قیمت ماشین‌های خاطره انگیز

بعضی از کالاها یا ابزاری که ما از آنها استفاده کرده یا می کنیم تبدیل به خاطره می شوند. یکی از این موارد خودرو است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ بهمن ۹۵

بعضی از کالاها یا ابزاری که ما از آنها استفاده کرده یا می کنیم تبدیل به خاطره می شوند. یکی از این موارد خودرو است. خودروهایی که خاطرات شاد و تلخ زندگی را برای ما تداعی می کنند، یا اینکه سوار خیلی از آنها نشده ایم. در میان خودروهای خاطره انگیز هنوز تعدادی در بین مردم معامله، می شوند. در این مطلب هشت خودرو از این دسته را به همراه قیمت معقول خدمت تان معرفی می کنیم.

۱٫پیکان

خودرویی که با بند ناف برخی از ما گره خورده است. خیلی از افراد با توقف خط تولید پیکان در سال ۸۳ بغض شان گرفت و برخی نیز گریستند. چه خاطراتی که از سال ۱۳۴۶ شمسی تاکنون از این خودرو در ذهن ما ایرانیان نقش نبسته است. پیکان قصد ندارد حالا حالاها از خیابان های تهران برود و هنوز تاکسی های پیکان زرد و سبز در سطح شهر دیده می شود. قیمت مدل های ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۱ این خودرو در بازار از ۳ تا ۶ میلیون تومان است.

۲٫فولکس ترانسپورتر (فولکس تایپ ۲)

در دهه های ۶۰ و ۷۰ شمسی به عنوان سرویس دانش آموزان، کارمندان و کارگران استفاده می شد. ون های امروزی به این نوع فولکس شبیه اند. فولکس ترانسپورتر مدل ۱۹۹۲ در بازار دست دوم ۳۳ تا ۳۹ میلیون تومان قیمت دارد. این خودرو از سال ۱۹۵۰ تاکنون تولید می شود.

۳٫جیپ صحرا

خودرویی که هنوز در شهرستان ها، مراتع، مناطق کوهستانی و فضاهای صعب العبور استفاده می شود. کمتر کسی پیدا می شود که از این خودرو خاطره نداشته باشد؛ به ویژه افراد شاغل در مراکز نظامی. قیمت مدل های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱ این خودرو در بازار ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. جیپ صحرا در سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ در ایران تولید می شود.

۴٫گالانت

یکی از شاهکارهای برند میتسوبیشی ژاپن، گالانت است. روزگاری به عنوان یک خودروی گران قیمت و گاهی لوکس در خیابان های ایران دیده می شد. گالانت این قدر کلاس داشت که به عنوان ماشین عروس در شادی ایرانی ها سهیم بود. میتسوبیشی گالانت در سال های ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۲ میلادی تولید می شد. قیمت مدل های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۴ میلادی این خودرو در بازار دست دوم ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

۵٫ژیان

متولدین دهه ۶۰ بیش از دیگر اقشار جامعه این خودرو را به خاطر «چاق و لاغر» فراموش نمی کنند. ژیان های تولید سال های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۹ شمسی در بازار از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۴ میلیون تومان قیمت دارند. این خودرو توسط کارخانه فرانسوی سیتروئن طی سال های ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۰ میلادی تولید می شد.

۶٫فولکس قورباغه ای (بیتل کلاسیک)

یکی از خودروهای دوست داشتنی در بین متولدین سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۰ بود. این خودروی نوستالژیک در مراسم های عروسی نیز استفاده می شد و در مقطعی از زمان جزو خودروهای تشریفات و شهربانی (پلیس) بود. قیمت مدل های مختلف این خودرو در بازار حدود ۲۰ میلیون تومان است. اما خب، یکسری از فولکس ها حسابی آنتیک هستند و کلکسیونرها آن را بین ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان می فروشند و اعتقاد دارند که هنوز عروسک است.

۷٫بی ام و ۲۰۰۲ (نیوکلاس)

این مدل، یکی از خودروهای لوکس بی ام و است که در سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۷ میلادی تولید می شد. این خودرو قبل از انقلاب اسلامی هم در ایران وجود داشت اما در دهه ۶۰ شمسی استفاده از آن رایج تر شد. مدل ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ این خودرو در بازار از ۷ تا ۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

۸٫مینی ماینر

مگر می شود خودروی مستر بین از یاد برود. مخصوصا رنگ زرد آن که در بازار با قیمت های نجومی خرید و فروش می شد و هنوز هم زرد آن به خاطر ماشین مستر بین نایاب است. این خودرو در سال های ۱۹۵۹ تا ۲۰۰۰ میلادی تولید می شد. قیمت مینی ماینر سفید در بازار دست دوم تهران حدود ۱۸ میلیون تومان است.

*دنیای خودرو

پاسخ دادن