قیمت سیمان هم دستوری شد

وقتی صنعت برق ، باعث کاهش تولید، عرضه و افزایش قیمت سیمان در بازار می شود ، مسئولان هم دست به کار شده برای کنترل افزایش قیمت ، نرخ سیمان را دستوری تعیین می کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ تیر ۱۴۰۰

متاسفانه در سال های گذشته روی هر کالایی مسئولان ورود کرده و قیمت گذاری دستوری می شود ، تبعات قیمت‌گذاری دستوری به آشفتگی در بازار ختم می شود شبیه آن چیزی که در بازار ارز ، دارو ، مرغ و تخم‌مرغ و… اتفاق افتاد .

کارشناسان درباره دلایل به هم ریختن بازار سیمان توضیحاتی داده اند که در زیر از نظر می گذرد.

ادعای وجود مافیا در بازار سیمان، ادعایی بی‌اساس است و اگر قرار باشد هر بازاری که در آن دلالان حضور دارند، مافیایی بخوانیم، بسیاری از بازارهای کشور از جمله بازار املاک هم مافیایی است! طبیعی است، با کاهش عرضه در هر بازاری، عده‌ای سودجو به فکر احتکار و گران‌فروشی خواهند افتاد. قیمت فروش سیمان در بورس کالا کاملاً شفاف است و اگر قطعی برق رخ نمی‌داد احتمالاً قیمت سیمان شیب نزولی داشت.

صنعت سیمان از جمله صنایع استراتژیک کشور است که از ابتدای دولت روحانی تا همین چند ماه قبل، اقبالی نداشت.

رکود ساخت‌وساز و کسری بودجه مداوم دولت، تقاضای سیمان را کاهش داده بود د مازاد عرضه سیمان، شرکت‌های سیمانی را به سمت رقابت منفی پیش برده بود و برای جذب مشتری، راضی به ارائه تخفیف‌های چشمگیری بودند. درنهایت، حدود ۳ سال قبل انجمن سیمان تصمیم گرفت با مدیریت عرضه سیمان در بازار، مانع خودزنی سیمانی‌ها شود و به‌این‌ترتیب بود که قرار شد سیمانی‌ها با حدود ۷۰ درصد ظرفیت خود تولید کنند تا حداقل محصول خود را به قیمت مصوب عرضه کنند! نکته جالب‌توجه این بود که باوجود افزایش قیمت‌ها در تمامی صنایع، سیمانی‌ها تا قبل از مدیریت عرضه‌، آن‌قدر درگیر خودزنی و فروش‌های تخفیف‌دار بودند که مجال افزایش نرخ نداشتند و قیمت مصوب سیمان از سال ۱۳۹۳ تا نیمه دوم سال گذشته، تقریباً بی‌تغییر مانده بود!

سیمان از جایی جذاب شد که فولاد ساختمانی گران شد و سازندگان مسکن نه‌ تنها اسکلت بتنی و بلوک سیمانی را جایگزین تیرآهن و آجر کردند که در راه‌سازی هم سیمان مورداستفاده قرار گرفت و… هم‌زمان با این اتفاق، سیمانی‌ها پیگیر افزایش نرخ محصول خود شدند و بعد از یک افزایش نرخ ۱۲ درصدی در سال ۱۳۹۹، ابتدای امسال هم سیمانی‌ها مجوز افزایش نرخ ۴۰ درصدی گرفتند! حال‌آنکه در آن مقطع قیمت سیمان در بازار آزاد اختلاف قابل‌توجهی باقیمت‌های مصوب داشت. کمی بعد، انتظار چندین ساله سهامداران سیمانی برای ورود سیمان به رینگ بورس جامه عمل پوشید و سیمانی‌ها یکی پس از دیگری، در بورس کالا پذیرفته شدند و این اتفاق، سرآغازی بود برای افزایش قیمت محصولات صنعت خاکستری.

این در حالی بود که در همان مقطع برخی مدیران انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته بودند “به دلیل حاشیه سود پایین، سرمایه‌گذاری جدید در صنعت سیمان توجیه اقتصادی ندارد و سیمانی‌ها به خاطر فرسودگی بخشی از تجهیزات تولید، امکان تولید با تمام ظرفیت را ندارند و اگر با همین فرمان پیش برویم، چند سال دیگر برای تأمین سیمان مورد نیاز بازار داخل، مجبور به واردات خواهیم شد”!

در تابستان سیمانی‌ها اتفاقات عجیب‌تری روی داد. از یک‌سو، با ورود سیمان به بورس کالا و حذف بخشی از واسطه‌ها از چرخه فروش، قیمت فروش شرکت‌های سیمانی شیب افزایشی به خود گرفت و از سوی دیگر، با قطعی برق و خاموشی کوره سیمانی‌ها، بازار سیمان دچار شوک شد و موجی از افزایش قیمت‌ها به بازار سیمان رسید. تا جایی که اخیراً سیمان پاکتی بعضی شرکت‌های سیمانی در بورس کالا در حدود ۸۴۵ هزار تومان عرضه‌ شده است! این افزایش قیمت‌ها گرچه به مذاق سهامداران خوش آمد، اما بعضی‌ها واقعی شدن قیمت سیمان را تاب نیاورده و بورس کالا را عامل گرانی سیمان می‌دانند. طبق اظهارات نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی، افزایش قیمت یک‌شبه سیمان منطق ندارد و دستگاه قضا باید به این قضیه ورود کند. نکته ‌اینجاست که بازار سیمان چند روزی است دچار بحران شده و به نظر می‌رسد دلالان بازار سیمان که با ورود سیمان به بورس کالا باید الک خود را می‌آویختند، قدرت بالایی دارند و بار دیگر از قطعی برق، ماهی گرفتند و بازار سیمان را دچار تلاطم کردند. اما به‌راستی مقصر مشکلات بازار سیمان و افزایش قیمت‌های اخیر کیست؟ بورس کالا ، صنعت برق یا دلالان یا…؟ اصلاً انتظار سهامداران سیمانی مبنی بر فروش سیمان به قیمت منطقی و عرضه سیمان در بورس کالا، به‌جا است؟

سیمان

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان می گوید: قبل از قطعی برق سیمانی‌ها، قیمت سیمان پاکتی درب کارخانه در حدود ۲۵ هزار تومان بوده و با احتساب هزینه‌های حمل و… باقیمت تقریباً ۳۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسید(در مناطق مختلف با احتساب کرایه حمل شاید اندکی بالاتر یا پایین‌تر از این نرخ هم بود). ولی بعد از قطعی برق، به‌تدریج اثر کاهش تولید بر بازار سیمان نمایان شد. چراکه با شروع قطعی‌های برق، تولید سیمان در کارخانه‌ها به‌شدت افت کرده بود. کمبود عرضه سیمان، متقاضیان بازار سیمان را به خرید از بازار آزاد سوق داد و افزایش قیمت سیمان در بازار آزاد هیچ ارتباطی به عرضه سیمان در بورس کالا نداشت.

وی افزود: هم‌زمانی ورود سیمان به بورس کالا با قطعی برق، برای عده‌ای بهانه ایجاد کرد که عرضه سیمان در بورس کالا را به افزایش قیمت‌ها ربط دهند. در نظر داشته باشید که امکان انبار کردن سیمان در کارخانه‌ها سیمانی وجود ندارد و فقط می‌توان کلینکر را انبار کرد. نکته‌ای که جناب آصفری به آن توجه نکرده این است که در بهمن‌ماه ۹۹ نیز برق سیمانی‌ها ۲۰ روز قطع بود و رفع آثار این قطعی برق در بازار سیمان تا اواخر اردیبهشت‌ماه امسال به طول انجامید و اوایل خرداد بازار سیمان شرایط بهتری داشت که دوباره قطعی برق اوضاع را بهم ریخت. قطعی برق، می‌توانست چنین تبعاتی بر بازار سیمان بر جای نگذارد؛ مشروط بر آنکه قبل از قطعی برق هماهنگی‌های لازم صورت می‌گرفت. قطع ناگهانی برق و اطلاع‌رسانی عمومی این خبر، موجب التهاب بازار سیمان شد؛ حال‌آنکه اگر قبل از قطعی برق، با سیمانی‌ها توافق صورت می‌گرفت، کارخانه‌ها سیمانی با مدیریت تولید، بازار را هم کنترل می‌کردند، ولی انتشار عمومی خبر برق سیمانی‌ها باعث تلاطم در بازار سیمان شد. برای قطعی گاز در فصل زمستان هم از حالا در تدارک تأمین مازوت موردنیاز هستیم و نامه‌نگاری‌های لازم صورت گرفته تا شرکت‌های سیمانی مخازن سوخت خود را پر کنند تا در زمستان دچار کمبود سوخت نشوند که البته هنوز به سیمانی‌ها چنین اجازه‌ای داده نشده است.

پاسخ دادن