قیمت خودروها تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد؟

شورای رقابت قرار است تا پایان خرداد قیمت جدید خودروهای داخلی را تعیین کند و این در شرایطی است که فعالان صنعت خودرو نسبت به عدم افزایش قیمت متناسب با هزینه‌های تولید، ابراز نگرانی می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ خرداد ۹۷

شورای رقابت قرار است تا پایان خرداد قیمت جدید خودروهای داخلی را تعیین کند و این در شرایطی است که فعالان صنعت خودرو نسبت به عدم افزایش قیمت متناسب با هزینه‌های تولید، ابراز نگرانی می‌کنند.به رسم چند سال گذشته، شورای رقابت به‌عنوان مرجع فعلی قیمت‌گذاری خودرو، طی دو سه هفته آینده و با دریافت اطلاعات و اسناد مربوط به افزایش هزینه‌های تولید، نظر خود را در مورد تغییر قیمت خودروهای زیر ۴۵‌میلیون تومان اعلام خواهد کرد.

هرچند موافقت این شورا با افزایش قیمت خودروها محتمل به‌نظر می‌رسد، با این حال، آنچه خودروسازان و قطعه‌سازان را نگران کرده، میزان این افزایش است. آن طور که فعالان صنعت خودرو طی چند هفته گذشته بارها تاکید کرده‌اند، هزینه تولیدشان بالا رفته و شورای رقابت باید امسال نگاه ویژه‌تری به آنها داشته باشد. اتفاقا در جلسه مشترکی که یکشنبه گذشته میان خودروسازان و قطعه‌سازان و مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شده، میزان افزایش قیمت متناسب با هزینه‌های تولید، تعیین و حالا همه منتظر اعلام نظر شورای رقابت در این مورد هستند.

قطعه‌سازان و خودروسازان، با موافقت ضمنی وزارت صنعت و نمایندگان مجلس، در خواست افزایش قیمت برای خودروهای ساخت یا مونتاژ داخل دارند.

در جلسه‌ای که یکشنبه گذشته با حضور مسئولان وزارت صنعت، معدن تجارت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خودروسازان و قطعه‌سازان برگزار شد، فعالان صنعت خودرو اعلام کرده‌اند با توجه به بالا رفتن هزینه‌های تولید، قیمت خودرو باید بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد.

مخالفت مجلس با افزایش قیمت نامتعارف خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزایش حداقلی قیمت خودروست و با هرگونه افزایش نامتعارف قیمت خودرو قطعا مخالفت خواهد کرد .

محمدرضا منصوری  با اشاره به تشکیل جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در روز سه شنبه (هشتم خرداد) به منظور بررسی و اعلام نظر در خصوص افزایش قیمت خودرو عنوان کرد: پیشنهاد دولت و وزارت صنایع و معادن افزایش ۹.۶ درصدی در قیمت خودرو است که قرار است این پیشنهاد در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح و مورد بررسی قرار گیرد .

وی اظهار کرد: دلیل طرح پیشنهاد افزایش قیمت خودرو از سوی دولت افزایش قیمت ارز در بازار است در حالی که مجلس معتقد است نباید به یکباره قیمت خودرو با افزایش قابل توجه مواجه باشد، بلکه افزایش حداقلی مد نظر مجلس است.

منصوری بیان کرد: در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس سوال کمیسیون از وزیر صنایع در خصوص آخرین وضعیت خودرو در کشور طرح و توضیح دولت به منظور افزایش قیمت آن بیان خواهد شد و سپس در خصوص افزایش قیمت تصمیم گیری می‌شود اما بنای کمیسیون مخالفت با افزایش ۹.۶ درصدی قیمت خودرو است .

وی تصریح کرد: کمیسیون صنایع و معادن قطعا با افزایش بیش از ۵ درصد قیمت خودرو مخالفت خواهد کرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند خودروهای ساخت داخل به دلیل اینکه رابطه‌ای با ارز ندارند، نباید با نوسانات نرخ ارز افزایش قیمت داشته باشند و افزایش حداقلی قیمت خودرو صرفا به دلیل افزایش برخی از مواد اولیه و ملزوماتی است که در ساخت خودرو بکار می‌رود.

*ایسنا

پاسخ دادن