قیمت نفت ۷۵ دلار و ۵۶ سنت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۷ سنت معادل ۰.۴۹ درصد افزایش به ۷۵ دلار و ۵۶ سنت رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ تیر ۱۴۰۰

بگزارش رویترز، به دنبال کاهش ذخایر نفت آمریکا و شتاب گرفتن فعالیت‌های اقتصادی در آلمان، قیمت نفت برنت امروز شاهد افزایش بود. تردیدها در مورد احیای توافق برجام که می‌تواند به افزایش صادرات نفت ایران بینجامد نیز در رشد قیمت نفت موثر بوده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۷ سنت معادل ۰٫۴۹ درصد افزایش به ۷۵ دلار و ۵۶ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه آگوست امروز با ۲ سنت کاهش به ۷۳ دلار و ۲۸ سنت رسید.

آمارهای منتشر شده از اقتصاد آلمان نشان داد که وضعیت خرده فروشی در این کشور بیشترین جهش را در طی بیش از ۳ دهه گذشته شاهد بوده است. این آمار سبب شد تا امیدها به رشد تقاضا برای انرژی در اروپا افزایش یابد.

در آن سوی آتلانتیک، میزان ذخایر نفت خام آمریکا به پایین ترین رقم خود از مارس ۲۰۲۰ رسیده است. میزان ذخایر بنزین آمریکا نیز افت غیرمنتظره ای را شاهد بوده است.

به گفته منابع آگاه، سازمان کشورهای صادره کننده نفت (اوپک) و متحدانش که قرار است روز اول جولای تشکیل جلسه دهند، در حال بحث در مورد تعدیل بیشتر توافق کاهش تولید از ماه اوت است، اما هنوز به تصمیمی در این زمینه نرسیده است.

دیروز واشنگتن خبرها در مورد لغو تحریم‌های نفتی و کشتیرانی علیه ایران را تکذیب و اعلام کرد تا زمانی که بر روی همه موارد توافق نشود، توافقی به دست نخواهد آمد. جیم ریترزبوش، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت، لغو تحریم‌ها و بازگشت نفت ایران به بازار جهانی نفت ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، از اوپک خواست کاهش تولید نفت را کنار بگذارد، زیرا قیمت‌های بالای نفت سبب رشد نرخ تورم شده است.

پاسخ دادن