قیمت نفت امسال ۶۷ دلار  

اقتصادبرتر

نظرسنجی “اس اند پی گلوبال پلاتس” از بانک‌ها و کارگزاران بزرگ نفت، نشان می دهد نفت برنت در  ۲۰۱۹ حدود ۶۷ دلار در هر بشکه می‌ماند.

نظر سنجی پلاتس نشان می دهد به دلیل کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، قیمت ۶۷ دلار برای نفت احتمالا شکننده خواهد ماند.

نظرسنجی قبلی پلاتس که سه ماه پیش انجام شد ، قیمت نفت برنت برای تحویل فوری را  ۷۵٫۵۰ دلار در هر بشکه پیش بینی کرده بود.

شرکت کنندگان در نظرسنجی پلاتس قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را ۶۸ دلار در هر بشکه پیش بینی کرد.

گرچه پس از توافق عربستان سعودی و روسیه برای اجرای دور جدید کاهش عرضه، قیمت نفت از حدود ۵۰ دلار در هر بشکه بهبود پیدا کرد اما نتوانست از مرز ۷۰ دلار عبور کند. این دو کشور اواخر سال ۲۰۱۸ برای تعدیل تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، شیرهای نفت خود را باز کردند اما صدور معافیت آمریکا به هشت کشور، اوپک و متحدانش را غافلگیر کرد و این تولیدکنندگان ناچار شدند دوباره به محدودیت عرضه بازگردند. نشست بعدی تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک به منظور تصمیم‌گیری درباره سیاست تولید، در ژوئن برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر تولید نفت شیل آمریکا نیز رو به رشد است. ” اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس ” رشد سریع‌تر تولید نفت شیل در منطقه پرمیان باسین را انتظار دارد و پیش بینی می‌کند ۲٫۶ میلیون بشکه در روز ظرفیت خط لوله در سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ فعال خواهد شد و مشکلات مربوط به انتقال نفت از این منطقه را برطرف خواهد کرد.

طبق آخرین آمار، با کاهش تولید اوپک و غیراوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، نفت برنت رشد ۲۷ درصدی و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا رشد ۳۲ درصدی را برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ رقم زد.

پاسخ دادن