قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه

قیمت سکه، طلا و ارز در آخرین روز پاییز
اقتصاد برتر

درحالیکه بازار سکه نخستین روز هفته را با کاهش حدود ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته آغاز کرد، از سوی دیگر در بازار ارز نیز قیمت دلار و یورو نسبت به هفته گذشته روند نزولی داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصادنیوز، امروز شنبه قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران به‌طور کلی روی مدار نزولی حرکت کردند و به رغم اصلاح افزایشی قیمت در ساعات پایانی روز، نرخ‌ها نهایتاً پایین‌تر از نرخ‌های ثبت شده در انتهای هفته گذاشته قرار گرفتند. عصر امروز سکه طرح جدید در نیمه بالای کانال ۴.۷ میلیون تومان واقع شد، دلار آمریکا در نیمه بالای کانال ۱۳ هزار تومان و مثقال طلای آبشدهزیر مرز ۱.۹ میلیون تومانی متوقف شد.

هفته گذشته بازار طلا و ارز در مسیر افزایش قیمت حرکت می‌کرد و با قطعی شدن خبر تصمیم دولت ترامپ درباره سپاه پاسداران التهاب بازار شدت گرفت. اما در روزهای پایانی هفته بازارساز توانست تا حدی بازار را مدیریت کند. امروز شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ بازار با نرخهای بازگشایی کاهشی کار خود را آغاز کرد و در معاملات بعدازظهر ریزش قیمت‌ها با سرعت بیشتری پیگیری شد و نرخ‌ها به کانال‌های پایین‌دست راه یافتند. اگرچه در ساعات پایانی معاملات قیمت‌ها اندکی افزایش یافت اما نرخ‌ها نهایتاً به میزان قابل توجهی کمتر از نرخ‌های نهایی پنجشنبه به ثبت رسیدند.

کارشناسان و فعالان بازار، دو عامل عمده برای روند نزولی امروز و نیز دو فاکتور تاثیرگذار برای رشد نسبی عصر مطرح می‌کنند.

اغلب فعالان بازارافت نرخ حواله درهم در بازار دوبی را مهم ترین عامل زمینه ساز کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار داخلی می‌دانند. امروز نرخ حواله درهم با ۱۰۰ تومان کاهش نسبت به پنجشنبه تا ۳۷۰۰ تومان نیز رسید و این نرخ معادل دلار زیر ۱۳۶۰۰ تومان بود. رقمی که در بازار داخلی در مواردی محقق شد. به باور برخی فعالان افزایش عرضه درهم مهم ترین عامل کاهنده بود و اینعرضه بیشتر از طریق فروش ارز برخی از شرکت های پتروشیمی صورت گرفت. فعالان بازار معتقدنند زمانی که قیمت درهم با سرعت زیادی کاهشی می شود، معمولا عرضه مناسبی صورت گرفته است و کاهش تقاضا برای این افت شدید قیمت ارز کشور همسایه کافی نیست.

برخی دیگر سیگنال رئیس بانک مرکزی را به عنوان دومین عامل کاهنده قیمت در بازار امروز مطرح می‌کنند. اظهارات اخیر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران بخشی از خسارت به سیل زدگان، انتظارات معامله گران ارزی را تحت تاثیر قرار داد و موجب شد که فروش‌ها افزایش پیدا کند. زیرا برای استفاده از منابع ارزی صندوق، باید میزان فروش ارز در بازار افزایش پیدا کند تا منابع ریالی لازم تامین شود. بر همین اساس برخی معامله گران فروش های ارزی خود را بالا بردند.

از سوی دیگر کارشناسان بازار دو فاکتور تاثیرگذار را منجر به رشد نسبی قیمت‌ها در ساعات پایانی معاملات می‌دانند. نخست انتشار خبری از منابع خارجی مبنی بر درگیری‌های جدید در سوریه که خریدها در بازار را افزایش داد. و دوم خریدهای صوری برخی معامله‌گران در معاملات اعتباری، برای جبران ضررهایی که تحت تاثیر کاهش امروز قیمت‌ها متحمل شدند.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) هفته گذشته با قیمت ۴ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان آغاز به کار کرد. قیمت سکه بعدازظهر تا مرز ۴٫۷ میلیون نیز کاهش یافت اما در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۶٫۳۰ عصر) هر قطعه سکه امامی ۴ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان قیمت خورد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود. نیم‌سکه تا ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و ربع‌سکه تا ۱ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان کاهش یافت. سکه گرمی نیز امروز ۹۳۰ هزار تومان قیمت خورد.

مثقال طلای آب‌شده هفته گذشته نهایتاً نرخ ۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای ۱۷ عیار با نرخ ۱ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان کار خود را آغاز کرد و سپس وارد کانال ۱٫۸ میلیون تومانی شد. مظنه طلای آبشده بعدازظهر تا ۱ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان نیز کاهش یافت، اما عصر امروز و در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۶٫۳۰ بعدازظهر) هر مثقال طلای آبشده دوباره به مرز ۱٫۹ میلیون تومان رسید.

اونس طلا در بازار جهانی امروز حدود ۱۲۹۰ دلار بود. عصر امروز در بازار داخلی گرم طلای ۱۸ عیار بالای ۴۳۰ هزار تومان و گرم طلای ۲۴ عیار بالای ۵۷۰ هزار تومان قیمت خورد.

قیمت دلار و ارزهای رایج
صرافی ملی صبح امروز نرخ خریدوفروش دلار و یورو را نسبت به آخرین نرخ پنجشنبه تغییر نداد اما بعدازظهر این نرخ‌ها با ۱۴۰ تومان کاهش روی تابلوی صرافیملی رفتند. عصر امروز قیمت خرید دلار آمریکا ۱۳,۵۰۰ تومان، و قیمت فروش آن ۱۳,۶۰۰ تومان بود. همچنین قیمت خرید و فروش یورو به ترتیب ۱۵,۳۰۰ تومان و۱۵,۴۰۰ تومان اعلام شد.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که هفته گذشته با قیمتی در محدوده ۱۳۹۰۰ تومان به کار خود پایان داد، امروز در محدوده ۱۳۷۰۰ تومان آغاز به کار کرد. در ادامه روز دلار آمریکا در محدوده ۱۳۶۰۰ تومان قرار گرفت و در لحظه تنظیم گزارش به محدوده ۱۳۷۰۰ تومان بازگشت.

قیمت پوند انگلیس در صرافی‌ها عصر امروز در نیمه بالای کانال ۱۷ هزار تومان قرار داشت.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

دلار ارزان می‌شود؟

استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل‌زدگان و فروش آن در بازار، باعث افزایش عرضه ارز خواهد شد و ممکن است سبب کاهش قیمت ارز شود، اما به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، این بانک بیش از هرچیز بر حفظ ثبات در بازار ارز تاکید دارد.

پاسخ دادن