قیمت مرغ ۲۱ هزار تومان شد

اقتصادبرتر

عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۲۱ هزار تومان شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مهر ۹۹

عظیم حجت عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به اواخر هفته گذشته تغییر محسوسی نداشته است، اظهار داشت: روز شنبه متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری۱۴ هزار تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تا ۲۱ هزار تومان بود. وی افزود: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ تا پایان هفته نوسان چندانی نداشته باشد. حجت ادامه داد: بنابر آمار میزان جوجه ریزی در ۱۵ روز اول مهر نسبت به مدت مشابه ماه قبل افت محسوسی داشته که علت اصلی آن را در نبود نهاده به میزان مناسب باید جست و جو کرد که انتظار می‌رود در ماه‌های آتی مشکل کمبود ذرت و کنجاله مرتفع شود. عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی همچنان ۲ نرخی است، بیان کرد: بازار ذرت و کنجاله سویا از ابتدای سال همچنان ۲ نرخی است که انتظار داریم با ورود پشتیبانی امور دام به بحث عرضه، قیمت متعادل شود. وی از ورود پشتیبانی امور دام به بحث عرضه نهاده‌های دامی گفت: اگرچه شرکت پشتیبانی امور دام به بحث عرضه ورود کرده است، اما آثار آن بعدا مشخص می‌شود. وی ادامه داد: اگر پشتیبانی امور دام میزان عرضه ذرت و کنجاله سویا را افزایش دهد، انگیزه جوجه ریزی در بین مرغداران بالا می‌رود که این امر در آینده تولید و بازار مرغ تاثیر بسزایی دارد. این‌مقام‌مسئول با اشاره به تاثیر توزیع نهاده با نرخ مصوب از سوی پشتیبانی امور دام بر بازار بیان کرد: به هر میزانی که حضور پشتیبانی امور دام پررنگ شود به سبب تحویل نهاده ظرف پروسه زمانی ۱۵ روز، قیمت نهاده در بازار آزاد کنترل می‌شود که این امر به نفع تولیدکننده و مصرف کننده است.

وی از افزایش ۱۰ درصدی نرخ دولتی ذرت و کنجاله سویا خبر داد و گفت: در حال حاضر هر کیلو ذرت با نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا با قیمت ۱۴ هزار تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود.

حجت ادامه داد: با استمرار روند افزایش قیمت نهاده‌های دامی، مرغدار چاره‌ای جز تعطیلی تولید یا افزایش قیمت مرغ به عنوان محصول نهایی ندارند. حجت نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان و مرغ گرم را ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون مرغداران در فروش هر کیلو مرغ حدود ۴ هزار تومان متضرر هستند. این مقام مسئول از بهبود قیمت جوجه یکروزه در بازار خبر داد و گفت: اگرچه قیمت مرغ نسبت به ابتدای ماه تاحدودی افزایش یافته، اما هنوز به نرخ واقعی خود نرسیده است که افزایش قیمت جوجه بر نرخ نهایی مرغ تاثیر گذار خواهد بود. عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: با استمرار زیان فعلی، برخی از مرغداران به سبب نبود نقدینگی لازم قادر به ادامه تولید نخواهند بود که با این وجود بازار مرغ با چالش جدی مواجه خواهد شد.

پاسخ دادن