگر در تگزاس در هفته جاری و در حالی که صنعت نفت آمریکا هنوز نتوانسته به طور کامل خسارات طوفان قبلی در خلیج مکزیک را جبران نماید، قیمت نفت روز سه شنبه افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴۴ سنت معادل ۰٫۶۰ درصد افزایش به ۷۳ دلار و ۹۵ سنت رسید. دیروز نفت برنت شاهد رشد ۰٫۸ درصدی بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه اکتبر هم که دیروز ۱٫۱ درصد افزایش یافته بود، امروز با ۴۷ سنت معادل ۰٫۶۷ درصد رشد به ۷۰ دلار و ۹۲ سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی در نزدیکی بالاترین رقم‌ها از اوایل ماه اوت قرار دارد. در حالی که پالایشگاه‌های واقع در مناطق ساحلی خلیج مکزیک در حال آماده شدن برای طوفان گرمسیری نیکولاس هستند که با سرعت ۱۱۳ کیلومتر در ساعت در حال نزدیک شدن به سواحل تگزاس است، عملیات تخلیه سکوهای نفتی فراساحلی نیز آغاز شده است.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر بخش تحقیقات موسسه نیسان سکیوریتیز در این باره گفت: «نگرانی‌ها در مورد طوفان نیکولاس موجب افزایش خرید نفت شده است. هرچند این طوفان همان مناطق خسارت دیده از طوفان آیدا را در خواهد نوردید، اما قدرت آن به اندازه طوفان قبلی نخواهد بود.»

با گذشت ۲ هفته از وقوع طوفان آیدا در ساحل لوئیزیانا، بر اساس آمارها همچنان بیش از ۴۰ درصد تولید نفت و گاز آمریکا در خلیج مکزیک به مدار بازنگشته است.

کیکوکاوا افزود: «اما با توجه به اتمام فصل سفرهای تابستانی، احتمال افزایش عرضه به دلیل آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک آمریکا و چین و همچنین احتمال از سرگیری صادرات نفت ایران، رشد قیمت نفت محدود خواهد بود.»

پاسخ دادن