قیمت شکر هر کیلو ۸ هزار و ۷۰۰ تومان

قائم‌مقام وزیر صمت با بیان این‌که باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود گفت: در بخش خانوار نرخ هشت‌ هزار و ۷۰۰ تومان است و مردم بیش از این قیمت نباید بخرند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

محمد صادق مفتح قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، گفت : منسجم‌ترین شبکه توزیع، فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که بدون هیچ محدودیت شکر در آنجا عرضه می‌شود البته به این معنا نیست که در صنف توزیع نمی‌شود بلکه در صنف لبنیات و خواروبار هم شکر توزیع می‌شود، ولی شبکه‌ای که تنظیم و تعادل بازار را انجام می‌دهد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعمال می‌شود.

وی افزود: شکر با قیمت ۶ هزار و ۳۰۰ تومان درب انبار به‌ صورت فله است که به‌خاطر کنترل بازار مقرر شده در بسته‌های یک‌کیلویی با قیمت ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تحویل خانوار شود.

وی گفت : قیمت صنف و صنعت شکر هم ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان است. مفتح گفت: توزیع شکر بدون محدودیت انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از اقلامی که در ایام عید و ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد شکر است و بر اساس گزارشات تا امروز مشکلی در توزیع نیست.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تصریح کرد: در بازار شکر کمبود عرضه وجود ندارد و زمانی که شکر به واحد بسته‌بندی می‌رسد هزینه بسته‌بندی آن محاسبه می‌شود و قیمت دوم پیدا می‌کند.

  • دولت در بازار شکر نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: دولت اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

قاسمعلی حسنی متذکر شد: نرخ‌های امروز بازار شکر ۶هزار و ۶۵۰ تومان، هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان، ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان و ۱۵هزار تومان است که شکر با قیمت هشت‌هزار و ۷۰۰ تومان در برخی فروشگاه‌ها نیست.

وی گفت: بنکداران حق انتخاب قیمت ندارند و در ۴۲ سال گذشته تمام قیمت‌گذاری‌ها محکوم به شکست بوده است و هیچ ‌وقت رعایت نشده و جوابگو نبوده است و همیشه مردم کالایی را که با نرخ دولتی وارد شده است با نرخ آزاد مصرف کرده‌اند.

حسنی درباره نظام توزیع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم گفت: برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این شرایط کرونایی تنها دو بسته شکر می‌دهند که باید توزیع به‌صورت گسترده‌تر انجام شود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر بنکداران شکر را با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنند که این قیمت هم برای تمام بنکداران میسر نمی‌شود و مجبورند با قیمت بالاتر تهیه کنند و الآن با قیمت ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان توسط بنکداران به فروش می‌رسد که با قیمت ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی گفت: تا ۱۵ آبان پیک مصرف شکر وجود دارد و بر اساس فصل پیشِ‌رو آبمیوه‌فروشی‌ها و نوشیدنی‌ها و غیره به این شرایط اضافه می‌شوند.

حسنی افزود: مصرف‌کننده در زمان حاضر شکر را با دلار ۴۵هزار تومان مصرف می‌کند چرا که هر تن شکر ۳۸۴ دلار است که با دلار ۲۳هزار تومان قیمت شکر ۷ هزار و ۳۵۰ تومان می‌شود وقتی این قیمت به ۱۶هزار تومان می‌رسد یعنی با دلار ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در یک‌هزار و ۱۰۰ شهر شکر زیر ۱۵هزار تومان در بخش آزاد به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد. وی گفت : در بازار شکر گران‌فروشی و سودجویی اتفاق می‌افتد.

حسنی تصریح کرد: دولت باید کار را به کاردان بسپارد و اجازه دهد تاجر شکر را وارد کند و دولت نظارت کند؛ بزرگترین و بهترین پلیس رقابت است و زمانی که رقابت باشد قیمت‌ها پایین می‌آید.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در سه سال گذشته هفت بار قیمت‌ها تغییر پیدا کرده است و از دولت درخواست می‌کنیم نظارت داشته باشد ولی دخالت نکند.

پاسخ دادن