قیمت سکه به ۴ میلیون نزدیک شد

ارز و طلا و سکه
اقتصاد برتر

 با افزایش انس جهانی قیمت‌ها در بازار سکه و طلای داخلی با رشد مواجه شد.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۱ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر درباره دلیل افزایش اندک قیمت طلا و سکه در بازار طی امروز توضیح داد.

محمد کشتی آرای با اشاره به اینکه افزایش انس جهانی سبب رشد قیمت‌ها در بازار داخلی شده است افزود: امروز قیمت انس جهانی به عدد ۱۵۱۵ دلار رسید و به این ترتیب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳ میلیون ۹۸۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۳ میلیون ۹۵۰ هزار تومان، ​نیم سکه ۲ میلیون و ۴۰ هزارتومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۸۳۰ هزار تومان معامله شده است.

وی گفت: امروز هر مثقال طلا به قیمت یک میلیون و ۷۵۶ هزارتومان عرضه شده است.

رئیس کمیسیون تخصصی طلاو جواهر روند معاملات را کاهشی دانست و ادامه داد: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۰۵ هزار ۴۰۰ تومان به فروش رسیده است.

دلار در بازار آزاد به محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی صعود کرد و صرافی ملی نیز قیمت رسمی فروش دلار و یورو را با ۱۰۰ تومان افزایش به ترتیب ۱۱۲۵۰ تومان و ۱۲۵۵۰ تومان اعلام کرد. همچنین با توجه به رشد بهای اونس طلا در بازار جهانی به بالای مرز ۱۵۰۰ دلاری، بازار طلای داخلی هم با افزایش قیمت مواجه شد. مثقال طلای آبشده روی مدار صعودی به نیمه بالای کانال ۱.۷ میلیون تومانی رسید و سکه طرح جدید در یک قدمی مرز ۴ میلیون تومانی قرار گرفت.

در اولین روز کاری هفته، سکه به سمت مرز ۴ میلیون تومانی حرکت کرد و دلار از مرز ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی با قدرت عبور کرد. روز شنبه، فلز گران بهای داخلی ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید.

یکی از عواملی که از نظر فعالان به افزایش بهای سکه کمک کرد، رشدی بود که در روز انتهایی هفته در بازار طلای جهانی رخ داد. طلای جهانی روز پنج شنبه خود را به بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری رساند و روز جمعه در نزدیکی نقطه هزار و ۵۱۵ دلاری به کار خود پایان داد. به این ترتیب، معامله گران بازار طلا و سکه داخلی روز شنبه در شرایطی خرید و فروش های خود را آغاز می کردند که از ناحیه اونس طلا، اوضاع به کام خریداران بود. از آن سو، نرخ دلار نیز امروز در بازار تهران بیشتر رویه افزایشی داشت و از همان ابتدای روز خریداران بیشتر از فروشندگان بودند. به این ترتیب، سکه در چنین روزی کار سختی برای رشد قیمت نداشت، خصوصا آنکه از لحاظ ذاتی هم چنان نسبت به قیمت های بازار در سطح پایین تری قرار دارد.

امامی: ۳۹,۸۵۰,۰۰۰ ?
بیشترین: ۳۹,۹۸۰,۰۰۰
کمترین: ۳۹,۶۰۰,۰۰۰
تغییر: ۴۷۰,۰۰۰ (۱.۱۹%)

سکه بهار آزادی: ۳۹,۵۵۰,۰۰۰ ?
بیشترین: ۳۹,۵۵۰,۰۰۰
کمترین: ۳۹,۵۵۰,۰۰۰
تغییر: ۱۶۰,۰۰۰ (۰.۴۱%)

سکه نیم: ۲۰,۶۸۰,۰۰۰ ?
بیشترین: ۲۰,۶۸۰,۰۰۰
کمترین: ۲۰,۶۸۰,۰۰۰
تغییر: ۳۰۰,۰۰۰ (۱.۴۷%)

سکه ربع: ۱۲,۶۹۰,۰۰۰ ?
بیشترین: ۱۲,۶۹۰,۰۰۰
کمترین: ۱۲,۶۹۰,۰۰۰
تغییر: ۳۰۰,۰۰۰ (۲.۴۲%)

سکه گرمی: ۸,۳۹۰,۰۰۰ ?
بیشترین: ۸,۳۹۰,۰۰۰
کمترین: ۸,۳۹۰,۰۰۰
تغییر: ۱۰۰,۰۰۰ (۱.۲۱%)

اما چه عاملی موجب شد که قیمت دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کند و به بالاترین قیمتی برسد که در آبان ماه به ثبت رسیده است. آخرین بار در تاریخ ۳۱ مهرماه شاخص ارزی در محدوده قیمتی بالاتر قرار گرفته بود.

به گفته فعالان، یکی از محرک های قیمت دلار در روز گذشته نرخ حواله درهم بود. بر اساس صحبت های شماری از معامله گران، بعدازظهر امروز بهای حواله درهم ۳ هزار و ۹۰ تومان بود که ۵ تومان بالاتر از روز پیشین بود. نرخ درهم و دلار بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم با یکدیگر دارند و به طور معمول انتظار می رود که افزایشی هر کدام باعث رشد دیگری شود.

حرکت به سمت میانه کانال ۱۱ هزار تومانی؟

در این میان، عده ای از فعالان نیز افزایش قیمت دلار در روز گذشته را طبیعی می دانستند. از نظر آن ها بازار در همان دامنه ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی در حال حرکت است. از نظر این گروه، قیمت پس از آن که به کف ۱۱ هزار تومانی برخورد کرد و مورد حمایت قرار گرفت، در شرایط فعلی بیشتر با اقبال خریداران مواجه شده است. در صورتی که این تئوری درست باشد، انتظار می رود که قیمت دلار طی روزهای آتی بار دیگر در مسیر کاهشی قرار بگیرد. آنچه این نگاه را باطل می کند، عبور دلار از مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی است.

عده ای از فعالان نیز افزایش دلار را به اخبار روزهای اخیر نسبت می دادند و باور داشتند برخی از معامله گران با جوسازی روانی پیرامون آن ها قیمت را بالا برده اند. بیانیه اف ای تی اف و افزایش احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه، اخباری از همراهی کشورهای عربی با تحریم های آمریکا از جمله عواملی بودند که برخی معامله گران پیرامون آن مانور دادند.

رشد تقاضا

با این حال، شمار دیگری از معامله گران عنوان کردند افزایش روزهای اخیر تا حدی به دلیل افزایش طبیعی تقاضاست. این افزایش تقاضا از نظر آن ها تحت تاثیر انتظاری صورت می گیرد که معتقد است تلاش برای تهیه ارز در آذرماه و اوایل دی ماه افزایش می یابد. علت این موضوع هم آن است که به طور سنتی چنین انتظاری وجود دارد که در آن مقطع زمانی، تقاضای تجاری افزایش پیدا کند. بخشی از افزایش تقاضا در آن مقطع زمانی نیز ناشی از تسویه های تجاری دلاری در آستانه پایان سال میلادی است.

البته بسیاری از معامله گران چنین نگاهی به رفتار بازار ندارند و عنوان می کنند، قیمت چندان بالا نرفته است که بتوان از تغییر رفتار بازیگران ارزی سخن گفت. به گفته ان ها، قیمت هم چنان در دامنه ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار دارد؛ جایگاهی که مدت زیادی در آن تغییرات خود را ثبت می کند. وقتی قیمت هم چنان در یک دامنه تکراری نوسان می کند، نمی توان از تغییر شرایط بنیادی بازار سخن گفت. در این شرایط باید منتظر بود تا قیمت از این دامنه خارج شود و بعد با اطمینان بیشتر در مورد رفتار بازار صحبت کرد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

یورو: ۱۲۵,۴۸۰ ?
بیشترین: ۱۲۵,۵۴۰
کمترین: ۱۲۴,۳۹۰
تغییر: ۹۵۰ (۰.۷۶%)

پوند: ۱۴۷,۰۶۰ ?
بیشترین: ۱۴۷,۴۱۰
کمترین: ۱۴۶,۵۱۰
تغییر: ۳۵۰ (۰.۲۴%)

درهم: ۳۱,۱۶۰ ?
بیشترین: ۳۱,۲۴۰
کمترین: ۳۱,۰۵۰
تغییر: ۱۵۰ (۰.۴۸%)

لیر: ۱۹,۹۲۰ ?
بیشترین: ۱۹,۹۶۰
کمترین: ۱۹,۸۴۰
تغییر: ۱۳۰ (۰.۶۶%)

یوان: ۱۶,۲۰۰ ?
بیشترین: ۱۶,۲۴۰
کمترین: ۱۶,۱۴۰
تغییر: ۹۰ (۰.۵۶%)

دلار استرالیا: ۷۸,۶۳۰ ?
بیشترین: ۷۸,۸۱۰
کمترین: ۷۸,۳۳۰
تغییر: ۵۱۰ (۰.۶۵%)

دلار کانادا: ۸۶,۶۰۰ ?
بیشترین: ۸۶,۸۱۰
کمترین: ۸۶,۲۷۰
تغییر: ۵۶۰ (۰.۶۵%)

فرانک: ۱۱۷,۵۵۰ ?
بیشترین: ۱۱۷,۸۳۰
کمترین: ۱۱۷,۱۲۰
تغییر: ۶۸۰ (۰.۵۸%)

کرون سوئد: ۱۱,۹۷۰ ?
بیشترین: ۱۲,۰۰۰
کمترین: ۱۱,۹۲۰
تغییر: ۱۷۰ (۱.۴۴%)

کرون نروژ: ۱۲,۵۳۰ ?
بیشترین: ۱۲,۵۶۰
کمترین: ۱۲,۴۸۰
تغییر: ۲۱۰ (۱.۷%)

کرون دانمارک: ۱۷,۱۳۰ ?
بیشترین: ۱۷,۱۷۰
کمترین: ۱۷,۰۷۰
تغییر: ۹۰ (۰.۵۳%)

ریال عربستان: ۳۰,۳۳۰ ?
بیشترین: ۳۰,۴۰۰
کمترین: ۳۰,۲۲۰
تغییر: ۱۵۰ (۰.۵%)

ریال قطر: ۳۱,۲۷۰ ?
بیشترین: ۳۱,۳۵۰
کمترین: ۳۱,۱۶۰
تغییر: ۱۵۰ (۰.۴۸%)

پاسخ دادن