قیمت طلا در معاملات بازار جهانی افزایش یافت

در معاملات روز جمعه بازار جهانی، قیمت طلا تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به شیوع واریانت جدیدی از ویروس کرونا که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند به عنوان دارایی امن را تقویت کرد، افزایش یافت.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۵ آذر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  رویترز، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۱۷۹۷ دلار و ۴۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۸ درصد افزایش، به ۱۷۹۷ دلار و ۷۰ سنت رسید. واریانت جدیدی که توسط دانشمندان در آفریقای جنوبی شناسایی شده است، می تواند واکنش های ایمنی را دور بزند و کشف مورد اخیر باعث شد انگلیس محدودیت های سفر به این کشور آفریقایی را اعلام کند. عامل دیگری که از رشد قیمت طلا حمایت کرد، کاهش ۰.۲ درصدی شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای رقیب بود. این شاخص از بالاترین رکورد ۱۶ ماهه که اوایل هفته به آن صعود کرده بود، فاصله گرفت. بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا هم ضعیف شد. دلار ضعیفتر هزینه خرید طلا را برای خریداران غیرآمریکایی کمتر می کند. همچنین بازده پایینتر هزینه نگهداری این فلز ارزشمند را کاهش می دهد.

اما طلا هفته جاری تحت تاثیر انتظارات برای سرعت گرفتن روند تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه یا افزایش زودتر از موعد نرخ های بهره توسط بانک مرکزی آمریکا، ۲.۶ درصد کاهش قیمت داشته و در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی از ششم اوت قرار داد. استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی SPI در این باره گفت: سیکل افزایش نرخ ها معمولا برای طلا منفی است اما ما باید به این واریانت جدید کووید ۱۹ توجه داشته باشیم. اگر این واریانت به آمریکا شیوع پیدا کند و رشد اقتصادی ضعیف شود، در چنین فضایی بانک مرکزی آمریکا نمی تواند نرخ ها را افزایش دهد. با این حال نگرانی های رشد مرتبط با کووید ۱۹ و چشم انداز افزایش زودتر از موعد نرخ های بهره آمریکا ممکن است ارزهای پرریسک را ضعیفتر کرده و از ارزش دلار پشتیبانی کند و طلا آسیب می بیند.

گلدمن ساکس انتظار دارد بانک مرکزی آمریکا روند تعدیل خرید ماهانه اوراق قرضه را از ژانویه دو برابر کرده و به ۳۰ میلیارد دلار برساند و تا اواسط مارس به این خریدها پایان دهد. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۳ دلار و ۵۶ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۲ درصد ریزش کرد و به ۹۸۳ دلار و ۵۳ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد افزایش، ۱۸۷۷ دلار و ۱۱ سنت معامله شد.

پاسخ دادن