قیمت طلا رکورد ۵ ماهه را زد!

قیمت معاملات آتی طلا و نقره روز گذشته به شدت کاهش یافت تا جایی که فلز زرد به کمترین قیمت پنج ماهه و نقره نیز با کاهش یکباره قیمت‌ها به کمترین سطح دو ماه گذشته رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۸ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، روز گذشته معاملات در بازار کومکس نیویورک با فشار شدید فروش بر روی هر دو فلز آغاز شد، معامله‌گران و سرمایه گذاران برای ورود به سرمایه‌گذاری‌های ریسک پذیر در طول هفته اشتیاق بیشتری نشان دادند که روند صعودی معاملات بازارهای جهانی سهام خود بیانگر این امر بوده است. بر این اساس روز گذشته قیمت طلا با کاهش ۳۰٫۴۰ دلاری به قیمت ۱۷۷۲٫۸۰ و نقره در بازار کومکس نیویورک با کاهش ۰٫۹۳۷ دلاری به قیمت ۲۲٫۴۲۵ دلار معامله شد. به نظر می‌رسد معاملات طلا در صبح روز جمعه با هدف حفظ کمترین سطح قیمت هفته یعنی ۱۷۹۷٫۱۰ دلار آغاز شد، مبنای معاملات آتی طلا در بازار کومکس نیویورک حفظ این سطح پشتیبانی برای توقف فشار فروش تحلیل شده بود. اما با شکسته شدن این سطح پشتیبانی فنی قیمت آتی طلا به کانال‌های پایین‌تر سقوط کرد.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا معاملات باثباتی به ثبت رساندند، اما درآمریکا با آغاز به کار بازارها، سه شاخص اصلی روند صعودی در پیش گرفتند. این در حالی است که عموما این باور ایجاد شده بود که پس از تعطیلات روز شکرگزاری، بازارهای مالی روندی کند خواهند داشت. معامله گران فلزات در طول روز جمعه با توجه به اظهارات اخیر ترامپ و پذیرش نتیجه نهایی از سوی کالج انتخاباتی در روز چهاردهم دسامبر، مسیر معاملات آتی خود را انتخاب کردند، از همین رو بود که اقبال سرمایه گذاران و معامله گران به سمت بازارهای ریسک پذیر تمایل پیدا کرد؛ ترامپ همچنین اظهاراتی در مورد ریاست جمهوری بایدن عنوان کرده بود.

شاخص دلار آمریکا در معاملات روز گذشته روند نزولی داشت؛ در بازارهای مهم خارجی، قیمت‌های آتی نفت خام نیمکس با اندکی کاهش به ۴۵٫۴۰ دلار در هر بشکه رسید و بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا در محدوده ۰٫۸۶ درصد معامله شد. از دیدگاه فنی، معاملات آتی طلای دسامبر از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. نمودارها در یک روند نزولی سه هفته‌ای قرار گرفته‌اند. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به بالاتر از سطح مقاومت ثابت ۱۸۷۵ دلار است که بالاترین سطح قیمت معاملات هفته بوده است؛ هدف بعدی نزولی قیمت‌ها نیز رسیدن به کمتر از سطح پشتیبانی کامل ۱۷۰۰ دلار در هر اونس است. بر اساس معاملات انجام شده در روزهای اخیر، سطح مقاومت نخست طلا ۱۸۰۰ دلار و سطح مقاومت دوم ۱۸۱۷ دلار در هر اونس عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست ۱۷۵۰ و سطح پشتیبانی دوم ۱۷۲۵ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

معاملات آتی نقره دسامبر مزیت کلی کوتاه مدت خود را از دست داده‌اند. هدف بعدی صعودی قیمت‌ها دستیابی به سطح مقاومت ۲۴ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی کامل ۲۱٫۸۱ دلار است. بر اساس معاملات روزهای اخیر، سطح مقاومت نخست نقره ۲۳ دلار و سطح مقاومت دوم ۲۳٫۵۰۵ دلار در هر اونس عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست نقره ۲۲ دلار و سطح پشتیبانی دوم ۲۱٫۸۱ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

پاسخ دادن